במטרה לצמצם הפיגור: משהב”ט יפעיל מערכת דיגיטלית לקליטת חשבוניות מספקים

16/06/2014

(ידיעה שהתפרסמה ב-21/5/14  במערכת ספונסר)

 

הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, דנה היום (21/5/14) בפיגור בתשלומי משרד הביטחון לספקים, זאת בעקבות דו"ח מבקר המדינה בעניין, שהצביע על פיגור בתשלומים בעיקר לעסקים קטנים ובינוניים בהיקף של כ 3 מיליארד ש"ח.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס) אמר בדיון כי משרד הביטחון מתייחס ברצינות לתיקון הליקויים שמוצא אצלו מבקר המדינה. "המשרד רוכש כמויות ענק של סחורות ושירותים מעסקים קטנים ובינוניים, ואי תשלום בזמן, פוגע בהם קשות וגם מקרין נורמות התנהלות ומוסר תשלומים ירוד. משרד הביטחון, כקניין-הרכש הגדול בארץ, משפיע על מצב המשק. כגודלו של הרכש – כך גדולה הפגיעה באי-תשלום בזמן".

 

נציג המבקר בדיון, תא"ל (במיל.) יוסי ביינהורן, הוסיף כי נושא זה כבר נבדק בשנת 2005 והסיבות העיקריות לפיגור הן בעיות בבקרה, נתונים ומעקב אחרי ביצוע התשלומים. לדבריו, מערכות המידע מיושנות, וממילא אין מידע אמיתי בכמה זמן המשרד מפגר בתשלומיו.

 

מנכ"ל משרד הביטחון, דן הראל, השיב כי משרדו משלם מדי שנה כמיליון חשבוניות, "אנחנו גוף הרכש הגדול בארץ, מול כ-11 אלף ספקים. אנו מודעים לצורך להקל על העסקים הקטנים והבינוניים, לשפר את העבודה מולם ומטרתנו להגיע לתשלום תוך שלושים יום. אנו אף מפצלים מכרזים כדי לשתף עוד עסקים קטנים, נותנים עדיפות לפריפריה ומשלמים על העדפה זו כ 400 מיליון ₪ מדי שנה. עיקר ממצאי המבקר הוא על אי השליטה שלנו בנתונים, ובעניין העיקרי הזה טיפלנו ברצינות.

 

"ירדנו בכ-20% ברמת הפיגורים בשנת 2014, וכיום - בכל שלב עוקבים אחרי תהליך התשלום, ובודקים מדוע הוא מתעכב. לטווח הארוך אנו בימים אלו החלנו להפעיל מיזם חלוצי בארץ, במערכת קליטת חשבוניות דיגיטלית, שתאיץ את התשלומים בזמן. מול כ-280 ספקים גדולים הקליטה הדיגיטלית תתרחב בסוף שנת 2014, ולאחר מכן נרחיב את התכנית הזו לשאר הספקים". לדברי הראל, משרד האוצר אף שואף לאמץ מערכת זו למערכת התשלומים של משרדי הממשלה.

 

איתן מנדל, נציג התאחדות התעשיינים סיפר על "מערכת יחסים מצוינים עם משרד הביטחון, שקשוב לצרכי העסקים הקטנים, ואנו קוראים לו ליישם את המלצות המבקר ולעמוד בזמן בתשלומים".

 

לעומתו, מוטי שפירא, מנכ"ל ארגון העצמאים והעסקים בישראל, אמר כי "המצב בעייתי וחמור מאד, אך אין סיכוי שהספקים יתלוננו נגד משרד הביטחון. לעסקים קטנים וזעירים התנהלות המשרד היא קטלנית. לפני כשנה מנכ"ל וחשב המשרד אמנם הבטיחו כי הסתיימה תופעת הפיגור בתשלומים, אך עליהם להבין כי העסקים הללו חיים ומתקיימים בזכות התקציבים הקטנים לכל אחד מהם".

 

מצ"ב מסמכים שהוצגו בדיון.

 

מצגת מנכל משהב"ט  מצגת מנכל משהב"ט
תשלומי משהב"ט לספקים בהמשך לדו"ח מבקר המדינה   תשלומי משהב"ט לספקים בהמשך לדו"ח מבקר המדינה
הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

עושים בית ספר לתעשייה 
 המכללה לניהול בתעשייה
 עריכת מגוון ימי עיון, קורסים וסדנאות
 לבעלי התפקידים בהנהלות
 מפעלי התעשייה לצורך העשרה
 וקניית כלים ומיומנויות בתחומי פעילותן
 ההכשרות מתקיימות בשיתוף ובהנחיית
 גופים מקצועיים מהמובילים במשק,
 ומותאמות במיוחד לקהל היעד 
  לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share