אינטל מרימה את נתוני היצוא כצפוי, אך מרבית היצוא התעשייתי עדיין בנסיגה

ברבע השני של השנה חל גידול ריאלי מתון של כ-0.5% ביצוא התעשייתי; עם זאת - בניכוי ענף הרכיבים האלקטרוניים, יתר ענפי התעשייה רשמו נסיגה של קרוב ל-4% ביצוא. למרות הגידול הקל - מאז פרוץ המשבר בספט' 2008 ועד סוף יוני 2009 - נרשם הפסד יצוא של יותר מ-6 מיליארד דולר

 

 ענף הרכיבים האלקטרוניים, ובעיקר אינטל, לצד ענף כלי הטיס, הביאו לשיפור ניכר בנתוני המקרו של היצוא הישראלי. ברבע השני של השנה חלה עלייה ריאלית מתונה של 0.5% ביצוא התעשייתי, לעומת הרבע הראשון של השנה. היצוא התעשייתי הסתכם ב-8.4 מיליארד דולר. כך מסר רובי גינל, סמנכ"ל לכלכלה ולרגולציה בהתאחדות התעשיינים, על סמך ניתוח חודשי על מצב היצוא שערך אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים.

גינל מציין, כי על אף העלייה הקלה ביצוא, הרי שמאז החל המשבר בספטמבר 2008 ועד סוף יוני 2009, נרשם הפסד מצטבר של יותר מ-6 מיליארד דולרים ביצוא התעשייתי.

 

גינל מדגיש, כי העלייה המתונה ביצוא התעשייתי ברבע השני של השנה, נגזרה כולה מגידול ריאלי חד של כ-11% ביצוא קבוצת ענפי ההיי-טק, בעיקר על רקע גידול דרמטי, של 66%, ביצוא ענף הרכיבים האלקטרוניים, בעקבות תחילת פעילותו של מפעל אינטל החדש. כאשר יתר ענפי התעשייה (בניכוי ענף הרכיבים האלקטרוניים) רשמו נסיגה ריאלית הנאמדת בקרוב ל-4% ברבע השני של השנה.

 

גינל מציין, כי מניתוח מצב היצוא התעשייתי לפי קבוצות ענפים מתברר כי יצוא ההייטק (קבוצת ענפי הטכנולוגיה העילית) גדל, כאמור ברבע השני של השנה ב-11%, לעומת הרבע הראשון של השנה, אך הגידול ביצוא הקבוצה, קוזז בחלקו בשל נסיגה של 10% ביצוא ענפי התרופות, נסיגה של 4% ביצוא ציוד תקשורת ורפואי. יצויין כי ביצוא כלי טיס – המאופיין בעסקאות גדולות ארוכות טווח וביצוא תנודתי – נרשם גידול של 38%.

 

מנגד, אומר גינל, רשמו כל יתר קבוצות ענפי התעשייה, נסיגה ביצוא ברבע השני של השנה, אם כי ניכרת התמתנות בעוצמת הירידות, בהשוואה לרבע הקודם.

 

כך, נרשמה ירידה ריאלית של 5% ביצוא קבוצת הטכנולוגיה המעורבת עילית, (ציוד חשמלי, מכונות וציוד, וכימיה (למעט תרופות)) ברבע השני של השנה. הירידה ביצוא הקבוצה משקפת התכווצות ביצוא של כל ענפי הקבוצה, בעיקר ענף הכימיה (ללא תרופות), שרשם נסיגה ריאלית מהירה של 20% בתקופה זו. גינל מציין, כי קבוצה זו רשמה נסיגה מצטברת של כ-25% ביצוא מתחילת השנה.

 

כן מתברר מניתוח התאחדות התעשיינים כי ברבע השני של השנה חלה נסיגה ריאלית של 5% ביצוא קבוצת ענפי הטכנולוגיה מעורבת-מסורתית (גומי ופלסטיק, תכשיטים, מתכת, כרייה ומינרלים). גינל מציין, כי נסיגת היצוא בקבוצה זו נגזרת מירידה הנעה בין 7% ל-16% ביצוא מרבית ענפי הקבוצה, לצד קיפאון ביצוא הגומי והפלסטיק. יצוין, כי מאז הרבע האחרון אשתקד, רשמה קבוצה זו נסיגה מצטברת של כ-43% ביצוא.

 

גינל מציין, כי ביצוא קבוצת ענפי הטכנולוגיה המסורתית, (מזון, עץ, נייר, דפוס, טקסטיל, הלבשה ועור) נרשמה ירידה ריאלית מתונה של 1%. הנסיגה ביצוא הקבוצה נגזרה מירידה של 2% ביצוא ענף הטקסטיל, בעוד יתר ענפי הקבוצה רשמו קיפאון ביצוא. יצויין, כי מאז תחילת השנה, רשמה הקבוצה נסיגה מצטברת של 8% ביצוא.

 

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share