הישג לפורום איסול בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא תקנות הגנת הצרכן למחממי מים (דודי חשמל ושמש)

3/09/2014

 

בדיון שהתקיים בוועדת הכלכלה של הכנסת בתאריך 12.8.2014, בנושא תקנות הגנת הצרכן (אחריות ושירות לאחר מכירה) (מחמם מים), התשע"ד-2013, הצליח ארגון איסו"ל (ארגון יצרני אנרגיה סולארית) בהתאחדות התעשיינים, להביא הישגים ליצרני מחממי המים ולהכניס שינויים לתקנות העומדות להתפרסם.

 

במסגרת מסמך המדיניות של ממשלת ישראל הקורא לניתוק הזיקה של חקיקה מהכרזה על מצב חירום, יזם משרד הכלכלה את ביטולו של צו הפיקוח והסדרת הענף באמצעות תקנות. ביטול הצו והצעת משרד הכלכלה לתקנות הגנת הצרכן, עלולים היו ליצור שינוי מהותי במצב הקיים ולפגוע בצורה לא סבירה ביצרנים. עמדת היצרנים הייתה כי  אנו נתמוך בכל שינוי שיביא להסדרה ושיפור השוק, אולם, יש להימנע מהפלייתו ממוצרים אחרים הנמצאים תחת תקנות הגנת הצרכן.

 

עיקרי השינויים שאמורים היו להיעשות במעבר מהצו לתקנות:

 

  1. מעבר משלוש תעודת אחריות (יצרן, מתקין וקבלן) שניתנו לצרכן לתעודת אחריות אחת של היצרן בלבד.
  2. הוצע לקבוע תקופת אחריות של 4 שנים אשר תחול על כל מרכיבי הדוד, למעט גוף החימום.
  3. הוצע לקצר את הזמנים להשלמת תיקון במקרים של קריאה לטכנאי מ 14 ימים ל 3 ימים.
  4. ביטול החריגים לאחריות. 

 

בדיון בוועדת הכלכלה ברשות יו"ר הוועדה ח"כ אבישי ברוורמן, הוזמנו נציגי הרשות להגנת הצרכן, נציגי משרד המשפטים ונציגי משרד התשתיות מנגד התייצבו נציגי התעשיינים.

נציג התעשיינים ויו"ר איסו"ל, רמי טרבולסקי, טען, בין היתר, בדיון כי "יש להימנע מהפליית הענף מיתר המוצרים האחרים אשר נמצאים תחת תקנות הגנת הצרכן, כמו כן יש להתייחס למאפייני שוק מחממי המים בישראל לו יש מאפיינים ייחודיים".

לנושא מספר תעודות האחריות, טענו כי אנו בעד המעבר לתעודת אחריות אחת, אולם שינוי זה לא יכול להיעשות במצב הקיים של השוק, יש לפעול בראש ובראשונה להסמכת מתקינים והעלאת מקצועיותם בטרם מטילים גם את האחריות על ההתקנה על היצרנים. יוכנס סעיף כי תעודת האחריות תהיה תקפה בתנאי שההתקנה מבוצעת אצל מתקין מטעם היצרן.  

לנושא האביזרים אשר יכללו בתעודות האחריות, ביקשנו להחריג את כל המוצרים החשמלאים, גוף חימום, משאבה ותרמוסטט, כמו כן אביזרים המיוצרים אצל קבלני משנה ועליהם היצרנים מקבלים שנת אחריות אחת בלבד, ברז מערבל, ונזקים שנגרמים מגורמים חיצוניים אשר לא תלויים ביצרן, סתימות אבן.  לגבי הזמנים להשלמת התיקון, נקבע כי יש לסיים את התיקון תוך 14 יום מתחילת הטיפול ובמקרים בהם הטיפול נמשך יותר משלושה ימים יש לדאוג לדוד חלופי.

 

בסוף הדיון נערכה הצבעה ולאחריה הקראה של התקנות עם השינויים שהוכנסו בישיבה לדרישת היצרנים. יש לשבח את ח"כ ברוורמן, יו"ר הוועדה, שניהל את הדיון בחכמה, פתיחות ומקצועיות תוך שימוש ב"חוכמת השולחן" לנסח את התקנות מחדש.

 

.מצ"ב הפרוטוקול

פרוטוקול הועדה  פרוטוקול הועדה
הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

עושים בית ספר לתעשייה 
 המכללה לניהול בתעשייה
 עריכת מגוון ימי עיון, קורסים וסדנאות
 לבעלי התפקידים בהנהלות
 מפעלי התעשייה לצורך העשרה
 וקניית כלים ומיומנויות בתחומי פעילותן
 ההכשרות מתקיימות בשיתוף ובהנחיית
 גופים מקצועיים מהמובילים במשק,
 ומותאמות במיוחד לקהל היעד 
  לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share