רובי גינל: מצב התעשייה מחמיר– ברבע האחרון של 2008 פוטרו כ-2,370 עובדים מהתעשייה

18/03/2009

לראשונה מזה 7 שנים – נסיגה ריאלית חדה של 2.5% בצמיחת התעשייה; ירידה של 1.5% בשעות העבודה בתעשייה.


מצב התעשייה הולך ונעשה  קשה -  ברבע האחרון של 2008  חלה האצה בקצב פיטורי העובדים מהתעשייה, פוטרו כ-2,370 עובדים מעשרות מפעלים. כך מסר רובי גינל, ראש אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים בהסתמכו על הניתוח הכלכלי החודשי שערך אגף כלכלה על מצב התעשייה.

 

מניתוח התאחדות התעשיינים מתברר, כי בענף הטקסטיל וההלבשה פוטרו ברבע האחרון של 2008 - 465 עובדים; בענף הדפוס פוטרו 438 עובדים; בענף הרכיבים האלקטרוניים פוטרו כ-400 עובדים; בענף הגומי והפלסטיק פוטרו    כ-300 עובדים; בענף התכשיטים פוטרו כ-270 עובדים; בענף המתכת והחשמל פוטרו כ-185 עובדים; בענף הנייר ומוצריו פוטרו ברבע האחרון אשתקד – כ-70 עובדים; בענף המינרלים האל-מתכתיים – פוטרו כ-70 עובדים; ו-24 פוטרו בענף הנעליים והעור.

 

במקביל כ- 1,200 עובדים חדשים נקלטו ברבע האחרון של 2008 בתעשייה. מדובר בקליטתם בענפי מזון ומשקאות, כימיה, ציוד תקשורת אלקטרוני, מכונות וציוד, עץ ומוצריו וריהוט, כלי הובלה וכן בענף ציוד לבקרה ופיקוח רפואי. סה"כ מדובר בירידה של 0.3% במצבת העובדים בתעשייה ברבע האחרון של 2008, לאחר ירידה של 0.1% ברבע השלישי אשתקד ושל 0.2% ברבע השני אשתקד.

 

גינל מציין, כי מניתוח התאחדות התעשיינים עולה, כי ברבע האחרון של 2008 העמיקה הנסיגה בתפוקת התעשייה – הייצור התעשייתי רשם ירידה ריאלית נכרת של 2.5%. נסיגה רבעונית כה חדה בתפוקת התעשייה לא נרשמה מזה יותר מ-7 שנים.

 

גינל מציין, כי הנסיגה בתפוקת התעשייה נגזרה מירידה בתפוקת מרבית ענפי התעשייה, למעט ענף הרכיבים האלקטרוניים אשר רשם גידול חד ביותר

 

בתפוקתו. כך, בניכוי ענף הרכיבים האלקטרוניים, שהושפע  מפעילות מפעל אינטל החדש, רשמו יתר ענפי התעשייה נסיגה חדה של קרוב ל-4%.

 

הוא הוסיף, כי הירידה בתפוקת התעשייה הינה בהמשך לירידה של 0.9% ברבע השלישי של 2008 ולאחר האטה ניכרת בקצב גידול התפוקה ברבע השני אשתקד.

מהניתוח עולה, כי עיקר הנסיגה בתפוקת התעשייה ברבע האחרון של 2008 נגזרה מקבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-מסורתית, אשר רשמה ירידה ריאלית חדה ביותר של 10.5%. נסיגה רבעונית כה חדה בתפוקה לא נרשמה עד כה. (מדובר בענפי הכרייה והחציבה, מינרלים אל מתכתיים, מוצרי גומי ופלסטיק, מתכת בסיסית ומוצרי מתכת).

בנוסף, נסיגה ריאלית מתונה יחסית - של 1.5% נרשמה בתפוקה של קבוצת ענפי הטכנולוגיה המסורתית. נסיגה זו משקפת צמצום בתפוקת מרבית ענפי הקבוצה, למעט ענף העץ והריהוט אשר רשם קיפאון. (הקבוצה כוללת את ענפי המזון, משקאות וטבק, טקסטיל והלבשה, עור והנעלה, נייר ומוצריו, דפוס והוצאה לאור, עץ ורהיטים).

בדומה, ברבע האחרון של 2008 חלה נסיגה ריאלית מתונה של 1%, בקבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת–עילית (מדובר בכימיקלים וזיקוק נפט, מכונות וציוד, מנועים וציוד חשמלי).

במקביל, נרשמה ברבע האחרון של 2008 ירידה מתונה של 0.7% בתפוקת קבוצת ענפי הטכנולוגיה העילית, (מדובר בענפי הרכיבים האלקטרוניים, ציוד לבקשה ופיקוח רפואי ומדעי, ציוד תקשורת אלקטרוני וכלי הובלה).

ראש אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים מציין, כי ברבע האחרון של 2008 חלה נסיגה של 1% בפריון העבודה בתעשייה, זאת בהמשך לנסיגה של 0.8% ברבע השלישי אשתקד ולאחר גידול מהיר ביותר של 3% בממוצע לרבעון בשני הרבעונים הראשונים של 2008.

גינל מציין, כי נסיגה זו נובעת מכך שקצב ירידת שעות העבודה בתעשייה - 1.5%, לא הדביק את קצב נסיגת התפוקה התעשייתית – 2.5% בתקופה זו.

גינל מציין, כי הירידה במספר הכולל של שעות העבודה בתעשייה ברבע האחרון של שנת 2008, נגזרה מירידה מתונה של 0.3% במצבת העובדים בתעשייה, זאת לצד ירידה חדה של 1.2%  בשעות העבודה למועסק. ירידה זו בשעות העבודה למועסק בתעשייה, משלימה נסיגה מצטברת של קרוב ל- 4% מאז הרבע השלישי של 2007.

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

מקדמים כחול לבן "מטה מיוצר בישראל"
ריכוז תלונות של יצרנים לגבי אפלייתם
לרעה,מול מוצרי ייבוא.טיפול בתלונות
מפעל הנתקל בהעדפת רכש מתוצרת חוץ
שלא על בסיס מחיר ואיכות.
ניהול פעולות הסברה לטובת
המפעל או המוצר.ועוד...
לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share