משאל התאחדות התעשיינים בקרב 71 מפעלים מגלה: החברות הפרטיות המבטחות את היצוא דחו למפעלים אלה מסגרות אשראי בהיקף של 50 מיליוני דולרים

משאל התאחדות התעשיינים שנערך לאחרונה בקרב 71 מפעלים מגלה, כי החברות הפרטיות המבטחות את היצוא דחו למפעלים אלה מסגרות אשראי בהיקף של 50 מיליוני דולרים, כך מסר שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים.

מהמשאל התברר עוד כי 52% מהמפעלים ביטלו עסקאות יצוא לטווח הקצר (עד שנה) בשל חוסר האפשרות לבטחן. עוד מתברר, כי מסגרת  האשראי למפעלים לצורך ביטוח עסקאות יצוא - שנותנות חברות ביטוח האשראי הפרטיות - בסס"ח (החברה לביטוח סיכוני סחר חוץ) וכלל ביטוח אשראי -  צומצמו בכ-30%. 56% מהמפעלים מדווחים כי בחצי השנה האחרונה נדחו בקשות של המפעל למתן מסגרת אשראי חדשה.

 

כן מתברר מהמשאל כי 66% מבין המפעלים נתקלו בבעיות ביטוח יצוא למזרח אירופה, 57% נתקלו בבעיית ביטוח יצוא למערב אירופה, 53% - לדרום אמריקה, 33% לצפון אמריקה ו-26% מהמפעלים נתקלו בבעיות ביטוח יצוא לאסיה.

 

התעשיינים מדווחים כי עם המדינות, שאליהן לא אושרה או לא הוגדלה מסגרת האשראי ע"י חברות הביטוח הפרטיות, נמנות: בריטניה, צרפת, תורכיה, איטליה, ספרד, רוסיה, המדינות הבלטיות,  ברזיל, יפן, ארגנטינה, פרו, איטליה, צרפת, אוקראינה, גרמניה, ארה"ב, ספרד, רומניה, לטביה, טיוואן, ברזיל, קנדה, מקסיקו, גאנה, ירדן, ונצואלה, מצרים, קזאחסטן ואפריקה.

 

מדיווחי התעשיינים מתברר כי הטיפול של בסס"ח אטי. כן טוענים התעשיינים שהשתתפו בסקר כי בעסקאות מסוימות מאושר רק רבע מהסכום המבוקש ובעסקאות אחרות - זמן מתן התשובות הופך אותן ללא רלוונטיות, זאת במקביל לייקור משמעותי בפרמיות לעסקאות המאושרות.

 

ברוש מדגיש, כי המשאל מלמד על אי התאמה בין צורכי המפעלים לביטוח יצוא לבין מכסות הביטוח המאושרות בפועל, דבר המגביל את המפעלים באישור עסקאות ומהווה חסם להמשך פעילות היצוא.

 

נשיא התאחדות התעשיינים קורא לממשלה ולחשב הכללי באוצר, להרחיב את  הערבות לביטוח סיכוני סחר חוץ. הכוונה היא  להגדיל את  רמת הסיכון שהממשלה מוכנה לקחת במסגרת הערבות.

 

יצוין כי תוכניות דומות אושרו או יושמו במדינות רבות ביניהן: צרפת, גרמניה, בריטניה, ארה"ב, סין, צ'כיה, הודו ואוסטריה. לחלופין, טוען ברוש, יש לשקול שותפות המדינה בסיכון. זאת, בדרך של השתתפות המדינה בסיכון יחד עם מבטחי המשנה, או שהמדינה תשמש כמבטחת משנה עיקרית של החברות הפרטיות.

 

לדברי ברוש, בכל מקרה, על הממשלה למצוא את הדרך הנכונה על מנת להחזיר את שוק ביטוחי הסחר להיקף פעילות שיתאים ליצואנים בישראל.

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

עושים בית ספר לתעשייה 
 המכללה לניהול בתעשייה
 עריכת מגוון ימי עיון, קורסים וסדנאות
 לבעלי התפקידים בהנהלות
 מפעלי התעשייה לצורך העשרה
 וקניית כלים ומיומנויות בתחומי פעילותן
 ההכשרות מתקיימות בשיתוף ובהנחיית
 גופים מקצועיים מהמובילים במשק,
 ומותאמות במיוחד לקהל היעד 
  לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share