למרות האופטימיות הזהירה בשווקים, אין סימנים לאור בקצה המנהרה של שוק העבודה

 

האבטלה במשק תמשיך לעלות, ובסוף השנה היא תגיע לכ-9%, דהיינו – עוד כ-48 אלף עובדים יצטרפו למעגל האבטלה. אם עסקת החבילה תיושם במלואה – הגידול באבטלה ייעצר אולי כבר במהלך השנה הבאה

 

המגזר העסקי הגיע לקצה גבול יכולתו לשימור עובדיו. בהעדר פתרונות מדינה הנהוגים בעולם לגמישות תעסוקתית, דוגמת מימון שבוע עבודה מקוצר, האבטלה במשק תנסוק לכ-9% בסוף השנה, דהיינו - עוד כ-48 אלף עובדים יצטרפו למעגל האבטלה. מספר המובטלים במשק יעמוד בסוף 2009 על כ-276 אלף איש. כך אומר רובי גינל, סמנכ"ל לכלכלה ולרגולציה בהתאחדות התעשיינים, בעקבות נתוני הלמ"ס על הגידול באבטלה.

 

גינל אומר, כי אם עסקת החבילה תיושם במלואה ואכן התקציבים יופנו לסעיפים מחוללי צמיחה – הגידול באבטלה עשוי להעצר במחצית הראשונה של השנה הבאה. מנועי הצמיחה המופעלים בעסקת החבילה יביאו לתוספת 1% צמיחה כל שנה בחמש השנים הקרובות, כאשר כל אחוז משמעו 25,000 משרות חדשות.

 

גינל מציין, כי מדובר במתן עדיפות לחברות ישראליות במכרזים לביצוע עבודות גם בחברות ממשלתיות ובעיריות; תקציב המדען הראשי יוגדל ב-750 מיליון שקל, 900 מיליון שקל יופנו לעידוד השקעות הון בפריפריות ופרויקטי תשתית בהיקף של כ-10 מיליארדי שקלים יקודמו באמצעות ועדה להסרת חסמים בראשות ראש הממשלה.

 

בנוסף, יוגדלו תקציבי שיווק ופיתוח התיירות ב-250 מליון שקל, 400 מיליון שקל יופנו לעבודות שיפוץ במוסדות החינוך, תקציב של 300 מיליון שקל יופנה לתמיכה בעסקים קטנים, בסחר חוץ ובעידוד הפריפריות ועוד. המדינה תשמש כמבטח משנה לעסקאות יצוא בהיקף של 6 מיליארד שקל ותנאי האשראי בערבות מדינה ישופרו.

 

עם זאת, אומר גינל, המדינה עדיין לא אימצה פתרונות לגמישות תעסוקתית הנהוגים בעולם, דוגמת מימון היום החמישי בשבוע עבודה מקוצר. מרבית מפעלי התעשייה שנקטו בפתרון זה הגיע לניצול מקסימלי של ימי החופשה של העובדים ובהעדר סיוע של המדינה, נפלטים עובדים אלו לשוק האבטלה וממומנים בכל מקרה על ידי המוסד לביטוח לאומי.

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

עושים בית ספר לתעשייה 
 המכללה לניהול בתעשייה
 עריכת מגוון ימי עיון, קורסים וסדנאות
 לבעלי התפקידים בהנהלות
 מפעלי התעשייה לצורך העשרה
 וקניית כלים ומיומנויות בתחומי פעילותן
 ההכשרות מתקיימות בשיתוף ובהנחיית
 גופים מקצועיים מהמובילים במשק,
 ומותאמות במיוחד לקהל היעד 
  לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share