נחתם הסכם לשיתוף פעולה כלכלי בין ישראל לקזחסטן

22/07/2009

שרגא ברוש - ההסכם יבטיח לסקטור העסקי של ישראל שת"פ מצד הארגונים הכלכליים בקזחסטן, באיתור שותפים פוטנציאליים, מידע ובפיתוח שווקים; משלחת של הארגונים הכלכליים בקזחסטאן תבקר בסוף השנה בישראל

 

 

שודרגו היחסים הכלכליים בין ישראל וקזחסטאן. שרגא ברוש, יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים ונשיא התאחדות התעשיינים, העומד בראש המשלחת העסקית המתלווה לביקור הנשיא פרס, חתם ב-1.7 על הסכם לשיתוף פעולה כלכלי עם ראש הארגונים הכלכליים של קזחסטאן, עזאת פריושב (Azat Perushev).

 

ברוש מציין, כי ההסכם שנחתם, יבטיח לסקטור העסקי בישראל שיתוף פעולה מצד הארגונים הכלכליים של קזחסטאן באיתור שותפים פוטנצייאלים לביצוע מיזמים משותפים, בחילופי אינפורמציה על פרוייקטים ממשלתיים. כן יבטיח שיתוף פעולה בין המגזר העסקי של ישראל לבין זה של קזחסטאן בפיתוח שווקים.

 

על פי ההסכם, יעביר הארגון הכלכלי של קזחסטאן – "הטאמקן" (Hatameken), בתוך 3 חודשים, רשימה של פרויקטים והתאחדות התעשיינים בישראל תפיצה בין 2,000 חבריה. התאחדות התעשיינים גם תרכז נושא זה להשתלבות בפרוייקטים בקזחסטאן.

 

ברוש מציין, כי ההסכם לשת"פ הכלכלי, נחתם עפ"י בקשת יו"ר הארגונים הכלכליים של קזחסטאן, מבלי שהדבר תוכנן מראש.

 

"צעד זה של מר פריושב", אומר ברוש, "מביע הערכה רבה שחש הסקטור העסקי בקזחסטאן לתעשייה הישראלית".

 

ברוש מציין, כי הסכם חשוב זה, נחתם בנוסף לשני הסכמים שהוא חתם אתמול (30.6), האחד – בין מכון היצוא של ישראל לגוף המקביל בקזחסטאן, שבו התחייבו שני הגופים לשתף פעולה. הסכם נוסף שחתם ברוש, הוא על הקמת מועצת עסקים ישראל קזחסטאן.

 

נשיא התאחדות התעשיינים מוסיף כי בסוף שנה זו, תבקר בישראל משלחת מטעם הארגונים הכלכליים של קזחסטאן. זאת מתוך מטרה לקדם השתתפות של חברות ישראליות בפרויקטים בקזחסטאן וכן לאתר סקטורים נוספים לשיתופי פעולה עסקיים.

 

ברוש מציין כי עיקר ההתעניינות של הקזחסטאנים היא בטכנולוגיות בתחום החקלאות, ביטחון לאומי, מכשור רפואי, מים ואנרגיה.

 

כמו כן, מציין ברוש, כי בכוונת הארגונים הכלכליים של קזחסטאן, לסייע בפיתוח תעשייה מקומית שתתבסס על אוצרות הטבע הקיימים בקזחסטאן, בשיתוף הידע, הניסיון והטכנולוגיות של התעשיות הישראליות.

 

"אין ספק", טוען ברוש, "כי ביקורו של הנשיא פרס באזרביג'אן ובקזחסטאן, תרם תרומה חשובה ופתח דלתות בקרב הגורמים הממשלתיים ובקרב אנשי העסקים המקומיים בשתי המדינות הללו. אנשי העסקים המקומיים, היו קשובים לרוח הגבית שנתנו נשיא אזרביג'אן ונשיא קזחסטאן, נזרבייב, בפגישות ובסמינרים, תוך הידוק הקשרים הכלכליים בין המדינות".

 

ברוש ציין כי החברות הישראליות המשתתפות במשלחת הנלווית לנשיא פרס, מדווחות על הצלחה רבה במשאים ובמתנים עם החברות המקומיות ורואים פוטנציאל רב להגברת שיתופי הפעולה עם החברות במדינות בהן ביקרה המשלחת הישראלית.

 

יצוין כי, בשנת 2008 הסתכם יצוא הסחורות הישראלי לקזחסטאן בכ- 159 מיליון דולר, גידול של כ- 60%, לעומת שנת 2007. יבוא הסחורות גדל באחוזים בודדים והסתכם בכ- 3.4 מיליון דולר בלבד.

ברבעון הראשון של 2009, היקף הסחר הסתכם בכ-8 מיליון דולר, ירידה של כ-40%, לעומת תקופה מקבילה אשתקד. יצא הסחורות הסתכם בכ-8 מיליון דולר, ירידה של כ-25%; 269 חברות ישראליות פועלות היום בקזחסטן.

 

 

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

עושים בית ספר לתעשייה 
 המכללה לניהול בתעשייה
 עריכת מגוון ימי עיון, קורסים וסדנאות
 לבעלי התפקידים בהנהלות
 מפעלי התעשייה לצורך העשרה
 וקניית כלים ומיומנויות בתחומי פעילותן
 ההכשרות מתקיימות בשיתוף ובהנחיית
 גופים מקצועיים מהמובילים במשק,
 ומותאמות במיוחד לקהל היעד 
  לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share