התעשייה בירושלים במצב הקשה ביותר מזה 40 שנה

20/05/2009

 

500 עובדים פוטרו ו-450 עובדים נוספים יפוטרו עד סוף השנה; המכירות יירדו השנה ב-8%, לכ-12.38 מיליארד שקלים, והיצוא יירד ב-10%

 

 התעשייה בירושלים מצויה במצב הקשה ביותר זה 40 שנה. כך אמר יצחק רייף, יו"ר התאחדות התעשיינים במרחב ירושלים וממנהלי אופיר אופטרוניקה, במסיבת כתבים לרגל יום תעשיית ירושלים.

רייף ציין, כי מאז פרוץ המשבר הכלכלי    (ספטמבר 2008) ועד היום, פוטרו כ-500 עובדים מהמפעלים במרחב ירושלים, וכי 450 נוספים צפויים להצטרף למעגל האבטלה עד סוף השנה.

 

יו"ר התאחדות התעשיינים במרחב ירושלים מעריך, כי השנה    תהיה ירידה של 8% במכירות התעשייה בירושלים, לעומת השנה הקודמת, והם יסתכמו בכ-12.38 מיליארדי שקלים. בתוך כך, היצוא של התעשייה בירושלים צפוי לרדת השנה ב-10% ריאלית, לעומת אשתקד, ולהסתכם ב-5.75 מיליארדי שקלים, והמכירות לשוק המקומי יצטמצמו השנה ב-6.2% ויגיעו לכ-6.65 מיליארדי שקלים.

 

רייף ציין, כי מסקר שערך הסניף במפעלים במרחב ירושלים מתברר, כי מאז פרוץ המשבר ועד היום - 38% מהמפעלים בירושלים מדווחים על פיטורי עובדי בשיעור ממוצע של כ- 5%;    52% מהמפעלים במרחב ירושלים מדווחים על ירידה במכירות בשוק המקומי, בשיעור ממוצע של 15%, וכי 25% מהמפעלים באזור מדווחים על ירידה במכירות ליצוא בשיעור ממוצע של 15%- 20%.

 

עוד מתברר מהסקר במרחב ירושלים, כי 45% מהמפעלים במרחב צמצמו את שעות העבודה. מדובר בצמצום שעות נוספות, עבודה במשמרות וצמצום שעות עבודה רגילות; 36% מהתעשיינים במרחב ירושלים סובלים מבעיות אשראי; 27% מהמפעלים בעיר דווחו כי הלקוחות שלהם ביטלו הזמנות בשל המשבר הכלכלי בעולם. כמו כן, 9% מהתעשיינים במרחב ירושלים דיווחו כי הם קיצצו את שכרם ואת שכר הבכירים בחברה בשל המשבר.

 

רייץ ציין, כי התעשיינים מדווחים,    כי בחצי שנה הקרובה 13% מהמפעלים במרחב מתכוונים להמשיך ולפטר עובדים בשיעור ממוצע של 5%- 10%; 17% מפעלים נוספים מתכוונים לקצץ בשכר העובדים    בשיעור ממוצע של 10%- 15% ו-17% מהמפעלים במרחב ירושלים עומדים לעבור ל-4 ימי עבודה בשבוע.

 

יו"ר התאחדות התעשיינים במרחב ירושלים מזהיר, כי אם תשונה מפת העדיפות הלאומית כך שירושלים לא תהיה מוגדרת עוד כאזור עדיפות לאומית א', כפי שהאוצר מתכוון, המשמעות תהיה פגיעה קשה בתעשיית ההייטק בעיר. כ-170 מפעלי ההיי-טק ינטשו את ירושלים, כ-7,500 עובדים יפוטרו, מאות צעירים משכילים יעזבו את העיר וממדיי העוני שלה יעמיקו.

 

רייף ציין, כי תודות למעמד של אזור עדיפות לאומית א' (שניתן לפני 30 שנה לעיר) קיימות כיום בירושלים יותר מ-300 חברות היי-טק, ומועסקים כ-14 אלף איש בתעשיות עתירות ידע בעיר.

 

רייף קרא לממשלה, לאוצר, לבטל גזירה לחלוטין, זו שכאמור תמיט מכה קשה על תעשיית ההיי-טק ועל כלכלתה של ירושלים.

 

רייף מעריך, כי אם ימשכו ההטבות לעידוד התעשייה בירושלים בחוק לעידוד השקעות הון במסלול תעסוקה, במענקי מחקר ופיתוח של המדען הראשי, ותימשך התמיכה בחממות ובחברות ההזנק בירושלים – כ-180 חברות עתירות ידע וטכנולוגיה יצטרפו לעיר ב-5 השנים הקרובות (לאחר תום המשבר), תוך קליטתם של יותר מ-5,000 עובדים בהיי-טק.

 

לנוכח מצוקת הקרקע לתעשייה    בירושלים, ובשל המחסור בעתודות קרקע זמינות לפיתוח תעשייתי, רייף קורא לשר הפנים, אלי ישי, לפעול לפיתוח עתודות קרקע באופן מיידי ודחוף. כך, למשל, במבשרת ציון ישנם 500 דונמים עתודה באזור תעשייה שמתוכנן להיות משותף לירושלים ולמבשרת ציון, כאשר חלק מאזור זה (כ-200 דונמים) יכולים להיות זמינים בטווח הבינוני; באזור עטרות ישנם 60 דונמים המוגדרים לתעשייה, עבורם יש כיום יותר מ-10 יזמים הממתינים להקצאה. כמו כן, ישנה כוונה להגדיר 500 דונמים נוספים באזור זה שעדיין אינם מיועדים לתעשייה.

 

בגבעת שאול ד' ישנם 100 דונמים המוגדרים לתעשייה, ואם יחלו עבודות פיתוח, הם יהיו זמינים בעוד כשנה.

 

רייף מעריך, כי עם תום המשבר, אולי כבר ב-2010 – יצירת זמינות של 360 דונמים נוספים לתעשייה בטווח הבינוני יכולה להביא לקליטתם של כ-7,000 עובדים נוספים בשלוש השנים הבאות.

 

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

עושים בית ספר לתעשייה 
 המכללה לניהול בתעשייה
 עריכת מגוון ימי עיון, קורסים וסדנאות
 לבעלי התפקידים בהנהלות
 מפעלי התעשייה לצורך העשרה
 וקניית כלים ומיומנויות בתחומי פעילותן
 ההכשרות מתקיימות בשיתוף ובהנחיית
 גופים מקצועיים מהמובילים במשק,
 ומותאמות במיוחד לקהל היעד 
  לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share