1.12.09 - סקר ציפיות בתעשייה לרבע האחרון של 2009 – הניתוח המלא

סקר הציפיות בתעשייה המציג את התפתחות התעשייה בפועל ברבעון השלישי של 2009 ואת המגמות הצפויות לרבעון האחרון של השנה.

 

על פי ממצאי הסקר, ברבע השלישי של השנה נמשכה הנסיגה ביצוא, בתעסוקה ובהשקעות בתעשייה, תוך התמתנות בעוצמתה, נרשמה שחיקה חדה ברווחיות היצוא ונמשכו קשיי המימון במפעלים. עם זאת, לראשונה מזה 6 רבעונים, חל גידול קל בתפוקה ובמכירות לשוק המקומי. לרבע הרביעי של השנה צופים התעשיינים גידול מתון במכירות לשוק המקומי וליצוא, תוך המשך מגמת פיטורי העובדים בקצב מתון ביותר.

 

סקר הציפיות בתעשייה נערך על-ידי התאחדות התעשיינים זה למעלה מ- 30 שנה, מאז 1978, בקרב מדגם מייצג של למעלה מ- 700 מפעלי תעשייה. הסקר מציג מדי רבעון את ההתפתחויות בתעשייה ברבעון החולף, ואת אלו הצפויות ברבעון הבא, בפרוט לפי ענפי התעשייה.

 

סקר הציפיות בתעשייה היה מהראשונים לאתר את שינוי מגמת הצמיחה שאפיינה את התעשייה בשנים האחרונות, כאשר כבר בתחילת 2008 הצביע על מעבר לנסיגה בפעילות התעשייתית, זאת כחצי שנה לפני נתוני המאקרו הרשמיים.

 

יכולתו של סקר הציפיות לחזות בשלבים מוקדמים יחסית את שינוי המגמה, התאפשרה הודות לכך שהסקר בוחן את שינויי המגמה על-פי דיווחים מהשטח מייד עם תום כל רבעון. גורם נוסף, המסייע לסקר להוות ברומטר טוב למצב התעשייה, הינו העובדה שאינו משקלל את דיווחי המפעלים לפי גודלם. כך, לדוגמא, היה המצב במחצית הראשונה של 2008, כאשר נתוני המאקרו הרשמיים הצביעו על המשך הצמיחה המהירה, אולם צמיחה זו נגזרה ברובה מענף בודד, הכימיה, או ליתר דיוק- בעיקר משתי חברות גדולות באותו ענף. זאת, בעוד יתר ענפי התעשייה (דהיינו מרבית התעשייה) כבר שינו מגמה ורשמו נסיגה בתפוקתן או לפחות האטה ניכרת.

 

מבחנים סטטיסטיים שונים שנערכו במהלך השנים העלו כי סקר הציפיות מספק אינדיקציה טובה לגבי כיווני ההתפתחויות בתעשייה עוד בטרם פורסמו הנתונים הסטטיסטיים הרשמיים.

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share