תעשיית התרופות הישראלית נאלצת לשלם את מחיר הכניסה ל- OECD!

 

ניר קנטור, מנהל איגוד הכימיה, הפרמצבטיקה, ואיכות הסביבה בהתאחדות התעשיינים:

 

אחרי שנים שבהן הדפה מדינת ישראל בנחישות את הלחצים הרבים מצד חברות התרופות האמריקאיות בעניין זכויות הקניין הרוחני בישראל, אנחנו מצויים רגע לפני הכניעה ללחצים הבלתי פוסקים הללו. תעשיית התרופות הישראלית נאלצת לשלם את מחיר הכניסה לארגון ה OECD.

כבר שנים מפעילות חברות התרופות הבינלאומיות לחצים כבדים על משרד הסחר האמריקני, ולאחרונה על ארגון מדינות ה OECD, בכדי שמדינת ישראל תחמיר בחוקי הקניין הרוחני. הלחץ הגיע לכדי תביעה חד משמעית: שינוי חוקי הקניין הרוחני – תמורת כרטיס הכניסה לארגון מדינות ה OECD. זה מקומם, משום שבפועל, כלל אין למדינות החברות בארגון כללים מוגדרים ומסודרים בנושא, ומעולם לא הופעל לחץ דומה על מדינה כלשהי. לכל אחת מהמדינות החברות בארגון חוקים שונים בתחום הקניין הרוחני. למעשה, רמת ההגנה על קניין רוחני בישראל חזקה מזו הקיימת במספר חברות OECD. זאת ועוד: בפועל, ישראל ממלאת אחר כל האמנות וההסכמים הבינלאומיים בתחום הקניין הרוחני ואינה מפירה זכויות קניין רוחני כלשהן ע"פ המשפט הבינלאומי.

המחיר שהתעשייה נדרשת לשלם יתבטא בעיקר בפגיעה ביכולתה לייצר תרופות גנריות בישראל למטרות ייצוא לשוקי אירופה, שעה שכבר מתקיימת בהן תחרות גנרית. למעשה, בנסיבות מסוימות, ניתן יהיה לשווק במדינות אירופה תרופות גנריות מכל תוצרת, מלבד תוצרת "כחול לבן". במצב כזה, תיאלץ התעשייה להוציא קווי ייצור מישראל, תוך צמצום מקומות עבודה, ופגיעה בהכנסות המדינה ממיסים וממט"ח.

כמו כן, תיגרם פגיעה בשירותי הבריאות של אזרחי ישראל, שבעקבות ההחלטה ייאלצו לשלם מחיר גבוה יותר על תרופות, בעוד אזרחי אירופה כבר נהנים ממחיר יותר נמוך.

 

מהמחלקה הכלכלית של ענף הפרמצבטיקה בהתאחדות התעשיינים נמסר כי: תרופות גנריות הן תרופות שהשפעתן על הגוף זהה להשפעת תרופת המקור, והחומרים הפעילים בהן זהים לחומרים הפעילים בתרופה המקורית. כניסת הגנריקה הופכת את הטיפול התרופתי לנגיש יותר מבחינה כלכלית עבור חלקים רבים באוכלוסייה. בישראל, למשל, ההשקה המוגברת של תרופות גנריות בשנים האחרונות, הביאה לחיסכון עצום בהוצאה הציבורית על תרופות, בהיקף של כ- 2 מיליארד ₪ לשנה!

 

בעולם שבו המשבר הכלכלי רק מתעצם ופוגע בעיקר בשכבות החלשות, ובייחוד בעיתוי הנוכחי, ישנה חשיבות מכרעת לנגישות לתרופות גנריות עבור אוכלוסיות רבות. כניסת הגנריקה מובילה בשנים האחרונות לירידה ממוצעת של כ-80% במחירי התרופות!.

 

לפרטים: פנינה אלעזר-שלו, דוברת ענף הפרמצבטיקה בהתאחדות התעשיינים.

 

 

                     

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share