60 מתקינים מוסמכים לדודי שמש קיבלו הכרה ממשלתית –ומה איתכם?

7/09/2016

 

מה שהתחיל כיוזמה של פורום איסו"ל בשת"פ עם רשת עתיד בהתאחדות התעשיינים לצמצם את תופעת ההתקנות החובבניות ובכך להבטיח ששרשרת המוצר תסתיים בהתקנה מקצועית ואחראית של אנשי מקצוע נאותים, הביאה לכך שכבר מאפריל השנה הסתיימו 2 קורסים ועוד אחד פועל כעת ובכך כבר עשרות בוגרים הוסמכו לראשונה בישראל כמתקינים מוסמכים.

 

הבוגרים זוכים לקבל 4 תעודות:

 1. תעודת מתקין מערכות לחימום מים רשמית מטעם משרד הכלכלה

2. תעודת חשמלאי שירות

3. תעודת עבודה בגובה (לזכאים)

4. תעודת כיס כוללת תמונה ומספר אישור מוסמך (אותה ניתן להציג ללקוחות) בחסות פורום יצרני איסו"ל + מכללת עתיד

 

בנוסף כל בוגר זוכה במתנה של מערכת רתמות מקצועיות + חבל עגינה     

 

התקנת מערכות סולאריות לדודי שמש מקבלת סוף סוף את היחס המקצועי המגיע לה. פורום איסו"ל של איגוד המתכת החשמל והתשתית בהתאחדות התעשיינים בישראל הסדיר את המקצוע באמצעות תוכנית לימודים ממשלתית חדשה שאושרה על ידי משרד הכלכלה ומלווה את הקורס מקרוב.

 

עד לאחרונה, התקנת מערכות סולאריות לדודי שמש לא זכתה להכרה המקצועית הנדרשת. זאת, למרות החשיבות הגבוהה בהתקנה נכונה ומקצועית - ההכרחית לתקינות הדוד, אורך חייו, בטיחות המוצר וכמובן בטיחותו של המתקין עצמו. בהיעדר תהליך הלימוד המקצועי הדרוש, הותקנו דודים רבים בצורה לא נאותה ותואמת לנדרש. כאשר מדובר במערכות סולאריות איכותיות העונות על כל הדרישות והתקן - היה מדובר בבזבוז של ממש, שלא אפשר לנצל את מלוא הפוטנציאל של המוצר.

 

הנושא עלה לדיון בפורום איסו"ל, ולאחר מספר פגישות וסיורים מקצועיים במפעלים השונים, יחד עם נציגי המחלקה לתוכניות לימודים במשרד הכלכלה, נבנתה תוכנית לימודים ראויה ותואמת לצורך הקיים בענף. היצרנים בדקו את התוכנית ואישרו אותה. ועדת היגוי של יצרנים, ברשות יו"ר איסו"ל רמי טרבולסקי, קבעה קריטריונים שקופים ומפרט טכני אחיד שנשלח לכל ספקי ההכשרות הרלוונטיים. מעכשיו, אפשר לסמוך על כך ששרשרת המוצר כוללת גם התקנה המתבצעת בצורה מקצועית ואחראית על ידי אנשי מקצוע נאותים. רמי טרבולסקי אומר: "מדובר על לא פחות ממהפכה בענף. אין כל ספק שאנו יוצאים לדרך חדשה להסדרה, הן ברמה המקצועית והן ברמה השרותית של מתקיני הדוודים בישראל. אני בטוח כי במרוצת השנים כל מתקין שיבצע התקנה יהיה גם מוסמך לכך וזאת לאחר שעבר הכשרה תואמת".

 

מסלולים לאנשי התחום ולאלו שרוצים להיכנס אליו

 

תוכנית הלימודים מעניקה הכשרה מקצועית ממשלתית למתקיני דודים בעלי ניסיון של שנתיים לפחות. לעובדים המעוניינים להיכנס לתחום ללא רקע קודם יוצע בהמשך מסלול של תעודת הכשרה מקצועית עם הכרה ממשלתית. התוכנית יצאה לדרך עם כנס הרשמה רחב אשר ממנו נבחרו 22 משתתפים שהחלו בתחילת החודש  הכשרה במסגרת לימודי ערב במכללות עתיד (בשלב ראשון למתקינים בעלי ניסיון בתחום). המשתתפים יזכו לקבל הרצאות מבכירי הענף ולמסיימי המסלול תינתנה ההסמכות האלו: חשמלאי שירות, עבודה בגובה, אינסטלציה וצנרת, עזרה ראשונה, איטום, עומסים והכרת התקן. סיום הלימודים ועמידה בבחינות הגמר יקנו למסיימים תעודת מתקין רשמי מטעם משרד הכלכלה ותעודה לעסוק במקצוע.

 

"כבר כשעשינו את הכנס המקדים לקורס זיהינו בקרב עובדי התחום צמא להעמקת ידע והתפתחות מקצועית. ניכר שהם באו עם מוטיבציה לשפר את התפקוד שלהם", אומרת מנהלת מכללת עתיד בתל-אביב ציפי מזור. "אנחנו יחד עם פורום איסו"ל מהתאחדות התעשיינים שמחים להיות החלוצים בביצוע הכשרה של אנרגיה סולרית לחימום מים ולהעניק ארגז כלים לעשייה מקצועית טובה יותר בתחום התקנת הדוודים".

לפרטים נוספים ניתן לפנות לגיל רגב, התאחדות התעשיינים gilr@industry.org.il

 

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

עושים בית ספר לתעשייה 
 המכללה לניהול בתעשייה
 עריכת מגוון ימי עיון, קורסים וסדנאות
 לבעלי התפקידים בהנהלות
 מפעלי התעשייה לצורך העשרה
 וקניית כלים ומיומנויות בתחומי פעילותן
 ההכשרות מתקיימות בשיתוף ובהנחיית
 גופים מקצועיים מהמובילים במשק,
 ומותאמות במיוחד לקהל היעד 
  לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share