תעשיות מוצרי בנייה וצריכה במצב הקשה ביותר זה 15 שנים

תעשיות מוצרי בנייה וצריכה מצויות במצב הקשה ביותר זה 15 שנים. כך אמר גד פרופר, יו"ר איגוד תעשיות מוצרי בנייה וצריכה בהתאחדות התעשיינים ויו"ר לוריאל ישראל, במסיבת עיתונאים לרגל יום תעשיות מוצרי בנייה וצריכה.

פרופר ציין, כי מדובר בענפי הפלסטיקה והגומי, נייר, קרטון ודפוס, רהיטים, חומרי בניין ומחצבות, קוסמטיקה, נעליים, טחנות קמח ועוד.

 

פרופר הדגיש, כי מאז פרוץ המשבר הכלכלי (ספטמבר 2008 ועד היום) פוטרו כ-4,000 עובדים בכ-200 מפעלים בעיקר בענפי הפלסטיקה והגומי, הדפוס והוצאה לאור, העץ ומוצריו והנעליים. מדובר ב-32% מהמפעלים שפיטרו כ-4% מעובדיהם בממוצע. כ-2,200 עובדים נוספים בענפים אלה עומדים להצטרף למעגל האבטלה במהלך החודשים הקרובים ועד סוף שנת 2009. מדובר בכ-14% מהמפעלים, המתכננים לפטר בחודשים הקרובים כ-9% מהעובדים בממוצע.

 

פרופר מציין, כי מבדיקה שנערכה לאחרונה בקרב עשרות מפעלים בתעשיות מוצרי בנייה וצריכה, מתברר כי מאז המשבר ועד היום, כ-18% מהמפעלים דיווחו על ירידה של 9% בממוצע במכירות לשוק המקומי. מדובר בהפסד מכירות של כ-1.22 מיליארד דולרים; 11% מהמפעלים דיווחו על ירידה של 12% בממוצע במכירות ליצוא מאז המשבר ועד היום. מדובר בהפסד מכירות ליצוא של 410 מיליוני דולרים.

פרופר ציין, כי מאז המשבר, 15% מהמפעלים בתעשיות מוצרי בנייה וצריכה הפחיתו את השכר של המנהלים ב-7% בממוצע, וכי 14% מהמפעלים הורידו את השכר של העובדים ב-6% בממוצע.

עוד מתברר מהבדיקה, כי 18% מהמפעלים בתעשיות מוצרי בנייה וצריכה עברו כבר ל-4 ימי עבודה בשבוע מאז פרוץ המשבר, לפני יותר מחצי שנה, ו-17% מהמפעלים דווחו על ביטול של 20% מהעבודה במשמרות, בשל המשבר. 25% מהמפעלים בתעשיות מוצרי בנייה וצריכה עדיין סובלים ממצוקת אשראי, טוען פרופר.

פרופר ציין, כי מהבדיקה שערך איגוד מוצרי בניה וצריכה בהתאחדות התעשיינים עולה כי בחודשים הקרובים ועד סוף שנת 2009, 7% מהמפעלים מתכוונים להמשיך ולהוריד שכר ו-50% מהמפעלים בענפים אלו מתכוונים לצמצם השקעות.

גד פרופר מעריך, כי סך הכל בשנת 2009 יפוטרו בתעשיות מוצרי בנייה וצריכה כ-5,200 עובדים; סך כל המכירות יקטנו השנה ב-10.4%, לעומת שנת ,2008 ויסתכמו בכ-15.23 מיליארד דולר. בתוך כך – המכירות לשוק המקומי יירדו בשנת 2009 ב-8.9% לכ-12.37 מיליארד דולר והיצוא אמור לרדת השנה ב-16.3%, ולהסתכם בכ-2.86 מיליארד דולר.

 

פרופר מציין, כי המשבר הכלכלי הן בעולם והן בארץ יביא למצב שההשקעות בציוד מיבוא בתעשיות מוצרי בנייה וצריכה יירדו השנה בכ-36%, לעומת שנת 2008, ויסתכמו ב-312 מיליוני דולרים בלבד.

 

ענפי הפלסטיקה, הנעלים, הקמח והרהיטים סובלים מבעיות קשות של יבוא בהיצף. היחידה של הטיפול בהיצף, המצויה במשרד התמ"ת הינה קטנה מאוד בהיקפה, ועל כן הטיפול במקרים רבים נמשך זמן רב ויקר. זאת נוסף על הבירוקרטיה הכרוכה בהגשת התלונה נגד היצף.

 

יו"ר איגוד מוצרי בנייה וצריכה בהתאחדות התעשיינים קרא לממשלה ולשר התמ"ת, בנימין בן אליעזר לפעול לשינוי החוק כך שיקל על מגישי התלונה נגד היצף כפי שקיים בארה"ב, שבה חובת ההוכחה על היצף היא על היבואנים ולא על היצרנים המקומיים.

 

פרופר קרא לשר התמ"ת, לשר הבריאות ולממשלה להגביר את האכיפה בענף הקוסמטיקה, תוך שהוא מציין, כי בשוק קיימים מוצרים מזוייפים בתחום הקוסמטיקה, המשווקים ללא רישיון מתאים של משרד הבריאות.

 

פרופר טען, כי למרות הפיטורים המסיביים בתעשיות מוצרי בנייה וצריכה, עדיין בענפי הרהיטים והנעליים קיים מחסור של כ-350 עובדים מקצועיים הזקוקים להכשרה מקצועית מתאימה. הוא קרא למשרד התמ"ת לבנות תוכנית הכשרה מיוחדת שתכשיר מובטלים בתחומים המקצועיים החסרים בענפי הרהיטים והנעליים. מדובר בקורס שימשך 9 חודשים וחלקו יתקיים במפעל בצורת חניכה.

 

יו"ר איגוד מוצרי בנייה וצריכה בהתאחדות התעשיינים טען, כי מינהל מקרקעי ישראל אינו מחדש רישיונות למחצבות מזה 3 חודשים, דבר העלול להביא לעצירת הענף. פרופר ציין, כי הרישיונות מאפשרים קבלת חומר נפץ, המאפשר תפעול תקין של המחצבות. פרופר טוען, כי איגוד מוצרי בניה וצריכה תומך בביצוע הלכה למעשה ומוקדם ככל האפשר ברפורמה מקיפה להפרטת מנהל מקרקעי ישראל, עליה הוסכם בעסקת החבילה.

 

פרופר ציין, כי דווקא בתקופה זו של מיתון ומשבר כלכלי, יש להגביר את הרכישות מתוצרת כחול-לבן, דבר שיסייע לצמצום האבטלה ולמתן תעסוקה לעשרות אלפי עובדים. הוא הביע תקווה, כי הסיכום שהושג בעסקת החבילה בנוגע לתקנות העדפת תוצרת הארץ, ייצא לפועל הלכה למעשה ובהקדם. מדובר בתיקון חוק חובת המכרזים, כך שחובת העדפת תוצרת הארץ תחול גם על חברות ממשלתיות וציבוריות, כולל כל הרשויות המקומיות. פרופר מעריך, כי השינוי בחוק יביא לתוספת עסקאות של כ-4 מיליארדי שקלים בשנה. המשמעות תוספת של כ-10,000 מועסקים במגזר העסקי. הוא קרא למשרד הביטחון בתקופה קשה זו להעדיף תוצרת כחול-לבן.

 

יו"ר איגוד מוצרי בנייה וצריכה בהתאחדות התעשיינים קרא לממשלה ולשר התשתיות עוזי לנדאו לזרז פרוייקטים של תשתיות. מדובר בפרוייקטים כמו עיר הבה"דים, רכבת קלה, נמל היובל ועוד. פרופר מעריך, כי עבודות בהיקף של 10 מיליארדי שקלים, יכולות להתבצע ע"י התעשייה הישראלית בפרוייקט מעבר בסיסי צהל לנגב. דבר שאם יבוצע, יתן תעסוקה לכ-30 אלף עובדים חדשים ב-5 השנים הקרובות.

 

בהתייחסו לבנייה ירוקה, אמר פרופר, כי התעשייה הישראלית מבקשת להיות מובילה בתחום זה, וכי על הממשלה לסבסד ולעודד פעילות בנושא הבנייה הירוקה. הוא ציין, כי בנייה ירוקה יכולה לחסוך למדינת ישראל כספים רבים באנרגיה ובמים.

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

מקדמים כחול לבן "מטה מיוצר בישראל"
ריכוז תלונות של יצרנים לגבי אפלייתם
לרעה,מול מוצרי ייבוא.טיפול בתלונות
מפעל הנתקל בהעדפת רכש מתוצרת חוץ
שלא על בסיס מחיר ואיכות.
ניהול פעולות הסברה לטובת
המפעל או המוצר.ועוד...
לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share