אגרת נשיא - יצור בשטחי הרשות הפלסטינאית והתחזות למוצרים "מתוצרת ישראל"

30/08/2015

לכבוד

המנהל/ת הכללי/ת

 

נכבדי/תי,


הנדון: יצור בשטחי הרשות הפלסטינאית והתחזות למוצרים "מתוצרת ישראל" 

התאחדות התעשיינים תומכת בסחר שוטף ומלא עם הרשות הפלסטינית, אשר תורם רבות לכלכלה ולקשרים המדיניים והמסחריים, אולם יש לפקח על סחר זה, על מנת למנוע כניסה של מוצרים מזויפים, העלולים במקרים רבים להוות סכנה לציבור.

 

בישיבת הנשיאות האחרונה עלה לדיון נושא מוצרים המיוצרים ברשות הפלסטינאית (שטחי Aו- B) ומשווקים בישראל עם סימונים המנוגדים לחוק.

 

כך למשל נטען כי ישנם מוצרים המסומנים בתו תקן ללא אישור מכון התקנים, מסומנים בתו "מיוצר בישראל" או שנטען לגביהם שארץ היצור היא ישראל.

 

שיווק מוצרים המיוצרים בשטחים שבשליטת הרשות הפלשתינאית כשהם נושאים תווית של "תוצרת ישראלית", כשזו אינה משקפת את הסטנדרטים בהם נדרש לעמוד היצרן הישראלי.

 

הליכי ייצור, איכות, תקינה, רגולציה, העסקת עובדים (שכר ותנאים סוציאלים) ושמירה על תקני איכות הסביבה הקיימים בישראל אינם מקויימים בשטחי A - B ומאן שהגדרת המוצרים כישראליים מהווה הטעייה בוטה של הצרכן הישראלי ופוגעת פגיעה קשה ביצרנים הישראליים.

 

מיותר לציין כי החשיבות בהחלת פיקוח על הסחר בין הרשות הפלסטינית לישראל, מקבלת משנה תוקף לאור מקרים רבים של שיווק מוצרים מזויפים מהרשות, המהווים סכנה לציבור. לדוגמא, על פי נתוני התאחדות התעשיינים, מדי שנה כ-  50 אלף דודי שמש מהשטחים מיובאים לשטחי ישראל באופן בלתי חוקי תוך זיוף תו תקן דבר המביא לחשש החל מסכנה לזיהום מי השתייה וכלה בסכנת התחשמלות. כך גם לגבי שמיכות וכריות שמסומנות בתו מיוצר בישראל אך מגיעות מהרשות, אשר אין דרך לוודא כי הם עומדים בתקני בטיחות אש המחמירים למוצרים אלו.
 

נדגיש כי פרוטוקול פריז שנחתם בין מדינת ישראל לבין הרשות הפלסטינאית הינו הסכם המנחה את הקשרים הכלכליים בין הצדדים, ההסכם קובע בין היתר כי ישנה מעטפת מכס אחידה ושוק אחיד בין ישראל לרשות כמו גם חופש במעבר סחורות, אולם ישנם תחומים שבהם לכל צד יש עצמאות משלו לקבוע התנהלות כלכלית.

 

התאחדות התעשיינים מעוניינת ליצור שקיפות בפני הציבור הישראלי לגבי מקום ייצור המוצרים מחד ולמנוע זיופים של תווי תקן ותו מיוצר בישראל מאידך.

 

ולכן כדי לבחון את הנושא שהועלה אבקש להעביר למטה "מיוצר בישראל" תמונות/תלונות קונקרטיות לזיופים / כתובות של משווקים בלעדיהן לא ניתן יהיה להמשיך פעילות.

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות למנהלת מטה "מיוצר בישראל" עו"ד ענבר חן-מאירי בדוא"ל: Inbarc@industry.org.il ובטלפון 03-5198825

לקריאת כתבה שפורסמה בגלובס על הנושא לחץ כאן 

בברכה, 

שרגא ברוש
נשיא

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

מקדמים כחול לבן "מטה מיוצר בישראל"
ריכוז תלונות של יצרנים לגבי אפלייתם
לרעה,מול מוצרי ייבוא.טיפול בתלונות
מפעל הנתקל בהעדפת רכש מתוצרת חוץ
שלא על בסיס מחיר ואיכות.
ניהול פעולות הסברה לטובת
המפעל או המוצר.ועוד...
לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share