פורום יצרני הרק"מ - נגמ"ש העתיד של ישראל ייוצר בארה"ב במטרה לחסוך כסף

התעשיינים למשרד הביטחון: לעצור את מכרז הנגמ"שים.

 

הנהלת פורום יצרני הרק"מ בהתאחדות התעשיינים בהובלת יו"ר הפורום החדש, מר אברהם בר דוד - יו"ר מועצת המנהלים של חברת אימקו, איננה מוכנה להרים ידיים ותחל כבר בימים הקרובים קמפיין רחב שיכלול פעילות לוביסטית (משרד לובי גורן עמיר, מהמובילים בארץ) ופעילות פרסומית (בהובלת דובר התאחדות התעשיינים) למען השארת פרויקט הנמ"ר בישראל.

 

בסוף חודש דצמבר 09 קיימה הנהלת הפורום ישיבת הנהלה בהשתתפות נשיא ומנכ"ל התאחדות התעשיינים אשר הביעו את נכונותם לסייע בכל דרך למען השארת הפרויקט בישראל.

 

בעקבות הישיבה שלח שרגא ברוש - נשיא התאחדות התעשיינים, מכתב פנייה אל שר הביטחון ברק, בו הציג בפניו את המשמעויות הקשות לתעשייה הישראלית במידה והפרויקט יועתק מישראל לחו"ל וביקש משר הביטחון להיפגש עימו בהקדם לדיון בנושא.

 

 פורום יצרני הרק"מ מונה 200 חברות, ספקי משהב"ט.

המעוניין להצטרף אל הפורום, נא לפנות במייל  eitan@industry.org.il, בטל. 03-5198869

 

כתבה שפורסמה ב TheMarker - אורה קורן 

 

בכיר בהתאחדות התעשיינים: כ-3,000 עובדים יפוטרו עקב העברת ייצור נגמ"שי העתיד של צה"ל לחברות אמריקאיות.

 

לפני כשבוע פירסם משרד הביטחון את המכרז לייצור הנגמ"ש החדש של צה"ל, הנמ"ר (נגמ"ש מרכבה). המכרז מיועד לחברות זרות - כך אמר אתמול יהודה היימן, מנהל איגוד תעשיות מתכת, חשמל ותשתית בהתאחדות התעשיינים.

 

לדבריו, את מסמכי המכרז נטלו שלוש חברות, ג'נרל סיינמיקס לנד סיסטמס, טקסטרון ו-BEA. נציגי החברות ביקרו בנוסף בתעשיות הביטחוניות הישראליות, שמייצרות כיום את הנמ"ר, והבטיחו כי יבצעו אצלהן רכש עבור הנמ"ר ומערכות אחרות שייצרו. עם זאת, בהתאחדות הטילו ספק ביכולת לאכוף על החברות הזרות רכש גומלין.

 

החברות המתמודדות אמורות להגיש את הצעותיהן עד סוף מארס, וההחלטה אמורה להתקבל במשרד הביטחון עד סוף מאי 2010. ההצטיידות בנמ"ר כאמצעי מיגון לחיל הרגלים החלה כאחד מלקחי מלחמת לבנון השנייה. הוא פותח בישראל על פי הדרישות הספציפיות של צה"ל.

 

"החשש שלנו הוא שהיום זה הנמ"ר ומחר זה יהיה טנק המרכבה", אמר היימן. "מדובר באותה פלטפורמה, ובתוך שלוש שנים לא ייצרו כאן את שניהם. מהר מאוד יתברר למערכת הביטחון שהיא משלמת בארה"ב 30% יותר, ושבסוף התהליך, כשלא יהיו פה יותר תעשיות שמסוגלות לייצר פלטפורמות כאלה, ישראל תקבל את עודפי הצבא האמריקאי, במקום שיהיה לה הציוד החדיש ביותר".

 

במשרד הביטחון הבהירו לתעשיינים שאין למשרד די תקציב להצטיידות, ולכן עליו להמיר חלק מההצטיידות השקלית בדולרית - מכספי הסיוע האמריקאי. האמריקאים מחייבים את ישראל להשתמש בדולרים ברכש מחברות אמריקאיות.

 

"חסרים 500 מיליון שקל בשנה כדי שפרוייקט הנמ"ר יישאר כאן. מדובר ב-1% מתקציב הביטחון", אמר היימן. לדבריו, העברת ייצור הנמ"ר יוביל בעתיד לאובדן יצוא ציוד הקשור בנמ"ר ב-1.5 מיליארד דולר בשנה. מדובר בפגיעה קשה בתעשיית המתכת, המהווה 25% מהתעשייה הישראלית. יותר מ-100 מפעלים קטנים צפויים להיסגר וכ-3,000 עובדים ייפלטו משוק העבודה הקשור בנמ"ר. הנמ"ר מספק עבודה בהיקף של כ-2 מיליארד שקל בשנה לחברות ישראליות.

 

לפני כעשרה ימים שיגר נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, מכתב לשר הביטחון, אהוד ברק. "אני קורא לך לעצור את תהליך ההעברה לארה"ב ולבחון את השלכותיו האסטרטגיות, הצבאיות והכלכליות על מדינת ישראל", כתב ברוש.

 

לדבריו, הפרויקט מספק תעסוקה למאות מפעלים, רובם בפריפריה. "חייבת להתקבל החלטה לתקצב את הנמ"ר במאות מיליוני שקלים, כאינטרס לאומי. בתום התהליך יתברר כי מדינת ישראל תמצא עצמה ללא כל יכולת בתחום פלטפורמות רק"מ (רכב קרבי משוריין) יבשתיות", הוסיף.

 

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: התוכנית היא להוציא ייצור של כמה ממרכיבי הנמ"ר לחו"ל. עם זאת, הרכבת הנמ"ר תיעשה בישראל. בנוסף, התקציב השקלי של פרויקט המרכבה (הנמ"ר וטנק המרכבה) יעלה. יהיה ביקוש גדול יותר לרכיבים ישראלים בנמ"ר, ולכן תהיה יותר תעסוקה. יש לנו יכולת לספק לצה"ל יותר מרכבות ונמ"רים.

 

מכתב נשיא ההתאחדות   מכתב נשיא ההתאחדות
כתבה בכלכליסט וב-הארץ  כתבה בכלכליסט וב-הארץ
הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות
הזמנה למשלחת וסמינר של ספקי פרויקט המרכבה והרק"מ בהובלת ראש מנת"ק וסגן בכיר לראש סיב"ט דלהי, הודו 28-30/11/2016, 7/09/2016
פורום יצרני המרכבה והרק"מ - כנס ספקים עם ראש מנהלת תכנית טנק המרכבה (מנת"ק) - תא"ל ברוך מצליח 8.2.2016 , 18/04/2016
קול קורא – כנס רק"מ בהודו, 16/12/2015
מתחם רק"מ - קול קורא להשתתפות בתערוכת יורוסאטורי 2016, 16/12/2015
נשיא התאחדות התעשיינים סייר במפעל מרכבה במש"א תל השומר, 16/12/2015
ראש הממשלה הנחה לאחרונה על הגדלת כמו הנמרים שיסופקו לצהל , 5/08/2015
ראש סיב"ט - "יש לפתח שווקי יצוא ליצרני המרכבה", 12/02/2015
ביקור פורום הרק"מ בבסיס תל השומר ברשות לפיתוח טנק המרכבה (רפ״ט), 16/06/2014
לראשונה: טנק המרכבה יימכר לצבא זר 34 שנה אחרי תחילת ייצורו: טנק הדגל יימכר במאות מיליוני דולרים למדינה זרה . , 9/06/2014
http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3632951,00.html, 9/06/2014
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

עושים בית ספר לתעשייה 
 המכללה לניהול בתעשייה
 עריכת מגוון ימי עיון, קורסים וסדנאות
 לבעלי התפקידים בהנהלות
 מפעלי התעשייה לצורך העשרה
 וקניית כלים ומיומנויות בתחומי פעילותן
 ההכשרות מתקיימות בשיתוף ובהנחיית
 גופים מקצועיים מהמובילים במשק,
 ומותאמות במיוחד לקהל היעד 
  לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share