יו"ר פורום יצרני הרק"מ, אברהם בר דוד: ותיקים ממערכת הביטחון מטעים לעתים את הציבור

15/09/2011

בעיתון TheMarker מיום ה-28 באוגוסט ובעיתון ISRAEL DEFENSE האחרון פורסמו מאמרים שונים הנוגעים למערכת הביטחון ולתקציביה. בעוד שבעיתון ISRAEL DEFENSE התמקדו בדיון בין מפקדי זרועות צה"ל בעבר, האלופים במיל דוד עברי, יפתח רון ובעש"ט, המאמר בעיתון TheMarker הנו פרי רעיונו האישי של ד"ר שמואל גורדון.
ברצוני להגיב על שניהם שכן הם קשורים האחד לשני.

 

לעתים קרובות, אנשים ששירתו שנים ארוכות במערכת הביטחון ואף רכשו ניסיון "על בשרם" במלחמות השונות, נותנים הצהרות ומשתמשים באמירות שאינן מבוססות דיין, ובעצם העובדה שהם נחשבים בעיני הציבור הרחב למומחים בתחומם - הם מטעים אותו ומקבעים דעות שאינן רלוונטיות בהכרח.

 

המאמר של ד"ר שמואל גורדון מתיימר לתת מענה שעיקרו בביטול הצורך בכוח יבשתי, שכן אין לאחרון תפקיד במלחמה המודרנית, וכן בביטול הצורך להצטיידות בטנקים.

חבל שכותב המאמר לא הביט לנבכי ההיסטוריה - זו הזרה וגם זו הפרטית שלנו בארץ: כבר לפני שנים רבות 'קבע' צוק ליטל הארט (Little hart crag) כי ההכרעה בקרב נקבעת על ידי כוח יבשתי ועל ידי כיבוש שטח. היו ניסיונות בעבר לסטות מהגדרה זו ולכן הוחלט לפתח נשק שלמעשה משמיד הכול, כך שלא יהיה צורך בהפעלת הכוח היבשתי –היה זה פיתוחו של נשק אטומי טקטי, שכמובן לאחר שנים לא רבות הוצא בכלל משימוש משהובן שאין הוא תורם דבר להכרעה. וכך נאלצו לחזור למקורות.

גם בצה"ל נעשה בעבר ניסיון דומה - אם כי שונה: לאחר מלחמת ששת הימים הוחלט לבנות צבא קטן וזריז. ואז נפתחה מלחמת יום הכיפורים שמצאה את צה"ל עם סדר כוחות חסר, והדבר הראשון שנעשה מיד לאחר המלחמה היה הגדלת הכוח היבשתי בצורה משמעותית.

ושוב חזרה הטעות, הפעם במלחמה שלא רחוקה מאתנו – מלחמת לבנון השנייה. אז היה מי שחשב כי בכוח האש והאוויר תוכרע הלחימה, ואף ביטא זאת בכלי התקשורת תוך כדי המלחמה. השגיאות הצבאיות של הפעלת הכוח או בעצם אי הפעלתו והצורך לנייד אוכל ומים בטנקים משום שלא היו כלים אחרים העמידים בתנאי הלחימה, הם הביטוי החריף ביותר לשגיאות שנעשו במלחמה זאת.

עוד כדאי לזכור כי מלחמת לבנון השנייה הייתה מול ארגון טרור לא גדול, ותוצאותיה הצבאיות אינן מרנינות.

 

במשך מרבית השנים הכוח היבשתי בצה"ל מקופח בתקציבים ובסדרי העדיפויות. נכון, כפי שציין מפקד זרוע היבשה לשעבר אלוף יפתח רון טל, כי בתרחישי המלחמה הנראים לעין יש צורך לחזק כוח זה. אם יש הסתייגות מהנגמ"ש החדש – הנמ"ר - שהוגדרה על ידי הדובר באוטובוס שעולה חמישה מיליון דולר, הרי שצר לי לציין כי האשמה היא בכוח המפעיל שלא הגדיר את הכלי הנדרש וקבע את דפוסי הלחימה באמצעותו. מי שאחראי ליצור תורת לחימה לשימוש נאות בכלים שברשותו הוא הכוח המפעיל, ובמקרה זה מדובר בזרוע היבשה.

למעשה, כל מפקדי הזרועות שהשתתפו בדיון המוזכר טענו כי האתגרים העומדים כיום בפני צה"ל הם מהחמורים ביותר שידענו, וכי האיומים על עצם קיום המדינה החריפו משמעותית. יש להניח כי הם מבינים דבר אחד או שניים ולכן מפתיעה מאוד המלצתו של ד"ר שמואל גורדון על היכולת לצמצם את כוח היבשה ולבטל הצטיידותו בטנקי מערכה מתקדמים. ד"ר גורדון שכח כנראה כי צה"ל צמצם משמעותית את הכוח היבשתי בשנים האחרונות, הוציא מכלל שימוש המון כלי לחימה מיושנים וגם בימים אלו עדיין מפעיל כלי לחימה עיקריים כגון טנקים נגמ"שים ותותחים בני 40 עד 70 שנה. על עובדות אלו להדאיג כל אחד מאתנו ששולח את יקיריו לשרת בצבא, הן בסדיר והן במילואים.

 

ובאשר לשיח מפקדי הזרועות, אני חושב שמן הראוי לזכור כי כמעט בכל המלחמות שחווינו עד היום חיל האוויר לא יכול היה לספק את הסיוע הדרוש לקרב היבשה, לא משום שלא רצה אלא משום שהיו משימות חשובות יותר בעיני מקבלי ההחלטות על הפעלתו. משימות בעדיפות על הצורך למתן סיוע לכוח יבשתי מתמרן.
אני מאוד חושש כי אם חלילה תפרוץ מלחמה בעתיד – המשימות של חיל האוויר תהיינה הרבה יותר גדולות ומורכבות, ועל כן ואסור לבנות על כך כי תהיה בידו היכולת לסייע גם בקרב היבשה. לכן מן הראוי כי לגופי התמרון הקרקעיים תהיה יכולת פגיעה נקודתית גם לטווחים ארוכים - שעד היום היו נחלתו הבלעדית של חיל האוויר.

 

 

לא כל קוראי העיתונים בקיאים בצרכים הצבאיים ובאיומים העומדים בפני צה"ל. מצב זה מחייב כי אנשי צבא בכירים לשעבר ישכילו להעביר לציבור הרחב את המידע הנכון והרלוונטי. לא אנו המחליטים, אבל הבה וניתן לקברניטים את הנתונים – אם יש לנו כאלה – ונספק לציבור עובדות ודעות המבוססות על מה שחווינו אנחנו.

 

בברכה,

אברהם בר-דוד תא"ל (מיל).

 

מצ"ב קישור לכתבה על אודות פרויקט הנמ"ר שפרסם העיתונאי עופר שלח בסופשבוע האחרון בעיתון מעריב: http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/282/434.html

 

הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות
הזמנה למשלחת וסמינר של ספקי פרויקט המרכבה והרק"מ בהובלת ראש מנת"ק וסגן בכיר לראש סיב"ט דלהי, הודו 28-30/11/2016, 7/09/2016
פורום יצרני המרכבה והרק"מ - כנס ספקים עם ראש מנהלת תכנית טנק המרכבה (מנת"ק) - תא"ל ברוך מצליח 8.2.2016 , 18/04/2016
קול קורא – כנס רק"מ בהודו, 16/12/2015
מתחם רק"מ - קול קורא להשתתפות בתערוכת יורוסאטורי 2016, 16/12/2015
נשיא התאחדות התעשיינים סייר במפעל מרכבה במש"א תל השומר, 16/12/2015
ראש הממשלה הנחה לאחרונה על הגדלת כמו הנמרים שיסופקו לצהל , 5/08/2015
ראש סיב"ט - "יש לפתח שווקי יצוא ליצרני המרכבה", 12/02/2015
ביקור פורום הרק"מ בבסיס תל השומר ברשות לפיתוח טנק המרכבה (רפ״ט), 16/06/2014
לראשונה: טנק המרכבה יימכר לצבא זר 34 שנה אחרי תחילת ייצורו: טנק הדגל יימכר במאות מיליוני דולרים למדינה זרה . , 9/06/2014
http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3632951,00.html, 9/06/2014
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

עושים עסקים באינטרנט
הפניות והזדמנויות עסקיות באינטרנט
הסכם עם מאגר העסקים הארצי
IB2B   
מאגר העסקים הארצי המציע
הזדמנויות עסקיות בארץ ובחו"ל.

במאגר יותר מ- 32,000 חברות
ועסקים המקיימים בו פעילות ערה.ועוד..

לפרטים נוספים

 

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share