עדכון מסמך הקווים המנחים לחברות רב-לאומיות

8/05/2011

עדכון מסמך הקווים המנחים לחברות רב-לאומיות

Update of the Guidelines for Multi-National Enterprises

  • הגרסא החדשה של מסמך הקווים המנחים לחברות הרב-לאומיות אושרה לאחרונה במטה ה-OECD
  • הוועדה העסקית המייעצת ל-OECD (BIAC) הצליחה למנוע שינויים מרחיקי-לכת במסמך, שכללו הצעות שחברות עסקיות אינן מסוגלות ליישם בפועל
  • נשיא התאחדות התעשיינים עדכן את שר התמ"ת על נקודות המחלוקת במו"מ לגיבוש המסמך 

בחודשים האחרונים עבר מסמך הקווים המנחים של החברות הרב-לאומיות תהליך עדכון, תוך ניהול מו"מ ארוך בין המדינות החברות ב-OECD, הוועדה העסקית המייעצת לארגון (BIAC), וארגון המסחר המייעץ לארגון (TUAC).

מסמך זה כולל שורת המלצות המיועדות לחברות רב-לאומיות (MNEs), ונוגעות בעיקר לתחומי אתיקה עסקית וסטנדרטים בינ"ל בהתייחסות למגוון נושאים חברתיים.

העדכון הקודם של הקווים המנחים התרחש בשנת 2000, ומאז כמובן חלו שינויים רבים בסביבה העסקית הגלובלית. עלייתם של השווקים המתעוררים, המיתון העולמי ואובדן האמון בשווקים הפתוחים, עליית המודעות כלפי נושאי סביבה ונושאים רבים אחרים, יצרו מציאות שמחייבת את עדכון המסמך על מנת להמשיך ולהבטיח סטנדרטים גבוהים של הסביבה העסקית. אגף סחר-חוץ של התאחדות התעשיינים נטל חלק פעיל בתהליך גיבוש המסמך דרך וועדות ההשקעות וה-MNEs של BIAC.

תהליך עדכון הקווים המנחים החל בדצמבר 2009 והסתיים כאמור בתחילת מאי 2011. אלו הן חדשות טובות בהתחשב בעובדה שעד אמצע חודש אפריל נראה היה שהמסמך לא יגיע לאישור מועצת השרים בסוף חודש מאי בפריז, כיוון שהצדדים המעורבים לא הצליחו להגיע לכדי הסכמה.


 

עיקר נושאי המחלוקת היו:

1.      ניסיון לקבוע קונספט חדש ומקיף של הליך בדיקת הנאותות (Due Diligence) לרבות שילוב דרג הלקוחות בתהליך; זאת בזמן שעד ליום זה לא גובש שום קוד מוסכם להליך זה ע"י שום ארגון בינ"ל.

2.      ניסיון להטיל אחריות על חברות רב-לאומיות בנוגע לפעולותיו של צד ג'.

 

המבוי הסתום שנוצר במהלך המו"מ הביא לכדי מצב שבו נציגי התעשיינים והמגזר העסקי נאלצו לפנות ישירות נציגי הממשלות במטרה להגן על אינטרסים קריטיים למגזר העסקי. במכתב ששיגר נשיא ההתאחדות שרגא ברוש לשר התמ"ת שלום שמחון, נכתב בין השאר כי "גם חברות הנמצאות בחוד החנית של יישום כללים חברתיים וסביבתיים יתקשו מאד לנהוג ברוח הקווים המנחים החדשים שבמסמך. ניסיון העבר מראה כי כוחן של ההנחיות לחברות רב-לאומיות נובע מגיבושן בהסכמה עם המגזר העסקי".

"גם ל-BIAC ולהתאחדות התעשיינים של ישראל, החברה בגוף זה, ישנם מספר קווים אדומים, ובכללם אלו הנוגעים לנושאי בדיקת הנאותות ושרשרת האספקה".

 

מהלך שליחת המכתבים לשרים במדינות החברות אכן הניב תוצאות, וכיום BIAC והתאחדות התעשיינים יכולות להסכים עם הקווים המנחים החדשים שהתגבשו. ראוי גם לציין לטובה את עמידתו האיתנה של ראש וועדת ההשקעות וה-MNEs ב-BIAC, מר ויננד קוודלוייג (Quaedvlieg) מקונפדרציית המעסיקים והתעשיינים ההולנדים.

התאחדות התעשיינים מעריכה רבות את פועלם של משרד התמ"ת ומנהל סחר-החוץ שלו ושל העומדים בראשם, במסגרת תהליך גיבוש הקווים המנחים.

אין ספק כי כולנו מעדיפים ליצור סביבה עסקית וקודים של ממשל ואחריות תאגידית שניתן יהיה לפעול על פיהם לאורך זמן.

לאור הצלחת גיבוש המסמך תעודכן גם ההצהרה הרשמית של BIAC בפני התכנסות דרג השרים של ה-OECD (ה-MCM) בסוף החודש בפריז.

 

לפרטים נוספים בנושא זה ניתן לפנות אל תומר קרוצ'י מאגף סחר חוץ.

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share