שיפור הסכם הסחר עם האיחוד האירופי

הננו שמחים לבשר כי לאחר מו"מ של שנתיים נחתם בשבוע שעבר, בראשי תיבות, שיפור הסכם הסחר עם האיחוד האירופי
30/12/2008

הננו שמחים לבשר כי לאחר מו"מ של שנתיים נחתם בשבוע שעבר, בראשי תיבות, שיפור הסכם הסחר עם האיחוד האירופי. האיחוד האירופי מהווה שוק יעד עיקרי ליצוא תעשיית המזון הישראלית.

ועדת סחר החוץ של איגוד תעשיות המזון בהתאחדות התעשיינים, בראשותו של גד פרופר, יו"ר הועדה, ליוותה בשנתיים האחרונות באופן הדוק את פעילות משרד התמ"ת לשיפור הסכם הסחר עם האיחוד.

שיתוף הפעולה הפורה כלל עדכון שוטף של חברי הוועדה, העברת נתונים ודרישות מהתעשייה למנהלי המו"מ, מפגשים תקופתיים של ועדת סחר החוץ באיגוד המזון ויצירת קשר ישיר עם החברות הרלבנטיות על מנת להעביר את מירב המידע.

אנו שמחים כי מאמצנו נשאו פרי ובמסגרת ההסכם ניתנו הטבות לכל המוצרים שאותם ביקשנו.

הדיונים התנהלו בשתי קבוצות עבודה:

קבוצה א – מוצרים תעשייתייםשעד היום לא שילמו מכס ביצוא, אבל היו נתונים להיטלים גבוהים מאוד בגין המרכיב החקלאי (סוכר, חלב, חיטה וכו').

29% מהמוצרים הנכללים ביצוא קבוצה זו שילמו היטל בכניסה לאיחוד האירופי, בעוד רק 15% שילמו מכס/היטל ביצוא מהאיחוד האירופי לישראל.

ההסכם הנוכחי שינה את העיוות הקיים. נעשה מהלך נרחב של ליברליזציה שבו ישראל נתנה הטבות ביבוא עבור 10% מהיקף הסחר, בעוד האיחוד נתן הטבה ל- 24% מהיקף הסחר.

ל- 95% מהיקף הסחר, הן ביצוא והן ביבוא, פטור ממכס/היטל.

עם המוצרים שנכללים בקבוצה זו וייהנו עתה מגישה חופשית לשוקי האיחוד האירופי נמנים: מוצרי מאפה, מרשמלו, מסטיק, מוצרי שוקולד, קרוטונים, גלידה, פסטה, קוסקוס, בסיסים להכנת משקאות קלים, עשבי תיבול מיובשים, עשבי תיבול קפואים ועוד.

קבוצה ב' – מוצרים חקלאיים. בקבוצה זו התמקד הדיון ברשימה מוגדרת של בקשות. התקבלו הטבות ביצוא המוצרים האלה: סלטים, מוצרי עוף והודו, אבקת עגבניות, עמילנים, מי גבינה ועוד.

יש להדגיש כי ההסכם החדש ייכנס לתוקפו לאחר סיום תהליכי האישור בישראל ובאיחוד האירופי. כולנו תקווה כי הסכם זה ישפר את כושר התחרות של תעשיית המזון הישראלית באיחוד האירופי ויביא לגידול משמעותי ביצוא מוצרים תוצרת הארץ.

בדבר מידע נוסף ניתן לפנות ל:

סיגל בלט, מנהלת תחום סחר חוץ, sigalb@industry.org.il, טלפון: 03-5198839

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

מייעצים לך בענייניי עבודה ויחסי עבודה

·  ייעוץ שוטף למפעלים בכל הנוגע
   לחוקי העבודה וליחסי עבודה 
   הן במישור הקיבוצי והן
   במישור הפרטני

·  מעורבות בהליכי חקיקה בכנסת
   ובוועדותיה.

·  טיפול במימוש חוקים,
   תקנות וצווים,
   מול גורמים ממשלתיים.ועוד...

לפרטים נוספים

 

 

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share