הרפורמה בחוק מע"מ והמעבר לדיווח מקוון למע"מ

21/10/2009

החל מ-1.1.2010 יחויבו העוסקים, שמחזורם השנתי מעל 4 מיליון ₪, להעביר את הדוחות התקופתיים למע"מ בצורה מקוונת, תוך פירוט מלוא נתוני התשומות והעסקאות, ברמה פרטנית של כל חשבונית וחשבונית.

 

פורום מנהלי כספים בתעשייה בהתאחדות התעשיינים, בשיתוף רשות המיסים בישראל – אגף מכס ומע"מ, ערך כנס ראשון מסוגו לקראת הרפורמה בחוק מע"מ.

במסגרת התוכנית הכלכלית לשנים 2010-2009, הוחלט על שינויים מרחיקי לכת באופן הדיווח התקופתי למע"מ: החל מ-1.1.2010 יחויבו העוסקים, שמחזורם השנתי מעל 4 מיליון ₪, להעביר את הדוחות התקופתיים למע"מ בצורה מקוונת, תוך פירוט מלוא נתוני התשומות והעסקאות, ברמה פרטנית של כל חשבונית וחשבונית.

 

פנחס קימלמן, יו"ר פורום מנהלי כספים בתעשייה ומשנה למנכ"ל אסם השקעות בע"מ, ציין שהחוק החדש יחייב את העוסקים המורשים במשק לעבור לשימוש בחשבוניות מס מקוונות, ולדווח בצורה מקוונת לרשויות מע"מ על כל עסקה ועסקה ברמה פרטנית של כל חשבונית וחשבונית – הן ברמת החשבוניות המופקות ללקוחות והן ברמת החשבונית המתקבלות מספקים. זאת, בכדי לאפשר לרשויות מע"מ לבצע הצלבות ממוחשבות בין העסקאות לתשומות, ובין הלקוחות לספקים.

 

עוד ציין קימלמן כי מטרת החוק החדש היא למגר את התופעה של החשבוניות הפיקטיביות, אשר גורמות, לפי הערכות רשות המסים, נזק לקופת המדינה בסדר גודל של כ-6 מיליארד ₪ בשנה.

 

ההצלבות הממוחשבות יאפשרו לרשויות המס לאתר את הגורמים הפועלים באמצעות חשבוניות פיקטיביות.

 

במפגש שנערך בבית התעשיינים בתל-אביב, פורטו והוצגו השינויים בשיטת הדיווח למע"מ ולוחות הזמנים שנקבעו, הוצגו הנחיות לביצוע השינויים הנדרשים בתוכנות הנהלת החשבונות בחברות וניתנו הסברים מעשיים להיערכות לשינוי שיטת הדיווח.

 

המשתתפים, כ-150 מנהלי כספים, חשבים, מנהלי חשבונות ממפעלי התעשייה, הציגו לאנשי רשות המסים סוגיות ושאלות רבות באשר לאופן יישום הדיווח המקוון למע"מ. בין היתר, עלו הסוגיות האלה :

מספרי החשבוניות שבמסגרת השינוי יונפקו ע"י רשות המסים לכל עוסק ; אופן הדיווח על עסקאות ייצוא; אופן הדיווח באיחוד עוסקים.

 

יצוין כי על אף ההצגה המקצועית והרהוטה של אנשי רשות המסים, הרי שבקרב המשתתפים נותרה עדיין אי בהירות רבה באשר לתחילת היישום ב-2010.

 

מפגש זה הינו ראשון מסוגו והוא פרי יוזמה של רשות המיסים ופורום מנהלי כספים בתעשייה, ומטרתו להרחיב את המודעות בנושא ולהעניק את ההדרכות הנדרשות, כדי שההערכות וההכנות לקראת היישום, הן מצד רשויות המס והן מצד החברות, תתבצענה על הצד הטוב ביותר. בכוונת הצדדים לבצע מפגשים נוספים בנושא.

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות ללשכת הדובר:

מיטל עומרי – 054-2620501 / 03-5198870

רונן משה – 050-8885631 / 03-5198755 / 03-5198856

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share