המשבר בתעשייה נותן אותותיו על שוק העבודה - כ-8,700 עובדים נפלטו מהתעשייה ברבע הראשון של השנה

תפוקת התעשייה ירדה בשיעור דרמטי של3.5%, כאשר כמעט כל ענפי התעשייה רשמו נסיגה בתפוקתם; שעות העבודה בתעשייה פחתו - ב-2.9%

 

המשבר בתעשייה נותן אותותיו על שוק העבודה - בשלושת החודשים הראשונים של השנה פוטרו כ-8,700 עובדים מהתעשייה, (ירידה של 2.4% במצבת העובדים). כך מסר רובי גינל, סמנכ"ל לכלכלה ולרגולוציה בהתאחדות התעשיינים, בהסתמכו על ניתוח חודשי שערך האגף.

 

גינל מציין, כי ירידה רבעונית כה חדה במצבת העובדים בתעשייה, לא נרשמה בשני העשורים החולפים.

 

גינל מציין, כי, פיטורי עובדים נרשמו בכל ענפי התעשייה, כאשר כשליש מהמפוטרים נפלטו מענפי המתכת והחשמל, הגומי והפלסטיק -  1,718 עובדים נפלטו מענף המתכת והחשמל; 1006 עובדים נפלטו מענף הגומי והפלסטיק; 992 עובדים פוטרו מענף רכיבים אלקטרוניים; 943 עובדים פוטרו מענף הטקסטיל וההלבשה; 508 עובדים פוטרו מענף ציוד תקשורת אלקטרוני; 490 עובדים פוטרו מענף העץ ומוצריו וריהוט; 425 עובדים פוטרו מענף כלי הובלה; 390 עובדים פוטרו מענף מכונות וציוד; 367 עובדים פוטרו מענף ציוד לבקרה ופיקוח רפואי; 357 עובדים פוטרו מענף הנייר ומוצריו; 282 עובדים פוטרו מענף הכימיה; 287 עובדים פוטרו מתעשיית התכשיטים; 240 עובדים פוטרו בענף המינרלים האל-מתכתיים; 160 עובדים פוטרו בענף הדפוס וההוצאה לאור; 57 עובדים פוטרו בענף המזון; 47 עובדים בענף הכריה והחציבה ו-34 עובדים פוטרו בענף הנעליים והעור.

 

מניתוח לפי קבוצות מתברר כי 36% מהמפוטרים בתעשייה בשלושת החודשים הראשונים של השנה היו אם כן מקבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-מסורתית (כרייה וחציבה, מינרלים אל-מתכתיים, גומי ופלסטיק, מתכת בסיסית, מוצרי מתכת ותכשיטים). שם פוטרו כ-3,100 עובדים, המהווים ירידה חדה של 3.4% במצבת עובדי הקבוצה. פיטורים בקצב כה מהיר, בתקופה כה קצרה של רבעון, טרם נרשמו בקבוצת ענפים אלו.

 

בענפי הטכנולוגיה העילית נרשמה ירידה של 2.2% במצבת העובדים (פיטורים של כ- 2,170 איש), ירידה רבעונית כה חדה לא נרשמה מאז הרבע האחרון של 2001.

 

בקבוצת ענפי הטכנולוגיה המסורתית, נרשמה ירידה של 1.7% במצבת העובדים, (פיטורים של כ- 2,060 עובדים), כמותה לא נרשמה זה כ-7 שנים; בקבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-עילית (כימיה, מכונות וציוד, מנועים חשמליים) - חודשו הפיטורים, ונרשמה ירידה של 2.7% במצבת העובדים. מדובר בפיטורים של כ- 1,370 איש.

 

גינל מציין, כי ברבע הראשון של השנה העמיקה באופן דרמטי הנסיגה בתפוקת התעשייה. מדובר בירידה של 3.5% בייצור התעשייתי, זאת בהשוואה לרבע הקודם. נסיגה נרשמה בתפוקתם של מרבית ענפי התעשייה, למעט ענף הרכיבים האלקטרוניים, אשר ממשיך לצמוח הודות לפעילות מפעל אינטל החדש בקריית גת.

מניתוח ע"פ קבוצות ענפים עולה כי חלה נסיגה בתפוקה בכל קבוצות ענפי התעשייה, אשר נגזרה בחלקה הגדול (42% ממנה) מקבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-מסורתית. מדובר בירידה ריאלית מהירה של 6.2% בתפוקה, בענפי הטכנולוגיה המעורבת-מסורתית. (מדובר בענפי כרייה וחציבה, מינרלים אל מתכתיים, מוצרי גומי ופלסטיק, מתכת בסיסית, ומוצרי מתכת).

בקבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-עילית חלה נסיגה ריאלית חדה ביותר, של 8.1% בתפוקה ברבע הראשון של השנה, כמותה לא נרשמה מזה כ- 14 שנה. (מדובר בענפי כימיקלים וזיקוק נפט, מכונות וציוד, מנועים וציוד חשמלי).

 

בדומה, העמיקה הנסיגה בתפוקה גם בקבוצת ענפי הטכנולוגיה המסורתית, מדובר בנסיגה ריאלית של 2.6% בייצור התעשייתי של הקבוצה. (מדובר בענפי המזון, משקאות וטבק, טקסטיל והלבשה, עור והנעלה, נייר ומוצריו, דפוס והוצאה לאור, עץ ורהיטים).

 

במקביל, חודשה הנסיגה בתפוקה בקבוצת ענפי הטכנולוגיה העילית, מדובר בירידה של 1.2% שנרשמה בתפוקת הקבוצה.

 

גינל מציין, כי ברבע הראשון של השנה נרשמה ירידה של 0.6% בפריון העבודה בתעשייה. ירידה זו  נגזרה מכך שקצב ירידת שעות העבודה בתעשייה (2.9%-) לא הדביק את קצב נסיגת התפוקה התעשייתית בתקופה הנסקרת (3.5%-).

 

 

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

עושים עסקים באינטרנט
הפניות והזדמנויות עסקיות באינטרנט
הסכם עם מאגר העסקים הארצי
IB2B   
מאגר העסקים הארצי המציע
הזדמנויות עסקיות בארץ ובחו"ל.

במאגר יותר מ- 32,000 חברות
ועסקים המקיימים בו פעילות ערה.ועוד..

לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share