השכר הריאלי בתעשייה צפוי לרדת בשנת 2009 ב-6%-5%. ברבע הראשון של השנה עמד השכר הממוצע בתעשייה על 11,350 ש"ח בחודש

22/07/2009

העמקת המיתון בתעשייה חייבה מפעלים רבים לנקוט במגוון רחב של מהלכי התייעלות, החל בצמצום שעות נוספות ומשמרות ועד להורדות שכר. למהלכים אלה נוספו בחודשים האחרונים מעבר לשבוע עבודה מקוצר ויציאה לחופשות מרוכזות

 

על רקע המשבר הכלכלי, השכר הריאלי בתעשייה צפוי לרדת בשנת 2009 ב-5% - 6%. כך מעריכה דפנה אבירם-ניצן, מנהלת המחלקה למחקר כלכלי בהתאחדות התעשיינים, בהסתמכה על ניתוח שערך אגף הכלכלה בהתאחדות התעשיינים, על התפתחות השכר בתעשייה ברבע הראשון של 2009.

 

לדבריה, העמקת המיתון בתעשייה חייבה מפעלים רבים לנקוט במגוון רחב של מהלכי התייעלות, החל בצמצום שעות נוספות ומשמרות ועד להורדות שכר למנהלים ובחלק מהמקרים גם ליתר העובדים. למהלכים אלה נוספו בחודשים האחרונים מהלכים נוספים, כגון מעבר לשבוע עבודה מקוצר ויציאה לחופשות מרוכזות.

 

מהניתוח עולה, כי ברבע הראשון של השנה נרשמה ירידה ריאלית של 2.1% בשכר הממוצע בתעשייה שעומד על 11,350 שקל, זאת לעומת התקופה המקבילה בשנת 2008. שכר זה גבוה בכ- 40% מהשכר הממוצע במשק וכמעט פי 3 משכר המינימום.

 

אבירם-ניצן מציינת, כי הירידה של השכר בתעשייה ברבע הראשון של השנה באה לאחר נסיגה בשכר בקצב שנתי של 2.7% בשני הרבעונים האחרונים של 2008, ושל 2.1% ברבע השני אשתקד (כל רבע לעומת המקביל לו בשנה קודמת)

 

מניתוח התפתחות השכר עפ"י ענפים עולה כי בהייטק, (קבוצת ענפי הטכנולוגיה העילית), נמשכה בתחילת השנה ירידת השכר הריאלית, תוך האטה בקצב הנסיגה. מדובר בנסיגה ריאלית חדה של 4.8% בשכר הממוצע בקבוצה, זאת לאחר נסיגה ריאלית חדה ביותר של 8.1% ברבע האחרון אשתקד.

 

אבירם-ניצן מציינת, כי זהו הרבעון ה-5 ברציפות בו נרשמת ירידת שכר בקבוצה שהגיע בממוצע ל-16,483 שקל בחודש. (מדובר בענפי הרכיבים האלקטרונים, ציוד תקשורת אלקטרוני, ציוד בקרה ורפואי וכלי הובלה). ירידה בולטת במיוחד של 11% נרשמה בשכר בענף הרכיבים האלקטרונים.

 

בנוסף, נסיגה ריאלית של 0.8% נרשמה ברבע הראשון של השנה בשכר הממוצע של קבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-מסורתית, שעמד על 9,606 שקל בממוצע לחודש. זאת בהמשך לירידות רצופות בשכר הקבוצה שהחלו כבר ברבע השני של 2008. ירידה זו בשכר הקבוצה נגזרה בעיקר מירידה ריאלית של 8% בשכר הממוצע בענף המתכת אשר קוזזה בחלק הגדול הודות לעלייה ריאלית חדה ביותר של 34% בשכר הממוצע בענף הכרייה והחציבה.

 

לדבריה, גידול זה בשכר ענף הכרייה והחציבה הינו חריג ביותר ונגזר ממתן בונוסים גבוהים על ביצועי 2008. גידול חריג זה השפיע על השכר הממוצע בתעשייה כולה ובממוצע קבוצה זו בפרט. (הקבוצה כוללת גם את ענפי המינרלים האל מתכתיים, מוצרי גומי ופלסטיק, מתכת, ותכשיטים).

 

עוד מתברר מניתוח התאחדות התעשיינים, כי ברבע הראשון של השנה חודשה ירידת השכר בקבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-עילית, בשיעור מתון ביותר של 0.3%, לעומת הרבע הראשון של 2008. מדובר בשכר חודשי ממוצע של 13,906 שקל לחודש. הירידה בשכר ברבע הראשון של השנה הינה לאחר גידול של 1.9% ברבע האחרון אשתקד ובהמשך ל-4 רבעונים רצופים של נסיגה בשכר הממוצע בקבוצה. (מדובר בענפי הכימיקלים וזיקוק נפט, מכונות וציוד, מנועים וציוד חשמלי).

 

במקביל, נרשמה ירידה ריאלית של 3.6% ברבע הראשון של השנה בשכר הממוצע בקבוצת ענפי הטכנולוגיה המסורתית והוא עמד על 7,572 שקל בממוצע לחודש. ירידה זו משקפת החרפה בקצב ירידת השכר בקבוצה אשר החלה ברבע השני של 2008. למעשה, ירידה ריאלית כה חדה בשכר הממוצע בקבוצה לא נרשמה מאז הרבע האחרון של 2002. (מדובר בענפי המזון ומשקאות, טקסטיל והלבשה, נעלים ועור עץ וריהוט, נייר ודפוס).

 

מנהלת המחלקה למחקר כלכלי בהתאחדות התעשיינים מציינת, כי השכר הגבוה ביותר בתעשייה נרשם בענף הכרייה והחציבה – 32,440 שקל בחודש, ואחריו ענף ציוד תקשורת אלקטרוני – 20,355 שקל בחודש, (ירידה ריאלית של 6% לעומת התקופה המקבילה אשתקד). השכר הנמוך ביותר בתעשייה נרשם בענף הנעליים והעור - 6,111 שקלים בחודש, (ללא שינוי, לעומת התקופה המקבילה אשתקד – גבוה פי כ- 1.5 משכר המינימום).

 

 

 

המקור התאחדות התעשיינים

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

עושים עסקים באינטרנט
הפניות והזדמנויות עסקיות באינטרנט
הסכם עם מאגר העסקים הארצי
IB2B   
מאגר העסקים הארצי המציע
הזדמנויות עסקיות בארץ ובחו"ל.

במאגר יותר מ- 32,000 חברות
ועסקים המקיימים בו פעילות ערה.ועוד..

לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share