מתרחב משבר תעשיית הפלדה הישראלית בעקבות המחסור החריף בגרוטאות

חב' "חד- אסף תעשיות" השביתה את פעולת מפעלי ייצור הפלדה שלה בעכו ובקריית גת; "יהודה פלדות" נקטו צעדים דומים בחודש שעבר. התאחדות התעשיינים: התמ"ת חייב  להגן לפחות על חומרי הגלם באמצעות היטל ולהציל את תעשיית הפלדה הישראלית

 

יצרנית הפלדה "חד אסף" תעשיות בע"מ הודיעה על השבתת הייצור במפעל ההתכה שלה בעכו ובמפעל הערגול שלה בקריית גת, וזאת בעקבות המחסור החריף בגרוטאות פלדה, המשמשות כחומר הגלם העיקרי לייצור פלדה לבניין. צעד זה של "חד אסף" מצטרף לשורת צעדים דומים שנאלצה לנקוט גם חברת "יהודה פלדות" בחודש שעבר, ובהם הוצאת העובדים לחופשה והשבתת מפעל הערגול וכור ההיתוך שבאשדוד, הכל כדי לצמצם במעט את ההפסדים שנגרמו ליהודה כתוצאה מהמשבר. 

 

המחסור החמור שנוצר בגרוטאות נובע מכך שמצבור גרוטאות הפלדה הנאסף בארץ מיוצא לטורקיה בתנאים שהתעשייה הישראלית אינה מסוגלת לעמוד בהם. כך, בשלושת החודשים אחרונים הסתכם יצוא הגרוטאות בכ- 94 אלפי טון. אם לא די בכך, היצרנים גם מתקשים למכור את מוצריהם הואיל  ולישראל ממשיך לזרום ייבוא ענק של ברזל לבניין, בעיקר מטורקיה. בשלושת החודשים האחרונים לבדם יובאו כמויות של כ- 87 אלף טון ובמחירים בלתי כלכליים. עתה ניצבים היצרנים המקומיים בפני בעיה חמורה נוספת של מחסור בחומרי גלם לייצור, הואיל והם כולם "בורחים" לטורקיה.

 

בפגישת חירום שהתקיימה ביום ה' האחרון עם נשיא התאחדות התעשיינים, מר שרגא ברוש, הציגו היצרנים את הנתונים החמורים הנובעים כאמור, בין היתר, מהמחסור החריף בחומרי הגלם. לדבריהם, יתקשו המפעלים הישראלים לפתור את הכשל שנוצר בשוק ללא התערבות הממשלה, לפחות באמצעות הגנה על מצאי חומרי הגלם הנחוצים לתעשייה המקומית.

 

לנוכח המצב החמור, הוחלט להגיש לשר התמ"ת בקשה דחופה להיטל על ייצוא הגרוטאות ובכך למנוע אתת בריחתן מהארץ. יו"ר אגף המתכת בהתאחדות התעשיינים מר משה כהן אמר בדיון כי: "המצב

מסוכן וכל דחייה בפתרון עלולה להותיר את ישראל ללא ייצור של פלדה שהוא מוצר אסטרטגי למדינת ישראל. זוהי חובתה של כל ממשלה להגן מפני תופעות קיצוניות המובילות לכשל שוק ולהרס התעשייה המקומית. לא יתכן שהתעשייה הישראלית מושבתת, כיוון שהמפעלים הטורקים החליטו לשמור על מקומות העבודה בכל מחיר. הם קולטים מישראל את חומר הגלם- הגרט ומייצאים בחזרה לישראל פלדה לבניין במחיר שמתחת לעלות הייצור  המקובלת - זהו מצב בלתי נסבל" (ר' להלן)

 

משבר תעשיית הפלדה בישראל – חומר רקע ונתונים

§                  תעשיית הפלדה הינה תעשייה אסטרטגית והיא מהווה חלק ממערך משק לשעת חירום (מל"ח).

§                  הצריכה הממוצעת של פלדה לבניין הינה כ- 750 אלף טון בשנה, שני יצרני הפלדה המקומיים- "יהודה פלדות" ו"חד אסף תעשיות" מייצרים כחצי מיליון טון ברזל בשנה, שהם כשני שליש מצריכת הברזל השנתית בישראל, והיתר מיובא בעיקר מטורקיה.

§                  כל הפלדה המקומית מיוצרת ממחזור גרוטאות ברזל הנאספות ברחבי המדינה.

§                  בתעשיית הפלדה הישראלית מתפרנסות אלפי משפחות אם באופן ישיר ואם כנותני שירותים וספקים, שמרביתם מתגוררים באזורים מוכי אבטלה ובהם עכו, קריית גת, בני עייש ובאשדוד.

§                  נוסף על המשבר הכלכלי שפקד את שווקי העולם, בחודשים האחרונים נאלצו היצרנים המקומיים להתמודד עם יבוא ברזל במחירים נמוכים מעלויות היצור, דבר אשר גרם להאטה ביצור, צמצום היקף העבודה ולפגיעה בעובדי הענף, שהוצאו לחופשות מאולצות.

§                  במרס 2008 פנו יצרני הפלדה לממונה על היטלי הסחר במשרד התמ"ת בבקשה להטלת היטל על הפלדה המיובאת, עד לאיזון השוק. זאת כנדרש על פי הסכמי הסחר הבינ"ל שעליהן חתומה ישראל, וכפי שהוחלט לעשות לאחרונה ע"י נציבות הסחר של האיחוד האירופי אשר הטילה מכס בשיעור של 25% על ייבוא פלדה מסין וכפי שהחליטה ממשלת תורכיה עצמה לעשות, כאשר הטילה מכס על יבוא פלדה שטוחה מסין (ועל כך נאמר: "טול קורה מבין עיניך").

§                  ההיטל היה מאפשר להשיב את המסחר בענף להגינות מקובלת וכן את המשך ההישרדות של מפעלי הפלדה הישראלים. ביוני האחרון קבע הממונה, מר ראובן פסח, ערובה זמנית עד להשלמת בדיקתו. אולם, כזכור, שר התמ"ת החליט לדחות את החלטתו עד סוף 2009 והורה להמשיך בבדיקת הבקשה.

§                  עתה, כאמור, מתמודדים היצרנים הישראלים גם עם "בריחת" חומרי הגלם- הגרוטאות הנקנות ע"י התעשייה הטורקית כמעט בכל מחיר.

§                  הסבר- לאחרונה חלה עליה נוספת במחירי גרוטאות הברזל (המשמשות חומר גלם ליצור הפלדה) והן מיוצאות לחו"ל במחירים שהתעשייה המקומית אינה יכולה לשלם. כתוצאה מכך אין ביכולתם של המפעלים המקומיים לרכוש חומר גלם ולהמשיך להפעיל את כורי ההיתוך.

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות ללשכת הדובר:

מיטל עומרי – 054-2620501 / 03-5198870

רונן משה – 050-8885631 / 03-5198755 / 03-5198856

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share