דיון חירום בעקבות הקיצוץ בתקציב הביטחון 21/5/2013 במפעל הביטחוני 'סימת' בקריית שמונה

27/05/2013

 

התאחדות התעשיינים קיימה ב-21/5/13 דיון חירום עם סגן שר הביטחון, ח"כ דני דנון, על רקע החשש לסגירת קווי ייצור ופיטורי עובדים במפעלים בצפון הארץ

התעשיינים לדנון: "אנחנו משוועים לעבודה ולא מצליחים לעמוד בתזרים החודשי. אנו קוראים למשרד הביטחון לחדש  את צבר ההזמנות".

 

התאחדות התעשיינים קיימה ביום ג', ה-21/5/13, דיון חירום של תעשייני הצפון עם סגן שר הביטחון, ח"כ דני דנון, במפעל הביטחוני 'סימת' בקריית שמונה.

הדיון התקיים בשל החשש לסגירת קווי ייצור ופיטורי עובדים רבים במפעלים בצפון ובקריית שמונה בפרט, בשל הקיצוץ בתקציב הביטחון, בהיקף של כ- 3 מיליארד שקל, אשר יפגע ברכש הביטחוני מהתעשייה הישראלית.

בדיון נכחו ראש רק"מ (רכב קרבי משוריין) בהתאחדות התעשיינים, תת אלוף במיל', אברהם בר דוד;  ראש עיריית קריית שמונה, ניסים מלכא ובכירי התעשיות הביטחוניות בצפון הארץ.

 

בדיון הוצגו נתונים קשים במיוחד על היקף פיטורי העובדים במפעלים בצפון ובקריית שמונה בפרט בשנה החולפת, בשל צמצום הזמנות הרכש ממשרד הביטחון:

מפעל "עגם" במעלות – העסיק 350 עובדים, כיום נותרו 170 בלבד.

מפעל "סולרום" בחצור- העסיק 100 עובדים, כיום נותרו 60 בלבד.

מפעל "האחים סאינה" בקריית שמונה- העסיק 60 עובדים, כיום נותרו 39 עובדים בלבד.

מפעל "סימת" בקריית שמונה- העסיק 75 עובדים, כיום נותרו 65 עובדים בלבד.

סגן שר הביטחון, דני דנון, אמר לתעשיינים כי "השיקול החברתי בדיוני תקציב הביטחון, לא פחות חשובים מכל שיקול אחר ועל המשרד לפעול לשימור מקומות עבודה בפריפריה. על משרד הביטחון לגלות רגישות וגמישות כלפי המפעלים הביטחוניים, על מנת לצלוח את התקופה הקשה ובכדי שנוכל להמשיך לעבוד ביחד גם בעתיד. אני מתכוון לפעול לקידום הזמנות ממשרד הביטחון למפעלים בפריפריה, תוך מתן דגש על מפעלים קטנים. אסור שנקום יום אחד ונגלה שלא נשארה תעשייה ביטחונית ראויה בישראל".

בעלי מפעל "האחים סאינה" המייצרים חלקי מתכת לתעשיית הביטחון בישראל, רפי סאינה, אמר לדנון כי "עד לאחרונה היו במפעל 60 עובדים והיום אנחנו מעסיקים 39 עובדים בלבד. היה לנו קשה לפטר כל עובד ועובד, אך אין לנו ברירה. המצב הוא שאנחנו משוועים לעבודה ולא מצליחים לעמוד בתזרים החודשי שלנו. אנחנו קוראים למשרד הביטחון לחדש את צבר ההזמנות".

מנכ"ל מפעל "סימת", אלי קסוס, הוסיף כי כמו שאר המפעלים הביטחוניים בצפון, הוא נאלץ לנקוט בשורה של קיצוצים, על מנת לשרוד ולהימנע מפיטורי עובדים נוספים. "מזה כמה חודשים אנו עדים לירידה דרמטית בהזמנות של משרד הביטחון, עד כדי עצירה מוחלטת. עתה צפוי המשרד לפרוס את ההזמנות שנותרו לשנים רבות. בשל המצב הקשה, בחודשים האחרונים אין לעובדים, ש- 90% מהם תושבי קריית שמונה, שעות נוספות ועבודה בימי שישי ושבת. כמו כן בוצע סבב חופשות בקרב העובדים. אני לא יודע עד כמה המצב עלול להתדרדר בעתיד, אני מעדיף לא לחשוב על זה".

ראש רק"מ בהתאחדות התעשיינים, אברהם בר דוד, הוסיף ואמר כי "המפעלים הביטחוניים נמצאים במצוקה. כל קיצוץ ברכש ההזמנות ממפעל קטן, עלול להוביל לסגירתו".

ראש עיריית קריית שמונה, ניסים מלכא, הוסיף ואמר כי "כל שנה מחדש אנחנו נאלצים להיאבק בקיצוץ בתקציב. זו האחריות של מדינת ישראל לדאוג לעבודה בקריית שמונה. אל תפגעו בנו".

 

לפרטים נוספים: ראש אגף הסברה, זאב שרוני. טל' 054-7687217. דוברת התאחדות התעשיינים, מיכל תוסייה-כהן. טל' 054-9491438.

מצ"ב לקט כתבות אשר פורסמו בתקשורת כתוצאה מהפעילות בנושא:

 

 

·         "בקריית שמונה מזהירים מפני קריסת מפעלים"- חדשות הוט בכבלים. הכתבה עסקה בדיון חירום שנערך השבוע במפעל 'סימת' בקריית שמונה. הדיון עסק במצבה של התעשייה הביטחונית בצפון, על רקע הקיצוץ בתקציב הביטחון. בדיון נכחו סגן שר הביטחון, דני דנון; ראש רק״מ בהתאחדות  התעשיינים, אברהם בר דוד, ראש עיריית קריית שמונה, ניסים מלכה ותעשיינים בעלי מפעלים ביטחוניים בצפון. התעשיינים אמרו לדנון כי בשל הקיצוצים, קשה להם להחזיק מעמד ועובדים נמצאים בסכנת פיטורים.

     לכתבה לחץ כאן

 

 

·         "עובדים נמצאים בסכנת פיטורים במפעלים ביטחוניים בצפון"- רשת ב'. בידיעה ששודרה הורחב על דיון החירום ומצוקת המפעלים.

 

          להלן לינק לצפייה/שמיעה של האייטם.

 

·         "כנס חירום- מפעלים ביטחוניים"- רדיו קול רגע.

 

      להלן לינק לצפייה/שמיעה של האייטם

 

 

 

 

 

 

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

עושים בית ספר לתעשייה 
 המכללה לניהול בתעשייה
 עריכת מגוון ימי עיון, קורסים וסדנאות
 לבעלי התפקידים בהנהלות
 מפעלי התעשייה לצורך העשרה
 וקניית כלים ומיומנויות בתחומי פעילותן
 ההכשרות מתקיימות בשיתוף ובהנחיית
 גופים מקצועיים מהמובילים במשק,
 ומותאמות במיוחד לקהל היעד 
  לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share