סקר הציפיות של אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים היה כלי המדידה הישראלי היחיד שהוצג בכנס משותף של האיחוד האירופי וה OECD בבריסל

24/11/2009

 

סקר הציפיות של אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים היה כלי המדידה הישראלי היחיד שהוצג בכנס משותף של האיחוד האירופי וה OECD בבריסל. הסקר הוצג על ידי מנהלת המחלקה למחקר כלכלי באגף כלכלה של התאחדות התעשיינים, דפנה אבירם-ניצן. אבירם-ניצן הציגה בפני אנשי מחקר וכלכלנים בכירים מרחבי העולם את סקר הציפיות בתעשייה, אשר מבוצע זה למעלה מ-30 שנה ע"י אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים.

 

סקר הציפיות עוקב אחר מצב התעשייה הישראלית באמצעות שאלון שנשלח למדגם מייצג של כ- 750 חברות תעשייה מדי רבעון. ייחודו של הסקר הנו זמינותם המהירה של הנתונים ובדיקת הציפיות של התעשיינים לרבעון העוקב.

 

ההזמנה להציג את הסקר באה על רקע דרישת ארגון ה OECD שכל מדינה החברה בארגון תציג סקר מגמות במגזר העסקי, כדוגמת סקר הציפיות בתעשייה.

 

הכנס בבריסל היה הרביעי מתוך סדרת מפגשים ודן בסוגיות מקצועיות שונות בנושא סקרי עסקים וצרכנים.

 

במהלך הרצאתה הציגה דפנה אבירם-ניצן כיצד הצליח סקר הציפיות בתעשייה לזהות את שינוי המגמה במשבר האחרון כבר בחודש אפריל 2008, בעוד האינדיקטורים המאקרו כלכליים הרשמיים המשיכו להצביע על צמיחה מהירה.

 

יצוין כי סקר הציפיות של התאחדות התעשיינים היה הראשון שזיהה את שינוי המגמה, כאשר מתחילת 2008 דיווחו התעשיינים בסקר על נסיגה בפעילות התעשייתית, זאת בעוד הנתונים הרשמיים של הלמ"ס החלו להציג נסיגה בתפוקת התעשייה רק כעבור שישה-שבעה חודשים, מחודש נובמבר 2008.

 

בכנס הוצגה מתודולוגית עריכת הסקר, האינדיקטורים השונים המוצגים בו וכן את הסיבות השונות להיותו אינדיקטור מוביל לחיזוי מגמות בתעשייה.

"העובדה שסקר הציפיות היה מהראשונים לזהות את שינוי המגמה, למעלה מחצי שנה לפני הנתונים הרשמיים, לא הפתיעה אותנו", אומרת דפנה אבירם-ניצן, "שכן מבחנים סטטיסטיים שערכנו במהלך השנים העלו מיתאם חיובי גבוה בין מדדי המגמה של הייצור התעשייתי אותם מפרסמת להמס' לבין קו המגמה של סקר הציפיות – מתאם של 0.81, כאשר ההבדל המרכזי הוא שבעוד סקר הציפיות מספק מדי רבעון תמונה עדכנית לגבי המגמות בתעשייה ברבעון החולף מייד עם סיומו וכן תחזית לרבעון הבא, הרי שנתוני הלמ"ס מפורסמים מדי חודש, אך בפיגור של קרוב לחודשיים".

 

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות ללשכת הדובר:

מיטל עומרי – 054-2620501 / 03-5198870

רונן משה – 050-8885631 / 03-5198755 / 03-5198856

 

 

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share