מפעלי המצברים בארץ דואגים לבריאות העובדים יותר מאשר באירופה: רמת הערכים לעופרת בדם הנדרשת בתקנות החדשות מחמירות ביותר לעומת הדרישה באירופה

24/02/2014

המפעלים דואגים לבריאות העובדים יותר מאירופה:  רמת הערכים לעופרת בדם הנדרשת בתקנות החדשות מחמירות ביותר לעומת הדרישה באירופה

 

באוגוסט 2011 פורסמו תקנות הבטיחות בעבודה (ניטור סביבתי וניטור ביולוגי של עובדים בגורמים מזיקים) – עופרת בדם.

התקנות דורשות הורדה חדה של ערך עופרת בדם מ60mg/100ml לmg/100ml 30  וזאת עד לאוגוסט 2013 .

לתקנות אלה יש השפעה מכרעת על ענף המצברים בישראל הכולל את יצרני המצברים שנפ, וולקן וחברת הקורנס העוסקת במחזור מצברי עופרת בו מועסקים כ-350 עובדים ישירים וכ900 עקיפים.

 

באירופה מצויות תקנות אלו בדיונים בלבד, כאשר בארץ הן כבר מחויבות על פי חוק, מה שמוביל לתחרות שאינה הוגנת.  בנוסף, באירופה מדברים רק על תהליך ליישומן ב2016.

לאורך השנים, משקיעים מפעלים אלו משאבים רבים לצורך שמירה על בריאותם של העובדים וזאת באמצעות חינוך והדרכה, שיפורים טכנולוגיים בקו הייצור, התאמה סביבת העבודה לצרכי העובד והטמעת תרבות ארגונית בטוחה. תהליכים אלו מובילים באופן ישיר לצמצום ברמת העופרת בדם אצל העובדים בכפוף לדרישות התקנה.

 

המפעלים לא נחו על זרי דפנה ומכיוון שמדובר על תקנה חדשה אשר דורשת הפחתה חדה של ערך העופרת בדם של העובדים, בוצע פיילוט בחברת שנפ בליווי צמוד של המוסד לבטיחות וגהות עוד לפני פרסום התקנה החדשה, אשר גרר השקעות אדירות מצד המפעל והוביל למסקנה מחד כי חל צמצום שולי בלבד בערכי העופרת ומאידך השפעה אישית מכרעת של העובד עצמו, ההיגיינה האישית של העובד, שינוי שורשי בהרגלי העבודה שלו ופרמטרים נוספים שעל העובדים לסגל. מכאן עפ"י התוצאות הללו לא ניתן לעמוד בערכי העופרת כפי שמוגדרים בתקנה ונדרש לוח זמנים ארוך יותר עד ליישומה המלא ומבלי לפגוע בעובדים הקיימים 

 

לאור התערבותנו המליץ ינון אלרועי, המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה, לאפשר למפעלים דחייה של שנתיים לכניסת התקנה בפועל וזאת בכדי שהם יוכלו להמשיך לפעול ליישום התקנה החדשה, באמצעות השקעה ופיקוח על סביבת עבודה תואמת ובשינוי יסודי של הרגלי העבודה של העובדים יחד עם אנשי המקצוע בתחום.

 

כמו כן, הגיש כל מפעל לאחרונה לגב' ורדה אדוארדס מנהלת המינהל לבטיחות והבריאות התעסוקתית ומפקחת עבודה ראשית במשרד הכלכלה, תוכניות פרטניות הכוללות תהליך לצמצום החשיפה לעופרת וזאת לאחר פגישות אישיות במינהל.

 

יש לציין כי המינהל לבטיחות ובריאות תעסוקתית פועל באופן כן ויעיל כדי למצוא פתרון לסוגיה.

 

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

מייעצים לך בענייניי עבודה ויחסי עבודה

·  ייעוץ שוטף למפעלים בכל הנוגע
   לחוקי העבודה וליחסי עבודה 
   הן במישור הקיבוצי והן
   במישור הפרטני

·  מעורבות בהליכי חקיקה בכנסת
   ובוועדותיה.

·  טיפול במימוש חוקים,
   תקנות וצווים,
   מול גורמים ממשלתיים.ועוד...

לפרטים נוספים

 

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share