האינדקס לחיים טובים יותר של ה-OECD – השוואה בין 34 מדינות מפותחות לפי מגוון פרמטרים

30/05/2011

 

ארגון ה-OECD השיק לאחרונה במסגרת אירועי 50 שנה לארגון את האינדקס לחיים טובים יותר (Better Life Index), המאפשר להשוות בין 34 המדינות החברות בארגון לפי 11 פרמטרים שונים כמו הכנסה, תעסוקה, חינוך, סביבה, ממשל, בריאות ועוד.

קנדה, אוסטרליה ושוויץ מובילות את המדד המשולב של האינדקס המשקלל בתוכו את מכלול הפרמטרים, בעוד שטורקיה, מכסיקו וצ'ילה נועלות את הדירוג. ישראל נמצאת במקום ה-20, אחרי יפן ולפני סלובניה.

לפי האינדקס, ישראל נמצאת בין המדינות המובילות בעולם בתחום הבריאות (מקום שביעי, בין שבדיה לנורווגיה), ושביעות הרצון הכללית של אזרחיה (תשיעית בדירוג, בין פינלנד לאוסטריה).

עם זאת, ישראל מדורגת אחרונה בקטגוריית הממשל, המשקפת שקיפות מצד מוסדות המדינות ושיתוף של הציבור בתהליכי תכנון מדיניות. אסטוניה ולוקסמבורג מקדימות את ישראל בפרמטר זה. פרמטר נוסף שמציג את ישראל באור שלילי הינו האיזון בין פנאי לעבודה, שלפיו ישראל מדורגת במקום ה-31 מבין 34 המדינות (בין קוריאה ליפן). גם במדד הדיור המשקף את מספר החדרים הממוצע לתושב ואת איכות התשתיות במדינה, ישראל נמצאת במקום ה-27, בין סלובקיה לקוריאה.

האינדקס ידידותי להפליא עבור כל משתמש עם גישה לאינטרנט; כמו כן ניתן לשנות את משקלו של כל פרמטר ופרמטר בהתאם לרצון המשתמש. כך גם ניתן להשוות בין שתי מדינות שונות לפי הפרמטרים השונים.

באירוע ההשקה של האינדקס שנערך בפורום ה-OECD בסוף חודש מאי במטה הארגון שבפריז, נימקו קברניטי הארגון את הדינמיות והגמישות של האינדקס, בכך שלא ה-OECD או כל גוף אחר יכול להגדיר מה הם חיים טובים יותר, אלא שכל אחד חופשי לקבוע זאת בעצמו.

נסו גם אתם בעצמכם.

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share