ועדת לוקר לבחינת היקף ותמהיל תקציב משרד הביטחון לעשור הקרוב החלה את דיוניה.

15/06/2014

חברי הוועדה, לפי החלטת רה"מ, שר הביטחון ושר האוצר הם, אלוף (מיל.) יוחנן לוקר, לשעבר המזכיר הצבאי של רה"מ נתניהו, ולשעבר בכיר בחיל האוויר, פרופסור לכלכלה בן ציון זילברפרב, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, פרופסור רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, אלוף (במיל.) עמי שפרן, בתפקידו האחרון בצבא ראש אגף תקשוב, ענת לוין, מנכ"לית מגדל אחזקות, דוד ברוך, לשעבר סגן ראש אגף תקציבים באוצר ולשעבר מנכ"ל בנק ירושלים, יוסי אקרמן, לשעבר נשיא ומנכ"ל אלביט מערכות ואסתר דומינסיני, לשעבר ראש אגף משאבי אנוש במשטרה בדרגת ניצב, ולשעבר מנכ"לית הביטוח הלאומי.

מזכיר הוועדה יהיה ד"ר שוקי פרידמן, שהיה עד לאחרונה בכיר בלשכה המשפטית ביחידה ביטחונית בשירות המדינה. הוועדה תתחיל לפעול מיד לאחר חג העצמאות ותסיים את עבודתה לפני סוף 2014.

על הקמת הוועדה, המכונה "ברודט 2", או ועדת לוקר, הוחלט בישיבת הקבינט המדיני־ביטחוני ב–31 באוקטובר 2013.

ראש הממשלה הוא שהציע את המינוי של לוקר, ושרי הביטחון והאוצר הסכימו. על הקמת הוועדה הוחלט באותה ישיבת קבינט שבה הוחלט להגדיל את תקציב הביטחון ב–2014 ב–2.75 מיליארד שקל.

החלטה על הקמת הוועדה באה לאחר שראש הממשלה, שר האוצר ושר הביטחון, יחד עם שרי הקבינט המדיני־ביטחוני, הגיעו למסקנה כי החלטות הוועדה הראשונה לקביעת תקציב רב־שנתי למערכת הביטחון, ועדת ברודט, מיצו את עצמן, ויש לגבש מסקנות רב־שנתיות חדשות, שיענו הן על צורכי תקציב המדינה והן על צורכי תקציב הביטחון בעשור הקרוב.

מסקנות ועדת ברודט מ–2007 ו–2008 קבעו את מסגרת תקציב הביטחון ל–2008–2017. במוקד עמדה ההחלטה להעמיד תוספת תקציב של 100 מיליארד שקל למערכת הביטחון במשך עשר שנים - בתנאי שמערכת הביטחון תתייעל באותן שנים ב–30 מיליארד שקל. נקבע כי כל כספי ההתייעלות יועברו להתעצמות מערכת הביטחון.

לפי החלטת הקבינט, הוועדה הציבורית בראשות לוקר תבדוק את תפישת הביטחון של מערכת הביטחון בישראל והתאמתה לעשור השני של המאה ה-21 ואילך. היא תבדוק גם את שאלת תקציב הביטחון לעשור הקרוב, על כל מרכיביו, כולל היכן יש שומנים מיותרים בתקציב שיש צורך לבטל אותם, והיכן יש מקום לקיצוץ בלבד. הוועדה תתמקד בגובה תקציב הביטחון ביחס לתוצר המשק וביחס לתקציב המדינה לאורך השנים, גודל התקציב כפונקציה של האיומים המדיניים־ביטחוניים, נושאי שכר, גימלאות, הצטיידות, סיוע אמריקאי ועוד.

המטרה, בהתאם להחלטת הקבינט, היא לקבוע מתווה ארוך שנים לתקציב הביטחון, כדי למנוע את העימותים השנתיים הקבועים על גובה תקציב הביטחון בין האוצר ומערכת הביטחון, האופייניים לכל השנים האחרונות. מסקנות ועדת ברודט לא רק שלא הצליחו למנוע את העימותים - אלא לעתים העצימו אותם. הוועדה לא תדון בנושאי זכויות נכי צה"ל, שכן על המדף במשרד הביטחון מונחות מסקנות ועדת גורן מ–2010 לנושא זה, שקמה בעקבות מסקנות ועדת ברודט. הוועדה אמורה לדון בנושא שבמחלוקת בין משרד הביטחון והאוצר מזה שנים - העברת הטיפול בגימלאות אנשי מערכת הביטחון למערך הגמלאות של המדינה והאוצר.

לוקר, 58, הוא אח של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר. בתפקידו הציבורי האחרון כיהן כמזכיר הצבאי של ראש הממשלה נתניהו. הוא שירת כנווט קרב בחיל האוויר, היה מפקד טייסת 107, מפקד בסיס חצרים (הנווט הראשון בחייל האוויר שפיקד על בסיס טיסה), וסגן מפקד חיל האוויר. בתפקיד זה היה אחראי לבניית הזרוע האווירית של צה"ל. הועלה לדרגת אלוף בינואר 2010. בסיום הקריירה הצבאית שלו, לפני כשנה, היה המזכיר הצבאי של ראש הממשלה. בתפקיד זה כיהן שלוש שנים.

לוקר הוא בוגר תואר ראשון בכלכלה ובמינהל עסקים מטעם אוניברסיטת בר אילן (1990), ותואר שני במנהל ציבורי מאוניברסיטת הרווארד (1997). הוא סיים קורסים בניהול ובתכנון באוניברסיטאות קולומביה וUCLA  בארה"ב, והיה חבר בוועדת דן מרידור לתפישת הביטחון של ישראל לפני כעשר שנים.

לאחר שחררו מצה"ל מונה לוקר ליועץ אסטרטגי לחברת כלל תעשיות. הוא כיהן כדירקטור בשורה של גופים עסקיים, ומשמש יו"ר של שלושה גופים עסקיים־תעשייתיים: מפעלי נייר חדרה, כיתן ומפעל מנועי בית שמש.

מקורבי לוקר אומרים כי בשנים שבהן שימש יועץ צבאי לראש הממשלה הוא צבר ניסיון רב בהעברת תקציבי הביטחון השנתיים של ישראל, כי יש לו ראייה רחבה הן של צורכי מדינת ישראל והן של צורכי מערכת הביטחון. לדברי המקורבים, לוקר היה, בתוקף תפקידיו הבכירים בחיל האוויר, שותף לעסקות רכש גדולות של החיל.

מקורות : דה מרקר, גלובס

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

מייעצים לך בענייניי עבודה ויחסי עבודה

·  ייעוץ שוטף למפעלים בכל הנוגע
   לחוקי העבודה וליחסי עבודה 
   הן במישור הקיבוצי והן
   במישור הפרטני

·  מעורבות בהליכי חקיקה בכנסת
   ובוועדותיה.

·  טיפול במימוש חוקים,
   תקנות וצווים,
   מול גורמים ממשלתיים.ועוד...

לפרטים נוספים

 

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share