ועדת ה QIZ ישראל-מצרים שבה והתכנסה

15/03/2009

ועדת ה- QIZ הרבעונית בין ישראל ומצרים הדנה במתן אישורים לחברות מצריות לייצא את תוצרתן לארה"ב בפטור ממכס בכפוף לרכישת תשומות ישראליות, התכנסה על פי מועדה בירושלים (19.2.09), אולם במהלך הדיונים השוטף נתקבלה הנחייה מלשכת הנשיא המצרי להפסיק את הדיונים ולחזור לאלתר לקהיר וזאת כמחאה על החלטות הקבינט הביטחוני הישראלי בנושא ההודנה עם הפלסטינאים.


החלטה זו הביאה לכך כי האישורים הנדרשים לחברות המצריות לא נחתמו על ידי שני הצדדים ובעצם מנעה מהן את המשך הייצוא בפטור ממכס לארה"ב.

גבי בר מהמינהל לסחר חוץ בתמ"ת, העומד בראשות הועדה, מסר כי הגיעו אליו פניות ממנהלי חברות מצריות בבקשה לחדש את כינוס הועדה, אולם הנ"ל הפנה אותם לצד המצרי שיזם במפתיע את הפסקת הדיונים. כתוצאה מהפניית הלחצים לכיוון הרשויות המצריות, חזרו בהם נציגי הועדה המצרית ושבו לישראל להמשך דיוני הועדה.

"מאז כינון ועדת ה- QIZ עם מצרים בשנת 2005, לא זכור לי מעורבות של גורמים פוליטיים בדיוני בוועדה, ואני שמח על ההחלטה המצרית לשוב לשולחן הדיונים לטובת ייצוא של חברות מצריות לארה"ב ומעורבותן של חברות ישראליות בייצוא זה". כך הגיב גבי בר לחידוש הדיונים.

במסגרת הועדה דנו הצדדים על עסקאות ייצוא מצריות מתחום הטקסטיל לארה"ב ברבעון האחרון של שנת 2008, בסדר גודל של כ- 190 מיליון דולר וייצוא של כ- 20 מיליון דולר של תשומות ישראליות לחברות מצריות אלה. גבי בר ציין כי חלה ירידה של כ- 10% ביחס לרבעון השלישי של שנת 2008, דבר המיוחס למשבר הכלכלי הפוקד את השווקים בארה"ב שהם היעד לסחורות ייצוא אלה.  

יצוין כי סה"כ הייצוא הישראלי למצרים לשנת 2008 כ- 160 מיליון דולר והייבוא הגיע לכ- 180 מיליון דולר.

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

מייעצים לך בענייניי עבודה ויחסי עבודה

·  ייעוץ שוטף למפעלים בכל הנוגע
   לחוקי העבודה וליחסי עבודה 
   הן במישור הקיבוצי והן
   במישור הפרטני

·  מעורבות בהליכי חקיקה בכנסת
   ובוועדותיה.

·  טיפול במימוש חוקים,
   תקנות וצווים,
   מול גורמים ממשלתיים.ועוד...

לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share