התאחדות התעשיינים עתרה לבג"צ לביטול הכללים החדשים שקבעה רשות המים לחיוב מפעלי תעשייה בתשלום עבור שירותי ביוב

ביום שני, 18.1.10 עתרה התאחדות התעשיינים לבג"צ, לביטול הכללים החדשים שקבעה רשות המים לחיוב מפעלי תעשיה בתשלום עבור שירותי ביוב. בכללים החדשים, שאותם פרסמה רשות המים בסוף שנת 2009, קבעה הרשות תעריף עבור שפכים, המשולם לתאגידי המים והביוב, הפועלים ברשויות המקומיות השונות.

הכללים החדשים קובעים, כי במקום שכל מפעל תעשיה ישלם עבור שירותי הביוב בדיוק לפי כמות השפכים אותם הזרים לביוב (כפי שהיה נהוג עד היום במרבית הרשויות המקומיות), החיוב יהיה לפי נוסחה שרירותית שבפועל תביא לכך שבכל המקרים המפעל ישלם גם על מים שכלל לא הזרים לביוב, כלומר – ישלם בגין שירות שלא צרך.

 

תשלום אגרת ביוב עפ"י הכללים החדשים :

שיעור הזרמה לביוב

(מתוך כלל הצריכה)

 

תשלום אגרת ביוב עפ"י הכללים שהיו נהוגים עד היום

 

תשלום אגרת ביוב לפי עפ"י הכללים החדשים

(אחוז מכלל צריכה) 

עד 5%

בדיוק עפ"י שיעור הזרמת המים לביוב בפועל

7%

5-20%

בדיוק עפ"י שיעור הזרמת המים לביוב בפועל

28%

20-40%

בדיוק עפ"י שיעור הזרמת המים לביוב בפועל

57%

40-55%

בדיוק עפ"י שיעור הזרמת המים לביוב בפועל

78%

מעל 55%

בדיוק עפ"י שיעור הזרמת המים לביוב בפועל

100%

 

מהתאחדות התעשיינים נמסר כי הניסיון החצוף של רשות המים לשלוח יד גסה לכיסי התעשייה הישראלית דווקא בשיאו של משבר כלכלי ובימים בהם נדרש לחזק את כושר התעשייה הישראלית ייעצר בבג"צ. לא ניתן לגבות ולו גם שקל נוסף מעבר למה שהתעשייה מזרימה בפועל – ואין זה  משנה באיזו עטיפה או אמתלה תעטוף את זה רשות המים.

עוד נמסר מהתאחדות התעשיינים כי המדינה יצרה גוף טוטליטרי שמקבל החלטות נעדרות כל היגיון כלכלי או אחר. לא ייתכן שמפעלים אשר משתמשים במים כחלק מהמוצר יחויבו בגינם באגרת ביוב, כאילו הוזרמו אליו: מפעלי מזון, יחויבו על מים למילוי בקבוקי משקה - אגרת ביוב; מפעלי בטון אשר מוסיפים מים ליצירת המלט, יחויבו כאילו הזרימו מים לביוב; מפעלי טקסטיל, שהמים משמשים חלק מהמוצר ומתאדים בתהליך, ישלמו אגרת ביוב.

באי-כוח ההתאחדות, עוה"ד מוטי ארד ואמיר ונג ממשרד רון גזית, רוטנברג ושות', המחישו בתרחישים שונים המוצגים בעתירה, כיצד התשלום שיידרש ממפעלי תעשיה לפי הכללים החדשים יהיה אקראי ושרירותי, כך שלעתים מפעל המזרים לביוב שפכים רבים יידרש לתשלום נמוך ממפעל אחר שמזרים פחות שפכים.

כמו כן, גם מפעלים שאינם משתמשים בשירותי ביוב כלל יידרשו עדיין לשלם – זאת מבלי שהשתמשו כלל בשירות.

יצוין כי התאחדות התעשיינים דורשת בעתירה שחישוב תשלום אגרת הביוב יהיה בדיוק לפי כמות המים המוזרמים בפועל  לביוב ע"י המפעל.

עוד טוענת ההתאחדות, כי הכללים החדשים אף יובילו לפגיעה באיכות הסביבה, שכן במקרים רבים שיטת החיוב האקראית שבכללים החדשים של הרשות תשלול מהמפעלים תמריץ בדמות הפחתת תשלום אם יצליחו לייעל את הזרמת השפכים מהמפעל. עקב הפגיעה הסביבתית שתגרם, הוסיפה התאחדות התעשיינים גם את המשרד להגנת הסביבה כמשיב לעתירה.

לפרטים נוספים ניתן לפנות ללשכת הדובר:

מיטל עומרי – 054-2620501 / 03-5198870

רונן משה – 050-8885631 / 03-5198755 / 03-5198856

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share