נחתמה עסקת החבילה

ב-23.6 נחתמה במשרד האוצר בירושלים עסקת החבילה, שבה השיגו השחקנים העיקריים במשק - הממשלה, המעסיקים וההסתדרות - שינוי תרבותי: ממציאות של מחלוקות והתנגשויות למציאות של הבנה ושיתוף.

 

לדברי שרגא ברוש, יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים ונשיא התאחדות התעשיינים, עסקת החבילה טובה למשק, לצמיחה ולצמצום האבטלה, אך מבחנה העיקרי הוא בביצוע.

 

ברוש ציין, כי כבר שנתיים, מאז שובו מסיור באירלנד, יחד עם יו"ר ההסתדרות ועם פרופ' ספיבק, הוא הטיף ל"שולחן עגול" ולשיתוף פעולה בין הממשלה, המעסיקים וההסתדרות.

 

לדבריו, רק שיתוף פעולה שכזה, יוציא את המשק מהמשבר ויתרום לתוספת צמיחה של 2.4% בשנתיים הקרובות. כל אחוז צמיחה משמעו תוספת של 25 אלף עובדים. מדובר למעשה על יצירת 60 אלף מקומות עבודה חדשים בשנתיים הקרובות.

 

ברוש ציין, כי החתימה על עסקת החבילה מבטאת שינוי בתרבות ההתנהלות הכוחנית שהיתה נהוגה עד כה בישראל, מדרך של מאבק, אשר פוגע בכל הצדדים, למצב של שיתוף, הבנה וצמיחה.

 

לדבריו, במהלך השבועות הארוכים של המשא ומתן על התוכנית הכלכלית, עברו הצדדים שיעור מאלף בהבנת הצד האחר. המעסיקים והעובדים, אמר ברוש, הבינו את קשיי המימון של האוצר והסכימו להשתתף במימון הפעלת מנועי הצמיחה. האוצר מצידו, הבין את הקשיים יוצאי הדופן בפניהם עומד המגזר העסקי והסכים לוותר על שינויים רגולטוריים, ייקור תשומות, כן הסכים להגדיל את תמריצי ההשקעה והתעסוקה באופן ניכר.

 

ברוש ציין, כי לאחר שנתיים יקרות בהן ממשלת ישראל התעכבה בטיפול במשבר ההולך ומתעצם - התכנסה ממשלת נתניהו, ובצורה נחושה ומקצועית גיבשה תוכנית כלכלית משותפת.

 

ברוש הדגיש, כי מדובר בצעד אמיץ ראשון לקראת ביסוס מנגנון מודל השותפות – השולחן העגול.

 

ברוש הביע תקווה, כי שילוב הכוחות של המעסיקים, העובדים והממשלה - יביא לזריקת מרץ מחודשת לכלכלה ולחברה בישראל, לצמצום מספר המובטלים ולצמצום הפערים.

 

לדברי יו"ר לשכת התאום, בכל הארצות בהן אומץ מודל השותפות, נרשמה קפיצת מדרגה ואל לה לישראל להסתפק בעסקת החבילה הנוכחית. אלא לאמץ את הפלטפורמה לצורך טיפול במשברים בהם מוקף המשק הישראלי ובהידרדרותנו הנמשכת בכל המדדים הבינלאומיים.

 

בטקס החתימה אמר ברוש, כי חלק מהויתורים שנעשו, היו קשים לחלק מהאנשים, כולם הבינו שיש מחיר לביחד. המטרה של עסקת החבילה היתה לחדש את הצמיחה, להקטין את הפיטורים ולחזור לקליטת עובדים.

 

עוד אמר, אנו ניכנס לקרנות בבנקים כדי להפוך את הכסף לזמין לבעלי עסקים – דבר שיגדיל את השרידות ויאפשר שמירת מקומות עבודה.

 

ברוש הוסיף, כי עסקת החבילה היא הצעד הראשון והליכה משותפת עם הממשלה וההסתדרות, ברפורמות שעוד מחכות לנו – יכולה ליצור מכפיל כוח אדיר ובכך נוכל לסייע למשק לצאת מהמשבר לפני מדינות אחרות.

 

ברוש הודה לראש הממשלה, שהתגייס לעניין לפני ומיד לאחר הבחירות.

 

בתשובה לשאלה אמר ברוש, כי "אין שום שינוי בחוקי העבודה שאליהם מתייחס אוריאל לין. כל אותם דברים עליהם מדבר לין, קיימים כבר בחוק משנת 2001, כמו הזכות להתארגן וזכותם של נציגי ההסתדרות להיכנס למפעלים.

 

מצ"ב עותק סופי
מסמך אוצר נלווה

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

עושים בית ספר לתעשייה 
 המכללה לניהול בתעשייה
 עריכת מגוון ימי עיון, קורסים וסדנאות
 לבעלי התפקידים בהנהלות
 מפעלי התעשייה לצורך העשרה
 וקניית כלים ומיומנויות בתחומי פעילותן
 ההכשרות מתקיימות בשיתוף ובהנחיית
 גופים מקצועיים מהמובילים במשק,
 ומותאמות במיוחד לקהל היעד 
  לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share