הנדסת התפלה והאצ'יסון זכו במכרז ההתפלה בשורק בהיקף 1.8 מיליארד שקל

פורסם ב- TheMarker

22:09 |  14.12.2009   אבי בר-אלי 

 

 

IDE (הנדסת התפלה) וקרן האצ'יסון זכו הלילה במכרז הענק להקמת מתקן ההתפלה בשורק בהיקף של כ-1.8 מיליארד שקל. המחיר שהוצע בידי הזוכה הוא 2.19 שקל למ"ק מי ים מותפלים. ואולם, המחיר הראלי הכולל את מנגנון ההצמדה שביקשה הזוכה הוא 2.01 שקל למ"ק - מחיר נמוך באופן משמעותי מהמחיר שנקבע במכרזי ההתפלה הקודמים. הקבוצה הזוכה גברה על קבוצת שיכון ובינוי, GES ושפיר הנדסה; ועל הקבוצה המשותפת ל-Veolia הצרפתית ולתה"ל.

 

המתקן בשורק הינו מתקן ההתפלה הרביעי שיוקם בארץ בשיטת ה-P.F.I, במסגרתה יקים זכיין פרטי את המתקן ויתפעלו למשך תקופה תמורת הבטחת רכישת המים המותפלים בידי המדינה במחיר נקוב. מדובר במתקן ההתפלה הגדול בישראל שיספק כמות שנתית של 150 מיליון קוב מי ים מותפלים בשנה.

 

היקף המכרז מוערך בכ-1.8 מיליארד שקל, והוא כולל גם אופציה להקמת תחנת כוח בהיקף ייצור של 90-100 מגה וואט. תקופת הזיכיון להקמת המתקן ולהפעלתו הוארכה ל-26.5 שנים, והדירוג האינדיקטיבי שניתן לפרויקט בידי חברת מידרוג עומד על Aa3 (לתקופת ההקמה) ו-Aa2 לתקופת התפעול. כפי שפורסם ב-TheMarker, בנק ההשקעות של האיחוד האירופי EIB הסכים לשאת ב-50% מעלויות המימון של הקמת המתקן (150 מיליון יורו).

 

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, בירך על תוצאות המכרז, המעמיד את ישראל בקדמת הטכנולוגיה בתחום התפלת מי ים ואמר: "מתקן ההתפלה בשורק צפוי להיות מהגדולים מסוגו בעולם, יגדיל משמעותית את היצע המים ויתרום לטיפול הממשלה במשבר המים. מעבר לכך, תוצאות המכרז מוכיחות את אמונן של חברות בין לאומיות במשק הישראלי. העובדה שחברות כאלה משתתפות במכרזי התשתיות בישראל מהווה תעודת כבוד למשק הישראלי ומעידה על ההערכה הקיימת בעולם ליציבותו וחוזקו של המשק". החשב הכללי במשרד האוצר, שוקי אורן, בירך את ועדת המכרזים הבין-משרדית להתפלת מי ים על עבודתה המקצועית: "הוועדה הצליחה להתמודד עם אתגרים גדולים ומורכבים, בהם המשבר הפיננסי העולמי והשפעתו על שוק האשראי. תוצאות המכרז מעידות על היתרונות הגדולים של ביצוע מכרזי תשתית בשיטת ה-PPP המתבססים על הידע המקצועי הרב הקיים באגף החשב הכללי ושיתוף הפעולה עם משרדי הממשלה הייעודיים. שיתוף הפעולה בין הסקטור הפרטי לציבורי מוכיח עצמו כמפתח את התעשייה המקומית והצלחת המכרזים ממחישה את הפוטנציאל הרב הטמון בתחומים נוספים המבוצעים באופן מסורתי על ידי הסקטור הממשלתי כמו בתחום האנרגיה".

 

סגן בכיר לחשב הכללי ויו"ר ועדת המכרזים, גיל שבתאי, אמר כי המחיר שנקבע במכרז מהווה חיסכון של למעלה מ-3 מיליארד שקל למשק בערכים שוטפים (1.3 מיליארד שקל בערכים ריאליים) ביחס למחיר ההתפלה שנקבע במכרז הקודם במתקן ההתפלה בחדרה "תוצאות המכרז נובעות בין היתר מתהליך הקמתם של מתקני ההתפלה הקודמים בשיתוף עם המגזר הפרטי, אשר בעקבותיו נוצר בישראל שוק תחרותי של חברות מקומיות ובינלאומיות המתמחות בתחום ההתפלה ואת התוצאה ניתן לראות הן בכמות והן באיכות ההצעות".

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

עושים בית ספר לתעשייה 
 המכללה לניהול בתעשייה
 עריכת מגוון ימי עיון, קורסים וסדנאות
 לבעלי התפקידים בהנהלות
 מפעלי התעשייה לצורך העשרה
 וקניית כלים ומיומנויות בתחומי פעילותן
 ההכשרות מתקיימות בשיתוף ובהנחיית
 גופים מקצועיים מהמובילים במשק,
 ומותאמות במיוחד לקהל היעד 
  לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share