יבוא אווירי - גבייה בלתי חוקית. מי זכאי להחזרים?

20/05/2009

רקע

בימים אלה מסתיים הליך משפטי בבית המשפט לעניינים מנהליים בתל-אביב במסגרת תביעה ייצוגית שהוגשה נגד המדינה, להשבת "דמי הרשאה" הנגבים על ידי מכס נתב"ג, בגין כל רשימון שחרור סחורה בנתב"ג. כתוצאה מן התביעה, הודיע ראש מינהל המכס במשרד האוצר, מר דורון ארבלי, על הפסקת גביית דמי ההרשאה. אף כי התביעה הייצוגית עומדת על סף סיום, ניתן להגיש תביעות ברמת המפעל נגד המכס בעניין זה.

 

למי זה כדאי

סכום דמי ההרשאה ששולם בכל רשימון עומד על כ-20 ש"ח למשלוח. יבואן אשר שחרר בממוצע 100 רשימונים אוויריים בחודש, שילם למכס דמי הרשאה בתקופה של 7 שנים בסך מצטבר של כ-200,000 ש"ח, שאותם ניתן לתבוע מן המכס כעת.

חברות שנפח היבוא האווירי שלהן הוא גדול - מעל 100 שחרורים (רשימונים) בחודש בנתב"ג, יכולים ליהנות מהחזרים של הכספים שנגבו שלא כחוק.

 

גבייה בלתי-חוקית

הודעה זו של ראש מינהל המכס היא תוצאה ישירה של תביעה ייצוגית שהוגשה בחודש ינואר 2009 על ידי חברת מ.ד.ק ניהול סחר ושיווק חיפה בע"מ נגד המדינה על סך של 30 מיליון ש"ח. במסגרת התביעה, טענה החברה כי מדינת ישראל גובה מכל היבואנים המשחררים משלוחי יבוא אוויריים בנתב"ג "דמי הרשאה" בגובה של כ-20 ש"ח בעבור כל משלוח יבוא אווירי, וכי מדובר בגבייה ייחודית לנתב"ג שאינה נגבית בבתי המכס האחרים בישראל, ביבוא הימי (חיפה, אשדוד ואילת). החברה טענה כי דמי הרשאה אלה נגבים בכפייה מכל יבואן המשחרר משלוח יבוא אווירי בבית המכס נתב"ג במסגרת חיוב ברשימון. החברה טענה כי מקור חיוב זה הוא ב"דמי הרשאה" המשולמים לרשות שדות התעופה בעבור מתן זכות השימוש בשטחה אשר "מגולגלים" על ציבור המשתמשים ביבוא האווירי, מבלי שקיימת לכך אסמכתא חוקית. החברה העריכה כי מדי יום משוחררים בנתב"ג כ-2,000 רשימונים, ומשכך הוערך סכום התביעה ב-30 מיליון עבור הגבייה בשנים 2007-2008.

 

הפרוצדורה להגשת התביעה

התביעות נגד המכס להשבת דמי ההרשאה יוגשו באמצעות משרד שדות ושות', אשר טיפל בתביעה הייצוגית שהביאה להפסקת הגבייה.

לצורך הגשת התביעה, ניתן לפנות לעו"ד אביגדור דורות ממשרד שדות טל': 03-6122611 פקס: 03-6122377, או למר נתנאל היימן, אגף סחר חוץ וקשרים בינלאומיים בהתאחדות בטל' 03-5198816 או 050-7639988, לשם קבלת פרטים נוספים.

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

מקדמים כחול לבן "מטה מיוצר בישראל"
ריכוז תלונות של יצרנים לגבי אפלייתם
לרעה,מול מוצרי ייבוא.טיפול בתלונות
מפעל הנתקל בהעדפת רכש מתוצרת חוץ
שלא על בסיס מחיר ואיכות.
ניהול פעולות הסברה לטובת
המפעל או המוצר.ועוד...
לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share