67% ממנהלי הכספים בתעשייה צופים כי מדד ת"א 25 יציג עלייה של עד 10% בלבד עד סוף השנה

 

הסקר שנערך בחודש ינואר, בהשתתפות כ- 80 מנהלי כספים בחברות תעשייה גדולות ובינוניות, נועד לחזות את הצפוי להתרחש במשק הישראלי ולזהות את המגמות הרווחות בענף התעשייה לקראת שנת 2011.  

 

ה"ראלי" של שוקי ההון ב-2009 הסתיים: 67% ממנהלי הכספים בתעשייה צופים כי מדד ת"א 25 יציג עלייה של עד 10% בלבד עד סוף השנה. כך עולה מסקר מנהלי הכספים בתעשייה שנערך ע"י פירמת ראיית החשבון והייעוץ Deloitte בריטמן אלמגור זהר, בשיתוף פורום מנהלי הכספים בהתאחדות התעשיינים. הסקר שנערך בחודש ינואר, בהשתתפות כ-80 מנהלי כספים בחברות תעשייה גדולות ובינוניות, נועד לחזות את הצפוי להתרחש במשק הישראלי ולזהות את המגמות הרווחות בענף התעשייה לקראת שנת 2011.

 

מנתוני סקר מנהלי הכספים בתעשייה עולה כי 33% ממנהלי הכספים בתעשייה חושבים כי מקור המימון החיצוני האטרקטיבי כיום הינו אשראי חוץ בנקאי. לדברי רו"ח פנחס קימלמן, יו"ר פורום מנהלי כספים בתעשייה ומשנה למנכ"ל אסם השקעות, "העובדה כי 33% ממנהלי הכספים בתעשייה מעריכים כי האשראי האטרקטיבי ביותר הינו אשראי חוץ בנקאי עשויה ללמד על הקושי להשגת אשראי בנקאי ורמת הביטחונות הגבוהה שהבנקים עדיין דורשים מהחברות".

 

מהסקר עולה עוד כי 53% מעריכים כי העלויות לגיוס אשראי חדש כיום עדיין יקרות (48% מהמנהלים מעריכים כי העליות יקרות ו- 5% מעריכים כי העלויות יקרות מאוד). 34% ממנהלים מעריכים את העלויות גיוס האשראי החדש כיום כ"לא זולות ולא יקרות".

 

לדברי רו"ח ישראל נקל, שותף וראש מגזר התעשייה ומוצרי הצריכה בפירמת ראיית החשבון והייעוץ Deloitte בריטמן אלמגור זהר, "על אף תחושת האופטימיות והתעוררות בשוק ההון יש לזכור כי היקף האשראי עדיין לא חזר לרמתו טרם תקופת המשבר וישנן חברות אשר חשות אי וודאות בנוגע למימון פעילותן".

 

69% ממנהלי הכספים בתעשייה צופים כי שיעור הצמיחה במשק בשנת 2010 יהיה סביר וינוע בין 2%-4%. 11% אף צופים צמיחה של למעלה מ-4%. עם זאת, 20% צופים צמיחה נמוכה של למטה מ-2%.

 

מסקר מנהלי הכספים בתעשייה עולה עוד כי בנוגע לרווחיות החברות, 67% ממנהלי הכספים בתעשייה אופטימיים יותר ביחס לרבעון הקודם ו-5% נוספים אף אופטימיים בצורה משמעותית. זאת, לעומת 51% בלבד שהיו אופטימיים בכל הקשור לרווחיות החברה בסקר הקודם שנערך במחצית שנת 2009. לדברי רו"ח ישראל נקל, "היציאה מהמשבר הקדימה את הצפוי וחברות רבות אשר נערכו לתקופה ארוכה של מיתון צמצמו את רמות ההוצאות ככל שניתן על מנת שלא להיקלע להפסדים ולאור שינוי המגמה בשוק לא מן הנמנע שהיקפי הרווחיות עולים מעבר לצפוי".

 

רוב מנהלי הכספים בתעשייה (71%) מעריכים כי רמת האינפלציה ב- 12 חודשים הקרובים תהיה 1%-3%, בעוד 27% ממנהלי הכספים צופים שהאינפלציה תחצה את רף ה-3 ב-12 החודשים הקרובים; 75% צופים עלייה בשיעור ריבית בנק ישראל, כאשר 9.4% ממנהלי הכספים צופים עלייה חדה בשיעור הריבית וצופים כי היא עשויה להגיע ליותר מ-3%. 66% ממנהלי הכספים צופים שריבית בנק ישראל תעמוד על בין 2%-3%; לגבי פעילות מיזוגים ורכישות, 62% ממנהלי הכספים בתעשייה צופים גידול בפעילות במהלך 12 החודשים הקרובים ו-33% צופים כי הוא ייוותר ללא שינוי. יצוין, כי על אף הציפייה לשיפור בפעילות העסקית מצוקת האשראי, עדיין לא תמה.

 

מהסקר עולה עוד כי 75% ממנהלי הכספים בתעשייה מעריכים כי לא ינפיקו אג"ח במהלך השנה הקרובה. רק 8% מהמנהלים סבורים כי ינפיקו אג"ח בחברתם במהלך השנה הקרובה. יצוין כי חלקו של ענף התעשייה בהנפקת אג"ח בפועל מגיע ל-9%.

 

כמו כן, רק 9% מהמנהלים סבורים כי יבצעו הנפקת מניות שנה הקרובה.

 

במענה לשאלה על רמת המינוף בחברות הצפויה במהלך 12 בחודשים הבאים: השיבו 64% ממנהלי הכספים כי רמת המינוף צפויה לרדת. לדברי רו"ח פנחס קימלמן, יו"ר פורום מנהלי כספים בתעשייה ומשנה למנכ"ל אסם השקעות, "הערכתם של 62% ממנהלי הכספים כי רמת המינוף של חברתם צפויה לרדת, מעידה כי מרבית החברות הפיקו את לקחי המשבר והבינו שיש צורך לשנות את מבנה ההון של החברה, על ידי צמצום הסיכון והורדת רמת המינוף. צריך לזכור שבצד השני של כל מנוף נמצאת המשקולת, וכשזו רבצה על הצוואר, בתקופה של מחנק האשראי, זה לא היה סימפטי".

 

 

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות ללשכת הדובר:  
מיטל עומרי – 054-2620501 / 03-5198870
רונן משה – 050-8885631 / 03-5198755 / 03-5198856

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share