יישום תקן חיטוי וסימון אריזות עץ (15ISPM) בייבוא ובייצוא

21/08/2016

המונח ISPM הינו ראשי התיבות של International Standard for Phytosanitary Measures  - תקן בינלאומי לאמצעים פיטוסניטריים.

למעשה, אין המדובר בתקן פיט וסניטרי בודד אלא בחבילה של תקנים פיטוסניטריים שנוסחה על ידי מזכירות האמנה הבינלאומית להגנה על הצומח: IPPC - International Plant ProtectionConvention) , כחלק מהתוכנית הגלובאלית של ארגון המזון והחקלאות של האו"ם (FAO).

אותה אמנה בינלאומית - IPPC- המתייחסת לבריאות הצומח, נחתמה על ידי כ - 132 מדינות, ומטרתה היא להבטיח פעולה בינלאומית משותפת ויעילה למניעת הפצתם וחדירתם של מזיקים ולפיקוח עליהם. ישראל חתמה על האמנה ב - 6 דצמבר 1951, ואישררה אותה ב - 3 בספטמבר 1956.

 

לאחרונה מתקבלות תלונות רבות ממדינות בחו"ל, על משלוחים בלתי מטופלים המגיעים אליהם מישראל.

 

התלונה האחרונה אשר הובאה לידיעתנו,  התקבלה בימים האחרונים ממר  BERNARD VAN GOETHEM, הממונה על בטיחות המזון בנציבות האירופאית.

התלונה מציינת כי בין השנים 2010 ועד 2016 אותרו במדינות הקהילייה 113 מקרים חמורים בהם הגיעו משלוחים ארוזים או ממושטחים באריזות עץ ללא חיטוי. עשרה משלוחים התגלו במהלך 2016, בלבד, בהם אותרו מזיקים.

 

הנציבות האירופאית רואה בחומרה את העובדה שבאריזות עץ המגיעות מישראל לא בוצע חיטוי, דבר המהווה לא רק סיכון פיטוסניטרי למדינות הקהילייה, אלא גם ובעיקר מצביעה על כך שמדינת ישראל אינה אוכפת את דרישות האמנה.

 

ברצוננו להבהיר כי תלונות בעלות אופי כזה פוגעות לא רק  בשמה הטוב של ישראל ובהעדר עמידה בדרישות, אפשר שמשלוחי יצוא יעצרו בנמלי אירופה ולא ישוחררו  ללקוחות עד לסיום הטיפול בהם.

מן הראוי להדגיש כי תלונות זהות בחומרתן הגיעו גם מרשות האכיפה הפדראלית בארה"ב - APHIS(Animal and Plant Health Inspection Service)

 

מסתבר בנוסף כי לישראל מגיעים משלוחים מחו"ל  ארוזים על משטחים לא מטופלים. מעבר לכך שזו עברה על תקנות הייבוא, העובדה שהאריזות אינן מטופלות מסכנת את הצומח בישראל  ועלולה לגרום נזק בלתי הפיך לחקלאות ולסביבה.

החברים מתבקשים ליידע את הלקוחות ביצוא ולבקש את עזרתם בנחיצות העמידה בדרישות תקן 15 ISPM ויישומן.

 

 

לשאלות ופרטים נוספים, ניתן לפנות אל אגף כלכלה ורגולציה:

 

נתנאל היימן, מנהל תחום אנרגיה ותשתיות, בטלפון: 03-5198807, דוא"ל:natanel@industry.org.il

 

אלעד נצר, כלכלן תחום אנרגיה ותשתיות, בטלפון: 03-5198739 דוא"ל:elad@industry.org.il

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share