נמשך המצב הקשה בתעשיית המתכת והחשמל; בשליש הראשון של השנה - פוטרו כ-2,800 עובדים בענף

נמשך המצב הקשה בתעשיית המתכת והחשמל. בשליש הראשון של השנה, פוטרו קרוב ל-2,800 עובדים מתעשיית המתכת והחשמל. כך מסר משה כהן, יו"ר איגוד תעשיות המתכת והחשמל בהתאחדות התעשיינים, ויו"ר יהודה פלדות. מדובר בירידה של 4.1% במספר המועסקים בענף.

 

כהן ציין, כי בחודשים ינואר-אפריל 2009, נרשמה נסיגה ריאלית של 32% ביצוא תעשיית המתכת והחשמל, לעומת התקופה המקבילה אשתקד והוא הסתכם בכ-1.45 מיליארד דולר. מדובר בהפסד עסקאות ומכירות ליצוא של כ-860 מיליוני דולרים.

 

כהן הוסיף, כי המצב הקשה של הענף בא לידי ביטוי גם בירידה ריאלית של 20% בתפוקה, בשליש הראשון של השנה.

 

יו"ר איגוד המתכת והחשמל בהתאחדות התעשיינים קורא לממשלה להזדרז ולהוציא לפועל לאלתר עשרות פרוייקטים בעלי מרכיב עבודה ישראלי עיקרי בהיקף כולל של כ-80 מיליארדי שקלים, מחציתם במימון הסקטור העסקי ולא - עוד כ-7,000 עובדים בתעשיות המתכת והחשמל יפוטרו עד סוף השנה.

 

מדובר בהשקעות שיבוצעו במשך 5 השנים הקרובות אבל יתחילו כבר עתה ויביאו להעסקתם של כ-16,000 עובדים חדשים בענף, (או לחילופין ימנעו פיטורים בהיקף דומה).

מדובר בפרויקטים בתחום המים, (מתקני התפלה, מפעלי השבה, טיהור שפכים) בהיקף של 9 מיליארדי שקלים, כאשר 60% ממנו במימון ממשלתי; פרויקטים בתחום התחבורה (כבישים ורכבות) בהיקף של 13.2 מיליארדי שקלים במימון ממשלתי מלא; פרויקטים במימון המגזר הפרטי ובשיתופו המלא, כמו הרכבת הקלה בירושלים ובת"א, שדה התעופה במגידו ובמסופי המכולות - בהיקף של 33 מיליארדי שקלים; פרויקטים בתחום האנרגיה, (הקמת 4 תחנות כוח) בהיקף של 15 מיליארדי שקלים, באמצעות תקציב חברת החשמל; ופרויקטים בתחום הגז הטבעי, (מערכת הולכה וחלוקה) בהיקף של 1.5 מיליארד שקל, באמצעות מימון ממשלתי ופרטי כאחד.

 

כהן מדגיש, כי בתקופה עד לתחילת הפרויקטים, חייבת ממשלת ישראל להציע פתרונות שיסייעו למפעלים המעוניינים בכך לשמר את מצבת כוח-האדם שלהם. מדובר בתוכניות חל"ת (חופשה ללא תשלום), שיאפשרו למפעלים לרדת ל-4 ימים עבודה בשבוע, או להוציא חלק מהעובדים לחופשה מרוכזת.

 

מהתפלגות יצוא המתכת בלבד בשליש הראשון של השנה מתברר כי היצוא לאיחוד האירופי ירד ב-53% והסתכם בכ-166 מיליוני דולרים; היצוא לארה"ב ירד בכ-71% והסתכם בכ-121 מיליוני דולרים; היצוא לבלגיה ירד ב-52% והסתכם בכ-53 מיליוני דולרים; היצוא לגרמניה ירד בכ-52% והסתכם בכ-31 מיליוני דולרים; יצוא המתכת לתורכיה ירד בכ-71% והסתכם בכ-26 מיליוני דולרים. יצוא המתכת לסין ירד בשליש הראשון של השנה בכ-39% לעומת התקופה המקבילה אשתקד והסתכם בכ-17 מיליוני דולרים.

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

עושים בית ספר לתעשייה 
 המכללה לניהול בתעשייה
 עריכת מגוון ימי עיון, קורסים וסדנאות
 לבעלי התפקידים בהנהלות
 מפעלי התעשייה לצורך העשרה
 וקניית כלים ומיומנויות בתחומי פעילותן
 ההכשרות מתקיימות בשיתוף ובהנחיית
 גופים מקצועיים מהמובילים במשק,
 ומותאמות במיוחד לקהל היעד 
  לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share