התרופות הגנריות חסכו בעשור האחרון יותר מ-734 מיליארד דולר לכלכלה האמריקנית

השימוש בתרופות גנריות חסך לאמריקנים 734 מיליארד דולר בעשור האחרון (1999-2008)! ומתוך זה כ-121 מיליארד דולר חיסכון בשנת 2008 לבדה! כך קובע דו"ח מקיף חדש של IMS (חברת המחקר והייעוץ הבינלאומית, המתמחה בין היתר בתחום הבריאות) והאיגוד האמריקני לתרופות גנריות, אשר התפרסם לאחרונה.

 

ענף הפרמצבטיקה בהתאחדות התעשיינים שמסר על כך ציין, כי הדו"ח מראה כי מאז 1998 ועד 2004, החיסכון כתוצאה משימוש בגנריקה גדל בקצב יציב, שנע בין 3% עד 10% לשנה. בשנת 1999 עמד החיסכון השנתי על 49 מיליארד דולר, ואילו ב- 2004 כבר צמח החיסכון השנתי ועמד על 69 מיליארד דולר.

משנת 2005 ועד 2008 נמשכה המגמה של חיסכון למשק האמריקני כתוצאה משימוש בגנריקה. ב- 2008 גדלו מאוד הביקושים לגנריקה, אפילו מעל הציפיות, ולכן האמריקנים חסכו 121 מיליארד דולר בתוך שנה! 20% חיסכון יותר מאשר בשנת 2007.

                            

עוד עולה מהדו"ח כי קצב הצמיחה הגבוה של החיסכון לכלכלה האמריקאית הינו תוצאה של שלושה גורמים: ראשית - עלייה בהיקף הצריכה של התרופות הגנריות (למשל, מ-61% בהיקף השימוש במרשמים גנריים ב-2006 ועד ל-69% ב-2008), שנית - הצלחה בהטמעת הרפורמה החשובה של Hatch-Waxman , ושלישית – פקיעת מועד הפטנט של מספר תרופות אתיות מצליחות כגון:  Pravachol,  Ambien,  Fosamax, ו- Zocor.

 

מתוך המחקר עולה כי חוק Hatch-Waxman (שחוקק ב- 1984 והסדיר לראשונה את כללי התעשייה הגנרית), יצר איזון בין הגנה על הקניין הרוחני (שמהווה תמריץ לפיתוח תרופות אינובטיביות חדשות), ובין עידוד פיתוח תרופות גנריות יעילות וזולות יותר לגרסאות של תרופות קיימות.

מאז חקיקת חוק Hatch-Waxman, גדלה התחרות בתחום התרופות הגנריות, וגם הושקע ממון רב וחסר תקדים במחקר ובפיתוח של תרופות אינובטיביות חדשות.

 

עורכי הדו"ח מדגישים כי בעקבות הממצאים עולה בבירור שממשל אובמה והקונגרס צריכים להגדיל את ההשקעות במספר גורמים שיובילו עוד להגברת החיסכון למשק האמריקני: 1. הגדלת ההשקעה בתחום ה- OGD (משרדי התרופות הגנריות ב-FDA) כדי לזרז את קצב האישורים לתרופות ולטכנולוגיות גנריות חדשות, 2. מיסוד שיטה חדשה ויעילה יותר לאישורים מהירים של תרופות ביו-גנריות, 3. עידוד ביטוחי הבריאות האמריקאים להגדלת השימוש בתרופות הגנריות שכבר קיבלו אישור של ה-FDA.

 

לדברי חיים הורביץ, יו"ר ענף הפרמצבטיקה בהתאחדות התעשיינים: "המשבר הכלכלי בעולם כולו מאיץ את המעבר לתרופות הגנריות. ולראיה, בניגוד לשאר ענפי התעשייה, בתחום התרופות נרשם ברבע הראשון של השנה גידול דולרי של 23% ביצוא, לעומת התקופה המקבילה אשתקד, והוא הסתכם ביותר מ-1.1 מיליארד דולר. בייצוא התרופות לארה"ב חל זינוק בהיקף של 43% והוא הגיע לכ- 857 מיליון דולר. הגידול המרשים בנתוני הייצוא חל בעקבות האצת המעבר לתרופות גנריות ברוב מדינות העולם על רקע המשבר הכלכלי העולמי". עוד מסביר הורוביץ כי מדי שנה, כניסת תרופות גנריות חדשות מקטינה את ההוצאה על תרופות בעוד 200-250 מיליון ₪, ובזכות התעשייה הגנרית – ההוצאה השנתית המצטברת על תרופות בישראל נמוכה בלמעלה מ-2 מיליארד ₪.

 

הורביץ קורא לממשלת ישראל לנקוט בצעדים ממשיים שיובילו להגדלת השימוש בתרופות גנריות בארץ, מאחר שמחיר תרופה גנרית זול בכ-80% בממוצע, בהשוואה לתרופה האינובטיבית. על הממשלה גם להביא, בין היתר, לכך שקופות החולים ובתי החולים יתנו העדפה במכרזים שלהם לתרופות כחול-לבן, ודאי כאשר מדובר בתרופות הזהות בתפקידן ובאיכותן לתרופות המיובאות.

 

יצוין, כי מבחינה כמותית מהווה חלקן היחסי של התרופות הגנריות הנצרכות בארץ יותר מ-60% מסך התרופות, ואילו עלותן הכספית מגיעה רק לכ-13% מהעלות הכספית של ההוצאה על תרופות בישראל.

תעשיית התרופות הישראלית מעסיקה יותר מ-8,000 עובדים, באופן ישיר, במרכז הארץ ובפריפריה.

 

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

מייעצים לך בענייניי עבודה ויחסי עבודה

·  ייעוץ שוטף למפעלים בכל הנוגע
   לחוקי העבודה וליחסי עבודה 
   הן במישור הקיבוצי והן
   במישור הפרטני

·  מעורבות בהליכי חקיקה בכנסת
   ובוועדותיה.

·  טיפול במימוש חוקים,
   תקנות וצווים,
   מול גורמים ממשלתיים.ועוד...

לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share