אבטלה - תופעה כלכלית המזינה את עצמה

20/05/2009

כל מובטל צורך פחות ויוצר במו העדר הכנסתו ובלא שהתכוון לכך, את המובטל הבא. לפיכך, התמודדות יצירתית עם בעיית האבטלה הנו האתגר המרכזי של המדיניות הכלכלית

מאת: רובי גינל

 

אחת ההחלטות הקשות ביותר שיכול לקבל מנהל הנה פיטורי עובדים. בדיקת הנתונים הכלכליים, מתחילת שנת 2008, מלמדת על כך שאכן המגזר העסקי עשה ככל שביכולתו על מנת להימנע מכך: כבר בתחילת 2008 החלו מאות חברות עסקיות לדווח על פגיעה קשה בפעילותן העסקית, בעיקר בשל הפגיעה הארוכה בכושר התחרות הישראלי בעקבות התחזקותו יוצאת הדופן של השקל. זאת, עוד לפני הירידה החדה בביקושים העולמיים שהחלה ברבעון האחרון של 2008. ממצאי סקר הציפיות בתעשייה - סטטוסקופ משקי חזק, שבודק למעלה מ-30 שנה את מצב החברות התעשייתיות, העלו תמונה של מצב כלכלי הולך ומחריף בעסקים. לצד דיווחים אלה נרשמו, כבר בתחילת 2008, ירידות בשעות העבודה למועסק שרמזו על צעדי התייעלות שנוקטים העסקים במטרה להימנע מפיטורי עובדים. דיווחים אלה ואחרים הוצגו על ידי ראשי ארגוני המעסיקים וההסתדרות בפני מקבלי ההחלטות כבר ברבעון הראשון של 2008, לצד המשמעויות: המשק משנה מגמה ויש להיערך לגלי הפיטורים הקרבים.

 

לצד ההזהרות הוגשו תפריטי פתרונות להערכות המשק הישראלי למשבר העולמי. עד לפרוץ המשבר העולמי ואף לאחריו, המדיניות הכלכלית לא הותאמה לשינוי המגמה. במקביל, המגזר העסקי המשיך לעשות כל מאמץ במטרה להימנע מפיטורי עובדים. המעסיקים נקטו בקיצור שבוע עבודה, קיצוץ הוצאות, הבאת הון מהבית וגיוס משקיעים נוספים. בחודשים האחרונים הגיעו עסקים רבים אל קו האש. הלחץ הכפול - ירידה חדה בביקושים, לצד העדר קווי אשראי - אילצו את המנהלים לוותר על עובדים במטרה להגדיל את יכולת הישרדותו של העסק. מתחילת השנה עלה פי 2.5 מספר המפוטרים החודשי וצפוי לעבור השנה את הרבע מיליון מפוטרים. עם זאת, המשק הישראלי הנו אחד המשקים הבודדים בעולם שבהם לא התבססה עד כה מדיניות כלכלית אפקטיבית להתמודדות עם התגברות גלי האבטלה.

 

האבטלה הנה תופעה כלכלית המזינה את עצמה. כל מובטל צורך פחות ויוצר במו העדר הכנסתו ובלא שהתכוון לכך, את המובטל הבא. לפיכך, התמודדות יצירתית עם בעיית האבטלה הנו האתגר המרכזי של המדיניות הכלכלית. זאת, עד להתאוששותו של הסחר העולמי שצפוי לסגת השנה ב-3%. בין הצעדים ההכרחיים ניתן למנות את הגדלת הביקושים באמצעות חיסול ממוקד של כיסי בירוקרטיה אשר מקשים על הוצאת פרויקטי תשתית אל הפועל;  העדפת רכש של תוצרת ישראלית בכל המכרזים במגזר הציבורי הרחב; ועידוד השקעות חדשות באמצעות תמריצי הון ומו"פ. על המדינה להמציא ערבויות אפקטיביות לכל הבנקים, במטרה לשחרר לעסקים אשראי וביטוח סיכוני יצוא, ובכך למנוע פיטורים נוספים. יש לשמר את הסביבה התחרותית של המגזר העסקי באמצעות הקפאת עלויות, היטלים ומיסוי, ולהנהיג פתרונות גמישים תעסוקתית, דוגמת מימון שבוע עבודה מקוצר. בנוסף, ניתן להניע מנועי תעסוקה נוספים באמצעות תקציבי שיווק לתיירות ומענקי מקום לבנייה. מגבלת התקציב בשנתיים הקרובות ידועה, אך ללא שינוי סדרי עדיפויות אמיתי המשבר הכלכלי יעמיק ועובדים רבים נוספים ייאבדו את מקום עבודתם. הממשל החדש מביא איתו רוח חיובית של עשייה, שבמרכזה שיתוף אמיתי של השחקנים המרכזיים במשק - המעסיקים והעובדים - בפורום השולחן העגול - פורום משותף לבניית תוכנית כלכלית בהסכמה. יש לקוות כי רוח זו תביא לתוכנית כלכלית אפקטיבית שתסייע למפוטרי החודשים האחרונים להגיע חזרה למעגל העבודה.

 

הכותב הנו ראש אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים.

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

מקדמים כחול לבן "מטה מיוצר בישראל"
ריכוז תלונות של יצרנים לגבי אפלייתם
לרעה,מול מוצרי ייבוא.טיפול בתלונות
מפעל הנתקל בהעדפת רכש מתוצרת חוץ
שלא על בסיס מחיר ואיכות.
ניהול פעולות הסברה לטובת
המפעל או המוצר.ועוד...
לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share