בגלל כשל מערכתי, חברות היי-טק לא מקבלות כמעט סיוע מקרנות אשראי ונסגרות

בגלל כשל מערכתי, חברות היי-טק לא מקבלות כמעט סיוע מקרנות אשראי דבר שגורם לסגירת חברות ולמספר מפוטרים גדל והולך. פחות מ-2% מתקציב קרנות האשראי שהעמידה המדינה לחברות ההיי-טק מנוצלים". כך אמר דורון בירגר, חבר נשיאות איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה ומנכ"ל "אלרון" לשעבר, בוועדת המשנה של ועדת כלכלה הועדה לקידום ולסיוע לתעשיות עתירות ידע שהתכנסה אתמול לראשונה. בראש הוועדה עומד ח"כ רוברט אילטוב.

 

לטענת בירגר במבחן התוצאה מערכת הפתרונות הנוכחית לא עובדת, ישנו כשל מערכתי, חברות היי-טק לא מקבלות כמעט סיוע מקרנות אשראי, מתקציב של מיליארד וחצי  ש"ח נוצלו רק 27 מיליון ש"ח. בירגר הסביר כי התנאים לקבלת ההלוואה מהווים חסם, הזמן עובר חברות נסגרות ומספר המפוטרים עולה.

 

בירגר מבקש פעולה מיידית יש להקים קרן במתכונת של "קרן יוזמה" כך שתקום קרן בערבות מדינה שתגייס הון ממשקיעים מוסדיים להשקעה בחברות טכנולוגיה בוגרות הצומחות במכירות, החברות נתקלות היום בקשיים כמו: מימון הון חוזר,צורך בהשקעות בתשתית המכירות והשיווק והמשך פיתוח המוצרים.

 

בירגר איננו פוסל את המערכת הקיימת, אך בכדי שחברות היי-טק יוכלו להסתייע יש להסיר מיידית את החסמים בעיקר הדרישה מהחברה להציג רווחיות, ערבויות בעלים או דרישה להשקעה מבעלי המניות – מדובר בדרישות לא סבירות.

 

לטענת בירגר, הקרנות נועדו לסייע לחברות בקשיים, באם חברה היא רווחית היא איננה זקוקה לסיוע הקרן, דורון הביא לדוגמא את חברת נובה חברה עם מחזור מכירות של 40 מיליון דולר, חברה בצמיחה ובשיפור מתמיד בתוצאותיה. בקשת החברה נדחתה כי לא יכלה להציג  רווחיות בארבעת הרבעונים האחרונים.

 

בוועדת המשנה של ועדת הכלכלה השתתפו מנהלים של חברות היי- טק נוספות כמו: מנכ"ל  חברת  Waivon, טל מאירזון. לטענתו, למרות שהחברה בצמיחה ותמכור השנה קרוב ל- 8 מיליון דולר היא  איננה עומדת בקריטריונים למתן הלוואות היות ואיננה רווחית. בדומה לה טען מנהל הכספים של חברת "סייפנד" כי משום שלחברה היה הפסד תפעולי היא אינה עומדת בקריטריונים לקבלת אשראי. כמו כן, הקריטריון להגבלת גובה שכר הבכירים אינו יכול לחול על ההיי-טק  משום שבכדי להעסיק את המהנדסים הטובים ביותר צריך לשלם להם יותר מפי ארבע מהשכר הממוצע במשק.

 

יהודה זיסאפל - יו"ר איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה, מברך את ח"כ רוברט אילטוב ואומר כי הוועדה מעלה את מצוקת ההיי-טק לסדר היום הציבורי.

 

יצוין כי איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה מייצג למעלה מ-400 חברות היי-טק ישראליות.

 

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות לגל פניגר - 050-8920278

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share