ממשיכים להוביל את החינוך הטכנולוגי במערכת החינוך

 

תוכנית טו"ב (טכנאי ובגרות), שאותה מוביל נשיא התאחדות התעשיינים עם משרד החינוך, צה"ל ורשתות החינוך "אורט" ו"עמל" מגדילה את היקף הלומדים בחינוך הטכנולוגי בישראל, מקדמת את איכות החינוך והופכת לכלי משמעותי להתפתחות ולהצלחה חברתית וכלכלית

 

 

כנס מנהלים ייחודי בשיתוף התאחדות התעשיינים, משרד החינוך, צה"ל ורשתות החינוך "אורט" ו"עמל" התקיים ב 15/10/09 ברעננה.

 

 

במהלך השנים היינו עדים לתהליכים של קיצוצים ושחיקה בתחום החינוך הטכנולוגי העומדים בסתירה למגמות המתמשכות בעולם, בהן התעשייה הפכה ליותר מתוחכמת, עתירת טכנולוגיה ומחשוב, החשופה להתחדשות ולשינויים תמידיים המחייבת מערך הכשרות מקצועיות ומורכבות יותר מבעבר.

 

לאור הקיצוצים נרתמה התאחדות התעשיינים נרתמה לקדם את נושא החינוך הטכנולוגי והחינוך המקצועי, מתוך מטרה לתת מענה לצורכי התעשייה, באמצעות הכשרת כוח אדם טכנולוגי ואיכותי ובאופן זה לקדם את חוסנה הלאומי של מדינת ישראל. התאחדות התעשיינים מאמינה כי יש לה חלק בלתי נפרד בטיפוח דור העתיד ופועלת באופן בלתי מתפשר להגדיל את ההשקעה בחינוך- השקעה בחינוך היא השקעה בעיצוב פניה של החברה הישראלית.

 

מהלך משמעותי שאותו מובילה התאחדות התעשיינים הוא - תוכנית טו"ב (טכנאי ובגרות)

תוכנית זו היא תכנית אטרקטיבית ששמה לה למטרה להקנות לתלמידים בסוף כיתה י"ב תעודת בגרות ודיפלומת טכנאי מוסמך במקצועות החשמל, מכונות ואלקטרוניקה, הנדרשים במשק.

התוכנית, שהחלה לפני 4 שנים ב-9 בתי ספר והתרחבה באופן הדרגתי, מופעל בשנת תש"ע ב-100 בתי ספר (סה"כ 5,000 תלמידים מכיתות ט'-י"ב). מרבית בתי הספר המשולבים בתוכנית הם מהפריפריה (בצפון או דרום הארץ) כולל גם בתי ספר מהמגזר הלא יהודי, וזאת כחלק מהמאמצים הלאומיים להקנות כלים, שיאפשרו בעתיד לבוגרי מערך לימודי זה להשתלב טוב יותר בעולם התעסוקה. מתוך מטרה לקרב את התלמידים לתעשייה, מוצמד כחלק בלתי נפרד מהתוכנית, לכל בית ספר מוצמד "מפעל מאמץ" המלווה את הכיתה במהלך ארבע שנות הלימוד ומסייע לתלמידים ולמורים בדרכים מגוונות, בהתאם ליכולות המפעל ולצרכי בית הספר.

 

כחלק מההיערכות להתרחבות התוכנית, ומתוך רצון להעצים את הקשרים בין מערכת החינוך להתעשייה, התקיים כנס מנהלים מבתי הספר ומהתעשייה ב-15/10/09 באשכול פיס ברעננה, בהשתתפות התאחדות התעשיינים, משרד החינוך, צה"ל ורשתות החינוך "אורט" ו"עמל". במושב הפתיחה של הכנס השתתפו ונשאו דברים: שרגא ברוש (נשיא התאחדות התעשיינים), ד"ר שמשון שושני (מנכ"ל משרד החינוך), צבי פלג (מנכ"ל רשת אורט), שמעון כהן (מנכ"ל רשת עמל), תא"ל אמיר רוגבסקי  (רח"ט תכנון כ"א, צה"ל), ד"ר עופר רימון (מנהל המינהל למדע וטכנולוגיה, משרד החינוך).

שרגא ברוש בירך את השותפים לעשייה ואמר: "אני מצדיע לכל מי שלוקח חלק בפרויקט הייחודי טו"ב, ורואה בו שותף מלא להגשמת החלום שלי ושלכם - להוביל לשינוי אמיתי במערכת החינוך, שיוביל לשינוי של ממש בחברה הישראלית. הפרויקט הזה הוא בראש ובראשונה פרויקט חברתי וערכי ויש לו ערך אדיר בתהליך החינוכי של אזרחי המחר ובעיצוב פניה של החברה הישראלית כפי שאנו רוצים לחיות בה"

 

ד"ר שמשון שושני, מנכ"ל משרד החינוך, בירך את שרגא ברוש על מסירותו ומחויבותו לקידום החינוך הטכנולוגי ואמר: "בעבר, נתיבי הלימוד של החינוך הטכנולוגי במדינת ישראל היו מתקדמים באופן משמעותי לעומת ארה"ב, ואירופה ותרמו תרומה משמעותית לצה"ל ולמשק, לא כך היה הדבר במרוצת השנים, ואנו חייבים להמשיך לפעול בשיתוף התאחדות התעשיינים ורשתות החינוך למען עתידה של מדינת ישראל". ד"ר שושני הוסיף "עמדת שר החינוך  ברורה וחד משמעית בנושא החינוך הטכנולוגי ובכוונתנו לפעול להרחבת נתיבי הלימוד ולהגדלת מספר התלמידים הלומדים בהם".

        

 

בחלק השני של הכנס התקיימו שני פאנלים:

 

רציונאל ומבנה התכנית, הישגים, טיפים ולקחים

* רציונאל, מטרות התכנית והישגים עד כה - מר גרשון כהן - ר' תחום טכנולוגיה, המנהל למדע וטכנולוגיה במשרד החינוך

* יישום התכנית, הלכה למעשה - הצגה של רשת אורט ועמל 

ד"ר אלי אייזנברג – סמנכ"ל בכיר ברשת אורט, ד"ר רונית אשכנזי – סמנכ"ל רשת עמל

 

קשרים בין בתי הספר לתעשייה

יו"ר המושב: מר חיים רוסו, סמנכ"ל בכיר בחברת אלביט ויו"ר ועדת החינוך של התאחדות התעשיינים

* עקרונות לשיתופי פעולה בין התעשייה לבתי הספר - ד"ר טל לוטן, מנהלת המח' לחינוך טכנולוגי, התאחדות התעשיינים

* פאנל תעשייה-בתי ספר: מר יוסי גולן - אל-אופ, מר דני וייסמן - מנכ"ל חב' ארדן, מר אבי אבידור - מנכ"ל אבקו, אבי מנשס- מנהל בי"ס אורט מעלות, איברהים סעדי, סגן המנהל ורכז טו"ב בזרזיר 

 

 

לפרטים נוספים ולהשתלבות באימוץ בתי ספר: ד"ר טל לוטן, מנהלת המחלקה לחינוך טכנולוגי והכשרה מקצועית- 03-5198825

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share