מאז פרוץ המשבר הכלכלי, הפסיד המשק הישראלי יותר מ-5 מיליארד דולר יצוא בשל הירידה בהזמנות

20/05/2009

מאז פרוץ המשבר הכלכלי (בספטמבר 2008) ועד סוף מרס 2009, הפסיד המשק הישראלי יותר מ-5 מיליארד דולר בשל הירידה בהיקף היצוא בשיעור מצטבר של 15%. כך מסר רובי גינל, ראש אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים בהסתמכו על הניתוח החודשי של מצב היצוא שערך האגף. "יש לזכור כי היצוא הנו מקטרי התעסוקה המרכזיים במשק. כל אבדן של מיליארד דולר יצוא מתרגם לאבדן של  כ- 8,000 מקומות תעסוקה", אומר גינל.

 

גינל מציין, כי ברבע הראשון של 2009 נרשמה נסיגה ריאלית חדה של כ-8% ביצוא התעשייתי שהסתכם בכ-7.6 מיליארד דולרים, זאת בהשוואה לרמה החודשית הממוצעת ברבע האחרון של 2008.

 

מניתוח היצוא על פי ענפים עולה כי נסיגת היצוא התעשייתי ברבע הראשון של השנה נגזרה בעיקרה מירידה דרסטית ביצוא ענפי הטכנולוגיות המעורבות, לצד נסיגה מתונה יחסית בתעשיות המסורתיות. מנגד, רשמו ענפי ההיי טק גידול קל ביצוא ובכך קיזזו חלק מהנסיגה. בנטרול השפעת ענפי ההיי-טק, רשמו יתר ענפי התעשייה נסיגה חדה עוד יותר ביצוא, הנאמדת בכ-19%, ברבע הראשון של 2009. 

בקבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-עילית נרשמה ירידה ריאלית חדה ביותר של כ- 26% ביצוא ברבע הראשון של השנה. זאת לאחר גידול מתון, של 1.8%, ברבע האחרון של 2008. נסיגה זו משקפת ירידה ביצוא כל ענפי הקבוצה ובהם ענף המנועים והחשמל שרשם נסיגה של 36%, ענף המכונות והציוד, שרשם

נסיגה של 9% וענף הכימיה ללא תרופות שרשם נסיגה של 23% והסביר את עיקר הנסיגה ביצוא הקבוצה.

 

גינל מציין, כי בקבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-מסורתית נרשמה ברבע הראשון של  2009, נסיגה ריאלית חדה של כ- 20%, זאת בהמשך לנסיגה של כ-21% ברבע האחרון של 2008. נסיגת היצוא בתחילת 2009 משקפת ירידה מהירה, הנעה בין 20% ל- 29% ביצוא מרבית ענפי הקבוצה, (כרייה, חציבה ומינרלים, גומי ופלסטיק, מתכת בסיסית ומוצרי מתכת).

 

ראש אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים מציין, כי דווקא הפגיעה ביצוא ענפי הטכנולוגיה המסורתית הייתה עד כה מתונה יחסית -  מדובר בנסיגה ריאלית של כ- 9% שחלה ביצוא הקבוצה ברבע הראשון של 2009, זאת לאחר גידול של כ- 4% ברבע האחרון של 2008. נסיגה זו נגזרה מירידה של 14% ביצוא ענפי המזון, ירידה של 11% ביצוא הטקסטיל - אשר מותנו במקצת הודות לגידול של 6% ביצוא ענף העץ, הריהוט, הנייר והדפוס. (מדובר בענפי המזון, משקאות, טקסטיל, הלבשה, עור, עץ, ריהוט, נייר ודפוס).

 

גינל מציין, כי מנגד, רשמו ענפי הטכנולוגיה העילית עלייה ריאלית של כ- 6%  ביצוא ברבע הראשון של השנה, זאת לאחר נסיגה  של כ- 7% ברבע האחרון אשתקד. לדבריו, עלייה זו משקפת גידול ביצוא מרבית ענפי הקבוצה, למעט ענף ציוד התקשורת, בקרה ורפואי, אשר רשם נסיגה של כ- 5%. מבין ענפי הקבוצה אשר רשמו גידול, בלט במיוחד יצוא ענף כלי הטייס, אשר התרחב בשיעור חד ביותר של 46% ולצידו צמחו גם ענפי הרכיבים האלקטרוניים והתרופות, בשיעור מהיר של כ- 9%.

 

גינל מדגיש, כי עלייה זו ביצוא מרבית ענפי ההיי-טק מהווה בשורה חיובית, על רקע הנסיגה המתמשכת בפעילות ענפי הטכנולוגיה בארה"ב, כפי שבאה לידי ביטוי במדד ה- Tech Pulse, אשר רשם נסיגה מצטברת של כ- 25% מאז חודש אפריל 2008 ועד מרץ 2009.

 

גינל מציין, כי ניתוח התפתחות יצוא הסחורות לפי ארצות הסחר מגלה כי הנסיגה הדולרית ביצוא הקיפה את כל גושי הסחר, היצוא למדינות אסיה התכווץ בשיעור חד של כ- 24% במונחים דולריים, בהמשך לנסיגה של כ-15% ברבע האחרון אשתקד. היצוא לאיחוד האירופי הצטמצם דולרית         בכ- 15%, בהמשך לנסיגה של כ- 20% והיצוא ליתר מדינות העולם קטן בכ- 21%, בהמשך לירידה של כ- 15% ברבע האחרון אשתקד.

גינל מציין, כי דווקא היצוא לארה"ב רשם נסיגה מתונה יחסית, של כ- 6% ברבע הראשון של 2009, בהמשך לנסיגה של כ- 3% בסוף 2008. לדבריו, נסיגה דולרית מתונה זו, מתיישבת עם הגידול הריאלי ביצוא ההיי טק, המיועד בחלקו הגדול לארה"ב, והיא משקפת בעיקר את הירידה במחירי היצוא הדולריים של ענפים אלו.

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

מקדמים כחול לבן "מטה מיוצר בישראל"
ריכוז תלונות של יצרנים לגבי אפלייתם
לרעה,מול מוצרי ייבוא.טיפול בתלונות
מפעל הנתקל בהעדפת רכש מתוצרת חוץ
שלא על בסיס מחיר ואיכות.
ניהול פעולות הסברה לטובת
המפעל או המוצר.ועוד...
לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share