הקווים המנחים של ה-OECD – מבט מבפנים

9/11/2011

מאמר מאת מר ווִינָנְד קְוּוָדְפְלַייג (Quaedvlieg), היו"ר היוצא של הועדה להשקעות וחברות רב-לאומיות (MNEs) ב-BIAC. המאמר התפרסם במסגרת גיליון אוקטובר של המגזין של Ethical Corporation. המאמר הכתוב בשפה משוחררת ומנקודת ראות אישית, מרחיב על המשמעות של המסמך המעודכן והתהליך שקדם לו מבחינת חברות, איגודי עובדים ומדינות.

מר קְוּוָדְפְלַייג כיהן במהלך תהליך העדכון כיו"ר הוועדה להשקעות וחברות רב-לאומיות של BIAC, הוועדה העסקית המייעצת ל-OECD. וועדה זאת מעורבת בכל התהליכים בארגון הנוגעים לסקטור הפרטי, ומהווה את נציגה הרשמית של התעשייה והסקטור הפרטי בכל 34 המדינות החברות ב-OECD, וכן 8 מדינות נוספות.

כיום מכהן מר קְוּוָדְפְלַייג כמשנה לראש תחום יחסים כלכליים בינ"ל בארגון המעסיקים ההולנדי (VNO-NCW), וכן הוא מרצה בתוכנית ללימודי האיחוד האירופי באוניברסיטת ליידן.

בחודש מאי האחרון אישר ה-OECD את הנוסח המעודכן למסמך הקווים-המנחים לחברות רב-לאומיות (MNEs). תהליך העדכון היה מתבקש, מאחר והגרסא הקודמת עודכנה בשנת 2000, ומאז המציאות הגלובלית בכלל ותחום התאגידים הרב-לאומים בפרט עברו שינויים משמעותיים.

כפי שניתן ללמוד משמו, מסמך הקווים-המנחים מהווה למעשה קובץ המלצות והנחיות לחברות רב-לאומיות, ומשלב בתוכו מגוון תחומים כגון שקיפות, תחרות, מיסוי, סביבה, מניעת שוחד ושחיתות, ועוד. מטרת מנסחי מסמך הקווים המנחים הייתה ליצור קוד התנהגות מקיף וברור ככל האפשר שיהיה רלוונטי גם למדינות וחברות שאינן נמנות על חברות הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי (OECD). מסמך הקווים-המנחים מהווה כיום את האסמכתא הטובה והמקיפה ביותר בנושא של חברות רב-לאומיות.

התאחדות התעשיינים נטלה חלק פעיל בתהליך העדכון של הקווים-המנחים דרך וועדת ההשקעות וה-MNEs של BIAC.

את מדינת ישראל ייצג בתהליך המנהל לסחר-חוץ במשרד התמ"ת, המהווה גם כנקודת הקשר הלאומית (NCP) של ישראל לנושא הקווים המנחים.

לאתר ה-NCP, נקודות הקשר הלאומית לאחריות תאגידית במנהל סחר-חוץ

לעמוד של וועדת ההשקעות וה-MNEs באתר של  BIAC

 

למידע נוסף ניתן לפנות אל תומר קרוצ'י מאגף סחר חוץ בהתאחדות התעשיינים:

tomer@industry.org.il   03-5198752

להורדת המאמר   להורדת המאמר
הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share