כדור אקמול לא עוזר להתאים את העובדים לתקנה החדשה של העופרת בדם

27/05/2013

 

באוגוסט 2011 פורסמו תקנות הבטיחות בעבודה (ניטור סביבתי וניטור ביולוגי של עובדים בגורמים מזיקים) – עופרת בדם.

התקנות דורשות הורדה חדה של ערך עופרת בדם מ60mg/100ml לmg/100ml 30 וזאת עד לאוגוסט 2013.

לתקנות אלה יש השפעה מכרעת על ענף המצברים בישראל הכולל את יצרני המצברים שנפ, וולקן וחברת הקורנס העוסקת במחזור מצברי עופרת בו מועסקים כ-350 עובדים ישירים וכ900 עקיפים.

 

לאורך השנים המפעלים הללו משקיעים משאבים רבים לצורך שמירה על בריאותם של העובדים וזאת באמצעות חינוך והדרכה, שיפורים טכנולוגיים בקו הייצור, התאמה סביבת העבודה לצרכי העובד והטמעת תרבות ארגונית בטוחה. תהליכים אלו מובילים באופן ישיר לצמצום ברמת העופרת בדם אצל העובדים בכפוף לדרישות התקנה.

 

המפעלים לא נחו על זרי דפנה ומכיוון שמדובר על תקנה חדשה אשר דורשת הפחתה חדה של ערך העופרת בדם של העובדים אז בוצע פיילוט בחברת שנפ בליווי צמוד של המוסד לבטיחות וגהות עוד לפני פרסום התקנה החדשה אשר גרר השקעות אדירות מצד המפעל והוביל למסקנה מחד כי חל צמצום שולי בלבד בערכי העופרת ומאידך השפעה אישית מכרעת של העובד עצמו, ההיגיינה האישית של העובד,שינוי שורשי בהרגלי העבודה של העובד ופרמטרים נוספים שעל העובדים לסגל מכאן עפ"י התוצאות הללו לא ניתן לעמוד בערכי העופרת כפי שמוגדרים בתקנה ונדרש לוח זמנים ארוך יותר עד ליישומה המלא ומבלי לפגוע בעובדים הקיימים.

 

השבוע הועברה פנייה מטעמנו לינון אלרועי המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה בבקשה לאפשר למפעלים דחייה של 3 שנים לכניסת התקנה בפועל וזאת בכדי שהמפעלים יוכלו להמשיך לפעול ליישום התקנה החדשה, באמצעות השקעה ופיקוח על סביבת עבודה תואמת ובשינוי יסודי של הרגלי העבודה של העובדים יחד עם אנשי המקצוע בתחום.

 

כמו כן המפעלים והמוסד לבטיחות וגהות הגישו לאחרונה את עמדתם לגב' ורדה אדוארדס מנהלת המינהל לבטיחות והבריאות התעסוקתית ומפקחת עבודה ראשית במשרד הכלכלה בו טענו כי נדרשת ארכת זמן משמעותית לצורך יישום התקנה.

 

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

מייעצים לך בענייניי עבודה ויחסי עבודה

·  ייעוץ שוטף למפעלים בכל הנוגע
   לחוקי העבודה וליחסי עבודה 
   הן במישור הקיבוצי והן
   במישור הפרטני

·  מעורבות בהליכי חקיקה בכנסת
   ובוועדותיה.

·  טיפול במימוש חוקים,
   תקנות וצווים,
   מול גורמים ממשלתיים.ועוד...

לפרטים נוספים

 

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share