ענף המתכת והחשמל - 10,000 עובדים יפוטרו עד סוף השנה

 

ענף המתכת והחשמל מצוי במצב הקשה ביותר בעשור האחרון. זאת לאחר 5 שנים רצופות של צמיחה מרשימה, בשיעור ממוצע של כ-6% לשנה, כך אמר משה כהן, יו"ר איגוד תעשיות המתכת והחשמל בהתאחדות התעשיינים ויו"ר יהודה גדרות, במסיבת עיתונאים לרגל יום תעשיות המתכת והחשמל.

 

לדבריו, מאז פרוץ המשבר הכלכלי, לפני כחצי שנה (מאז ספטמבר 2008) ועד כה, פוטרו כ-3,500 עובדים מ-400 מפעלים ויותר בענף המתכת והחשמל.

 

כהן ציין כי על פי תחזיות המפעלים, כ-10,000 עובדים יפוטרו עד סוף השנה ממאות מפעלי מתכת וחשמל. זאת, אם הממשלה לא תוציא לפועל לאלתר עשרות פרויקטים ותבטיח שמרכיב עיקרי של העבודה ייעשה בידי עובדים ישראלים. כ-10% מהמפעלים יפטרו יותר מ-30% מהעובדים, כ-10% מהמפעלים יפטרו בין 20% ל-30% מהעובדים, כ-20% מהמפעלים יפטרו בין 10% ל-20% מהעובדים וכ-30% יפטרו עד כ-10% מהעובדים.

 

כהן ציין, כי מסקר שערך איגוד המתכת והחשמל בהתאחדות התעשיינים, בקרב עשרות מפעלים בענף, מתברר כי, מאז פרוץ המשבר הכלכלי ועד כה (בחצי השנה האחרונה), 68% מהמפעלים פיטרו עובדים, 87% מהמפעלים צמצמו בשעות נוספות, 10% ממפעלי המתכת והחשמל (כ-70 מפעלים) סגרו קווי ייצור, 22% עברו ל-4 ימי עבודה בשבוע, 40% קיצצו בשכר, הן של העובדים והן של ההנהלה, 10% הוציאו את העובדים לחופשה ללא תשלום, ו-17% הוציאו את העובדים לחופשה מרוכזת.

 

כהן ציין, כי מהסקר מתברר עוד ש-61% מהמפעלים בענף המתכת והחשמל סובלים ממצוקת אשראי, כאשר 60% טענו כי הסיבה העיקרית למצוקת האשראי היא הירידה במכירות החברה, 49% טענו כי מצוקת האשראי נובעת מהיעדר הון חוזר, 28% טענו כי המצוקה נובעת מאובליגו מצומצם מול הבנק, 21% דווחו על מחסור בביטחונות, 37% טענו כי מצוקת האשראי נובעת מבעיה של גביית חובות מול לקוחות ו-16% טענו כי המצוקה נובעת מהגדלת פרמיית הסיכון ע"י הבנקים.

 

יו"ר איגוד תעשיות המתכת והחשמל בהתאחדות התעשיינים מעריך, כי השנה, בשל המשבר העולמי והמיתון במשק, יקטנו מכירות הענף בכ-20%, לעומת 2008, ויסתכמו בכ-55.26 מיליארד שקלים.

 

בתוך כך - המכירות לשוק המקומי צפויות השנה לרדת בכ-20%, לעומת אשתקד, והן תסתכמנה בכ-30.76 מיליארד שקל; יצוא ענף המתכת והחשמל צפוי לרדת השנה בכ-20%, לעומת 2008, ולהסתכם בכ-6.85 מיליארד דולר. ומספר המועסקים בענף יירד השנה בכ-10%, מ-102 אלף איש, ויגיע בסוף השנה לכ-92 אלף איש.

 

כהן מציין, כי מהסקר מתברר עוד כי 69% מהמפעלים צופים הרעה ברווחיות השנה. מתוכם 23% צופים הרעה ברווחיות, בהיקף של יותר מ-30%, ו-30% צופים הרעה ברווחיות, בהיקף הנע בין 10% ל-30%.

 

כהן מציין, כי מהסקר מתברר ש-78% ממפעלי המתכת והחשמל צופים השנה ירידה במכירות. בתוך כך, 16% צופים ירידה של יותר מ-30% במכירות, 53% צופים ירידה במכירות שתנוע בין 10% ל-30% ו-9% מתעשייני המתכת והחשמל צופים השנה ירידה של עד 10% במכירות.

 

במכירות לשוק המקומי צופים השנה 43% מתעשייני המתכת והחשמל ירידה שבין 10% ל-30% ו-18% צופים ירידה של יותר מ-30%.

 

בהתייחסו ליצוא הענף ציין כהן, כי 40% מהתעשיינים צופים השנה ירידה ביצוא. בתוך כך, 18% צופים ירידה שבין 10% ל-30% ו-18% מתעשייני המתכת והחשמל צופים השנה ירידה ביצוא של יותר מ-30%.

 

בהתייחסו להשקעות, ציין כהן, כי מהסקר מתברר ש-47% מהמפעלים צופים השנה ירידה בהשקעות. בתוך כך – 12% צופים ירידה שבין 10% ל-30%, ו-25% צופים לירידה בהשקעות בשיעור של יותר מ-30%.

 

כהן קרא לממשלה ולשר האוצר להאיץ לאלתר השקעות בתשתיות, בהיקף כולל של כ-80 מיליארדי שקלים, מחציתם במימון הסקטור הפרטי. השקעות שיבוצעו במשך 5 השנים הקרובות אבל יתחילו כבר עתה ויביאו להעסקתם של כ-16,000 עובדים חדשים בענף (או לחלופין ימנעו פיטורים בהיקף דומה). כהן מדגיש כי לפרויקטים אלה לא תהיה משמעות כלכלית על המשק והעובדים, אלא רק כאשר ישונה חוק חובת המכרזים, באופן שיעניק עדיפות לתוצרת הארץ ורק אם הוא יחול גם על רשויות מקומיות וגופים מתוקצבים, כמו גם על כל מכרזי PPP (מכרזי BOT, PFI). כמו כן, על חוק חובת המכרזים לחול גם על עסקאות, שירותים ועבודה, זאת מעבר לקיים היום (עסקאות טובין בלבד). שינוי זה יקנה עדיפות לספקים ישראלים ולמוצרים ישראלים ויגדיל את מעורבותם של העובדים הישראלים בפרויקטים.

 

מדובר בפרויקטים בתחום המים (מתקני התפלה, מפעלי השבה, טיהור שפכים), בהיקף של 9 מיליארדי שקלים - 60% מתוכם במימון ממשלתי; פרויקטים בתחום התחבורה (כבישים ורכבת) בהיקף של - 13.2 מיליארדי שקלים, במימון ממשלתי מלא; פרויקטים במימון המגזר הפרטי ובשיתופו המלא כמו הרכבת הקלה בירושלים ובת"א, שדה תעופה במגידו ומסופי מכולות - בהיקף של 33 מיליארדי שקלים; פרויקטים בתחום האנרגיה (הקמת 4 תחנות כוח) בהיקף של 15 מיליארדי שקלים, באמצעות תקציב חברת החשמל; ופרויקטים בתחום הגז הטבעי (מערכות הולכה וחלוקה) בהיקף של 1.5 מיליארד שקל, באמצעות מימון ממשלתי ופרטי כאחד.

 

כהן מדגיש כי בתקופה עד לתחילת הפרויקטים, חייבת ממשלת ישראל להציע פתרונות שיסייעו למפעלים המעוניינים בכך לשמר את מצבת כ"א.

 

מדובר בתכניות חל"ת, (חופשה ללא תשלום), שיאפשרו למפעלים לרדת ל-4 ימי עבודה בשבוע, או להוציא חלק מהעובדים לחופשה מרוכזת.

 

כהן קורא לשר האוצר החדש, יובל שטייניץ - ששימש בעבר יו"ר וועדת חוץ וביטחון של הכנסת, והבקי מאוד בחשיבות האסטרטגית של התעשיות הביטחוניות - להגדיל את תקציב הרכש השקלי בתקציב הביטחון. זאת, לא רק בשל המשמעות הביטחונית שלו, אלא בעיקר כמאיץ צמיחה מוכח ומיידי למשק.

 

יו"ר איגוד תעשיות המתכת והחשמל בהתאחדות התעשיינים מציג לדוגמה את פרויקט הנמ"ר (נגמ"ש מרכבה) וקורא לשרי האוצר והביטחון להימנע מהעתקתו לחו"ל, כפי שנבחן כעת במשהב"ט. זאת במטרה לאפשר ל-200 מפעלים ספקי הפרויקט, להמשיך להתקיים ולהימנע מפיטורים המוניים נוספים.

 

יו"ר איגוד תעשיות המתכת והחשמל בהתאחדות התעשיינים קורא לשר התמ"ת לגבש תוכנית מקיפה להכשרה טכנולוגית. זאת, כדי לענות על הביקוש לעובדים מקצועיים החסרים גם כיום בענף המתכת והחשמל, מחד, ולהכין עתודה לעובדים המקצועיים בענף שהינם מבוגרים יחסית וטווח גילם הממוצע נע בין 46 ל-60 שנים, מאידך.

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

מקדמים כחול לבן "מטה מיוצר בישראל"
ריכוז תלונות של יצרנים לגבי אפלייתם
לרעה,מול מוצרי ייבוא.טיפול בתלונות
מפעל הנתקל בהעדפת רכש מתוצרת חוץ
שלא על בסיס מחיר ואיכות.
ניהול פעולות הסברה לטובת
המפעל או המוצר.ועוד...
לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share