משלחת של תעשיינים ואנשי עסקים יצאה לאיסטנבול ולאנקרה; שר התמ"ת, בנימין (פואד) בן אליעזר ושרגא ברוש נפגשו עם נשיא טורקיה; טרם הנסיעה נפגש ברוש עם אחמט אוגוז צ'ליקול – שגריר טורקיה הנכנס

משלחת בראשותם של שר התמ"ת, בנימין (פואד) בן אליעזר, ונשיא התאחדות התעשיינים – שרגא ברוש, יצאה ביום א' 22.11.09 לשיחות הוועדה המעורבת ישראל-טורקיה באיסטנבול ובאנקרה. עוד מששתפים במשלחת ח"כ אלי אפללו, ומנכ"ל התמ"ת, שרון קדמי.

 

בין חברי המשלחת: נשיא מועצת עסקים ישראל-טורקיה, מנשה כרמון; מנכ"ל בדק, ז'אק גבר; מנהל האגף הבינלאומי בבנק הפועלים, קלמן שיף; מנכ"ל תגבור, אורית בנבנישתי; מנכ"ל קרדן, גוסטבו קרוננברג; מנכ"ל תע"ש, אבי פלסנר; נציג חברתZORLU  בישראל, אורי אדלסבורג; נשיא לה"ב, יהודה טלמון; מנכ"ל נטפים טורקיה, עופר עובד; נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה בישראל, יהודה אלחדף; מנכ"ל אתגר פתרונות אסטרטגיים ויזמות, איתן לסרי; מנכ"ל Yilmazlar Construction Group  בישראל, ניסים גאיוס; יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל, ד"ר ליאוניד אידלמן; יו"ר וסגן נשיא לה"ב, עוזי גרסטנר; נשיא איגוד המוסכים, לוי רונן; נשיא לשכת סוכני הביטוח, אהוד (אודי) כץ; נשיא קבוצת מוריס ריינה, מוריס ריינה; מנהל האגף לסחר חוץ בהתאחדות התעשיינים, דן קטריבס.

 

נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים,  שרגא ברוש, אמר כי "היחסים הכלכליים עם טורקיה הינם יחסים בעלי חשיבות אסטרטגית לשתי המדינות בכלל ולסקטור העסקי בפרט ויש להמשיך ולשמר אותם ואף להעמיקם".

 

לדברי ברוש, תורכיה וישראל הינן בעלות אינטרס עסקי מובהק בתחומים מגוונים כמו: תשתיות, מים, תקשורת, חקלאות, אנרגיה, תוכנה, מו"פ וציוד רפואי וכימיקלים. "שתי הכלכלות משלימות אחת את השנייה ומסוגלות יחד, לפעול לא רק במישור הבילטראלי אלא גם שיתוף פעולה בארצות שלישיות".

 

באיסטנבול צפוי להיפתח סמינר עסקי משותף לחברות ישראליות וטורקיות, וכן מפגשים עם מספר חברות טורקיות מובילות הסוחרות עם ישראל. באנקרה ייפגשו עם ראש הוועדה המעורבת בצד הטורקי, שר ההגנה גונול, כמו גם עם שר החקלאות הטורקי, ובהמשך ייערכו שיחות הועדה הכלכלית המעורבת.

 

שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, נפגש עם שגריר טורקיה בישראל, מר אחמט אוגוז צ'ליקול. "היחסים הכלכליים עם טורקיה הינם יחסים בעלי חשיבות אסטרטגית לשתי המדינות ויש להמשיך ולשמר אותם ואף להעמיקם", אמר ברוש לשגריר הטורקי. לדבריו, לטורקיה ולישראל אינטרס עסקי משותף בתחומים מגוונים כמו: תשתיות, מים, תקשורת, חקלאות, אנרגיה, תוכנה, מו"פ וציוד רפואי וכימיקלים.

 

מניתוח התאחדות התעשיינים עולה כי היקף הסחר עם טורקיה עמד בשנת 2008 על 3.4 מיליארד דולר (היצוא לטורקיה בשנה זו עמד על 1.6 מיליארד דולר; היבוא מטורקיה בשנת 2008 עמד על 1.8 מיליארד דולר).

 

היקף הסחר עם טורקיה בשבעת החודשים הראשונים של 2009 עמד על 1.4 מיליארד דולרים (היצוא לטורקיה, בשבעת החודשים הראשונים של השנה עמד על 600 מיליון דולר; היבוא מטורקיה בשבעת החודשים הראשונים של 2009 עמד על 800 מיליון דולרים).

 

בשנים האחרונות טורקיה הינה יעד מועדף להשקעות של חברות ישראליות בשל גודל השוק הטורקי וצפי התפתחותו.

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות ללשכת הדובר:

מיטל עומרי – 054-2620501 / 03-5198870

רונן משה – 050-8885631 / 03-5198755 / 03-5198856

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share