מחקר: נטל המס על המעסיקים במדינות ה-OECD עלה בשנת 2010; ישראל בין המדינות המובילות בנטל נוסף על המעסיקים

12/05/2011

מחקר ה-OECD: נטל המס הממוצע במדינות ה-OECD חוזר לעלות

 

מחקר חדש של המרכז למדיניות מס ב-OECD מגלה כי נטל המס על המועסקים בשני-שליש מהמדינות החברות ב-OECD עלה בשנת 2010, וזאת בניגוד למגמה בשנים האחרונות.

הדוח בדק את נטל המס על המעסיקים והמועסקים ב-34 מדינות ה-OECD שרובן הגדול מוגדרות כמדינות מפותחות. הדוח אף משקלל את הקלות המס במדינות השונות, ובודק את שיעור המס (מסים שמוטלים הן על המעסיק והמועסק) על רווקים ומשפחות בדרגות הכנסה שונות.

 

כך למשל שיעור המס הגבוה ביותר על משפחה בת שני ילדים עם מפרנס יחיד נמצא בצרפת עם שיעור מס של 42%. בלגיה ואיטליה מכבידות מעט פחות עם שיעורי מס של  40% ו-37% בהתאם, לפי אותו קריטריון. הממוצע של שיעור המס במדינות ה-OECD לקריטריון זה עומד על כ-25%.

שיעורי המס הנמוכים ביותר עבור אותו קריטריון נרשמו בניו זילנד (עם מס-שלילי של 1%), כשגם תושבי צ'ילה (6%), שוויץ (8%) ולוקסמבורג (11%) נהנים משיעור מיסוי נמוכים.

 

לפי דוח ה-OECD, ישראל נמצאת בין המדינות עם נטל המס הנמוך ביותר על הכנסות מעבודה מבין חברות הארגון. כך למשל עובדים המרוויחים 2/3 מהשכר הממוצע (כ-5700 ₪ ברוטו במהלך 2010) ישמרו לעצמם 99% מהעלות הכוללת למעסיק. שיעור המס לעובד מעין זה קטן ב-15% מהממוצע במדינות ה-OECD.

שיעור המס המוטל על זוג עם שני ילדים שמשתכר יחד כ-14200 ₪ ברוטו הוא בין שלושת הנמוכים במדינות ה-OECD, וכ-8% פחות משיעור המס הממוצע במדינות החברות בארגון.

חשוב לציין כי ההשוואה הינה בין שיעורי המס ביחס לשכר הממוצע בכל מדינה ומדינה, ולא לשכר הממוצע במדינות ה-OECD. כמו כן מדובר בדוח הסוקר שיעורים של מס ישיר בלבד.

 

ישראל נמצאת בין 11 מדינות שבהן נרשמה עלייה בהוצאות המעסיק במהלך שנת 2010. עלייה זו מתבטאת בתשלומי חובה שאינם מועברים לממשלה, בעיקר לקרנות פנסיה וחברות ביטוח. אף כי הוצאות אלו אינן מוכרות כמסים, הן מעלות את הוצאות המעסיקים ומקטינות את ההכנסה הפנויה של העובדים במשק. בכך למעשה עולה שיעור המס הממוצע בישראל באופן ניכר מ-20.2% ל-25.1%.

 

למרות שלכאורה הדוח מספק סיבות לאופטימיות, יש לקרא גם בין השורות ולהבין שהדוח אינו מתייחס למסים עקיפים כמו מע"מ, בלו, ארנונה ועוד. בהתחשב בעובדה ששיעורם של מיסים אלו בישראל הינו מהגבוהים בעולם, ושבשנה האחרונה ניכרה עלייה ניכרת בכל התשלומים הללו, ובהתחשב בנתון החד-משמעי על שיעור המס הגבוה של תשלומים חיצוניים המוטל על המעסיקים בישראל, ניתן להבין את מצוקתו של התעשיין המקומי אל מול התחרות הבינלאומית.                       
הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share