ההתאחדות מתנגדת להבהרה שפרסמה הרשות לני"ע בנושא אי התלות של רואה החשבון המבקר

26/02/2009

על הרשות לניירות ערך להבחין בין מצב שבו רוה"ח מקבל מהחברה נתונים גולמיים והופך אותם למאזן ולדו"ח ובין מצב שבו החברות מגישות לרוה"ח מאזני בוחן ערוכים וסגורים או דו"חות סקורים, למשל של חברות בנות מחו"ל, ורו"ח מבצע את העריכה והאיחוד הטכני ולא קיים חשש לניגוד עניינים

במכתב לרשות לניירות ערך טוען פנחס קימלמן, יו"ר פורום מנהלי כספים בהתאחדות התעשיינים ומשנה למנכ"ל כספים באסם השקעות, כי על הרשות לניירות ערך לעשות הבחנה ברורה בין שני מצבים שונים בתכלית, אחד - מצב שבו רואה החשבון מקבל מהחברה נתונים גולמיים והופך אותם למאזן ולדו"ח ואז אכן עלולה להיפגע אי התלות, לעומת האחר שבו החברות מגישות לרואה החשבון מאזני בוחן ערוכים וסגורים או דו"חות סקורים, למשל של חברות בנות מחו"ל, ורו"ח מבצע את העריכה והאיחוד הטכני ולא קיים חשש לניגוד עניינים.

לטענת קימלמן, בחברות ציבוריות, שכר הטרחה המשולם ע"י החברה אינו מהווה חלק הארי בהכנסותיו של רואה החשבון, ומשום כך, החשש לפגיעה באי תלותו של רוה"ח המבקר את החברה הציבורית הקטנה ממילא מזערי. לכן, תועלתה של ההנחיה של הרשות לניירות ערך ממילא מועטה ביחס לחברות אלו.
עוד טוען קימלמן, כי החיוב של חברות ציבוריות קטנות לערוך בעצמן את מלוא הביאורים המספריים והמילוליים לדו"חות הכספיים אינו לוקח בחשבון את העובדה שרואי החשבון במשרדי רוה"ח עוברים השתלמויות מקצועיות רבות והם האמונים על מלוא הידע המקצועי.
במשרדי רוה"ח ישנן מחלקות מקצועיות מגוונות המתעדכנות באופן שוטף, על תקנים חשבונאיים חדשים, שנחשפות למגוון גדול מאד של חברות וסיטואציות. ידע נרחב שכזה לא קיים אצל סמנכ"ל הכספים ו/או החשב בחברות קטנות שעיקר תפקידו מתמצה בניהול כספי החברה ובהכנת טיוטת הדו"חות הכספיים.

כמו כן, במרבית החברות, טוען קימלמן, ובחברות הקטנות בכולן, אין אנשי מקצוע שמסוגלים להכין לבדם את מלוא הביאורים המילוליים. לפיכך יידרשו החברות להעסיק רו"ח נוסף שיכין ביאורים אלה. לטענת קימלמן, הדבר כרוך בנטל נוסף ועלויות מיותרות, כאמור.

יצוין, כי על פי הבהרת הרשות לניירות ערך, דו"חות כספיים המבוקרים ע"י רו"ח מבקר, שלא מתקיימת בו אי תלות, אינם בגדר דו"חות כספיים מבוקרים כדין, ולפיכך לא תוכל הרשות לראות דו"חות כספיים אלה כעונים על הנדרש בחוק ניירות ערך ובתקנות שהותקנו על פיו.

הדפסשלח לחבר
כתבות נוספות
שרגא ברוש בוועידת ראש הממשלה ליצוא: ישראל תוכל לשוב ב-2010 לראש המדינות הצומחות והטכנולוגיות, 26/02/2009
הצלחה להתאחדות התעשיינים - החוק לעידוד השקעות הון הוארך עד 1 באוגוסט 2009, 26/02/2009
שרגא ברוש: "לא ייתכן שהתעשייה תשלם את מחיר אוזלת היד של הממשלה", 26/02/2009
סקר הציפיות של התאחדות התעשיינים: הרבע האחרון של 2008 - הגרוע לתעשייה ב-5 השנים האחרונות , 26/02/2009
כ-700 עובדים פוטרו בתעשייה בחודשים יולי-אוגוסט 2008, 26/02/2009
שאלת השבוע , 26/02/2009
איכות - היום ומחר, 20-18 נובמבר 2008 - רמדה, ירושלים, 26/02/2009
מהפך - עיבוד שבבי הופך למקצוע מבוקש, 26/02/2009
מדד להתפתחות חברות התעשייה שלהן פעילות יצרנית בחו"ל, בשיתוף עם עיתון "כלכליסט", 26/02/2009
ההתאחדות לממשלה: לקדם מהלך של רכישת גז טבעי במרוכז עבור מפעלי התעשייה, 26/02/2009
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

עושים בית ספר לתעשייה 
 המכללה לניהול בתעשייה
 עריכת מגוון ימי עיון, קורסים וסדנאות
 לבעלי התפקידים בהנהלות
 מפעלי התעשייה לצורך העשרה
 וקניית כלים ומיומנויות בתחומי פעילותן
 ההכשרות מתקיימות בשיתוף ובהנחיית
 גופים מקצועיים מהמובילים במשק,
 ומותאמות במיוחד לקהל היעד 
  לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share