נאוה סלע, יו"ר ועדת האנרגיה בהתאחדות, קוראת למשרד התשתיות להגדיל את תקציב התוכנית להתייעלות אנרגטית במפעלים

נאוה סלע, יו"ר ועדת האנרגיה בהתאחדות התעשיינים קוראת למשרד התשתיות להגדיל את תקציב התוכנית להתייעלות אנרגטית במפעלים; ההתייעלות האנרגטית תפחית את פליטות המפעלים ותביא לחיסכון באנרגיה והפחתת עלויות.

 

סלע מעריכה, כי באמצעים פשוטים יחסית, הכוללים לצד השקעה בפרויקטי חיסכון גם חינוך, מודעות והסברה, ניתן לחסוך בטווח הזמן הקצר כ-10% עד 15% בממוצע מהוצאות האנרגיה במפעלים.

 

בנוסף, מציינת סלע כי תהליכי התייעלות אנרגטית מסייעים למפעל בחיסכון בעלויות ושיפור כושר התחרות, לצד שיפור יכולת העמידה בדרישות איכות הסביבה ותרומה למשק בהפחתת פליטות.

 

שיעור המענק שמעמיד משרד התשתיות הינו 30% מהיקף הפרויקט, ועד לסכום של 100,000 ₪ לפרויקט, כאשר התקציב הכולל של התוכנית עומד על 3 מיליון שקלים.

 

יצויין כי יותר מ-40 מפעלים פנו בשבועיים האחרונים להתאחדות התעשיינים בבקשת עזרה על מנת להיכלל בתוכנית ההתייעלות האנרגטית.

 

במסגרת תוכנית ההתייעלות האנרגטית, מוכרים בין היתר, פרויקטים, כגון מעבר לתאורה חסכונית יותר, החלפת מנועים ומדחסים ישנים ביעילים וחסכוניים יותר, חיסכון במערכות מיזוג אויר ומערכות חימום ועוד.

 

מהתאחדות התעשיינים נמסר כי צריכות החשמל בתעשייה מסתכמות בכ-10.3 מיליארד קוט"ש בשנה, שעלותם למפעלים הינה כ-4 מיליארד שקלים.

 

עקב כך, קוראת סלע למשרד התשתיות להפעיל את התוכנית על פני כל השנה, ולא רק בחלון זמנים מוגבל, כפי שנעשה היום.

 

 סלע מציינת, כי תוכנית מסוג זה מהווה כלי מדיניות חשוב לעידוד התייעלות האנרגטית במפעלי התעשייה בכלל ובמגזר העסקי בפרט. על אף שתקציב התוכנית נמוך יחסית (הן תקציב כולל והן גובה המענק לפרויקט), הרי שתוכנית זו נותנת מענה לאחד החסמים העיקריים בפרויקטים מסוג זה, בפרט במפעלים קטנים ובינוניים - החסם המימוני.

 

מעבר לכך, מציינת סלע, תרומתה של תוכנית ההתייעלות האנרגטית ניכרת גם בהעלאת המודעות לביצוע פרויקטי חיסכון באנרגיה בתעשייה. למפעלי תעשייה רבים פרויקט זה מהווה התנעה של תהליך התייעלות אנרגטית מקיף יותר, ולאחר ביצוע הפרויקט הראשון והתוצאות החיוביות שהוא מניב, המפעלים פונים לאיתור פרויקטים נוספים.

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות ללשכת הדובר:

מיטל עומרי – 054-2620501 / 03-5198870

רונן משה – 050-8885631 / 03-5198755 / 03-5198856

 

 

 

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share