הצלחה להתאחדות התעשיינים - החוק לעידוד השקעות הון הוארך עד 1 באוגוסט 2009

26/02/2009

בעקבות פעילות התאחדות התעשיינים ויו"ר ועדת הכספים, בשיתוף חה"כ חיים אורון, אישרו חברי ועדת הכספים והאוצר את הארכת החוק לעידוד השקעות הון עד ל-1 באוגוסט 2009 ההארכה התקבלה בהסכמת שר האוצר.

התאחדות התעשיינים מציינת, כי משמעות הדבר שמרכז ההשקעות במשרד התמ"ת יוכל לדון ולטפל גם בחודשים הבאים בבקשות המפעלים לקבלת מענקים בגין השקעות חדשות בפריפריה.

בדיון שערכה ועדת הכספים של הכנסת, בנושא השלכות המשבר הכלכלי על התעשייה ועל החוק לעידוד השקעות הון, בראשותו של חבר הכנסת חה"כ הפרופ' אבישי ברוורמן, אמר נשיא התאחדות התעשיינים - שרגא ברוש, כי דווקא בימים אלה שבהם הכלכלה העולמית, ובעקבותיה המשק הישראלי, צפויים לגלוש להאטה חריפה ואולי אף למיתון, נמצאים על סדר היום מספר צעדים והחלטות של משרדי וגופי ממשלה שמשמעותם תהיה הרעה בתנאי הסביבה העסקית ופגיעה בכושר התחרות של התעשייה הישראלית. כך למשל, ראשות המים מתכוונת להעלות את תעריפי המים לתעשייה בשיעור של כ-150%, תעריפי הארנונה אמורים לעלות בשנה הבאה ב-4.6%, תעריפי החשמל ב-5%, הבלו על המזוט אמור לעלות עד פי 24 תוך מספר שנים, כמו כן הקלות המס לעובדי המשרות בתעשייה אמורות להתבטל בסוף שנה זו. בנוסף, קיימת שחיקה מתמשכת בתקציבים של שני מסלולים מחוללי צמיחה חשובים לתעשייה. מדובר במסלול המענקים בחוק לעידוד השקעות הון שירד בעשור האחרון מרמה של 1.3 מיליארד שקל ב-97' ל-300 מיליון שקל בלבד ב-2008, ומענקי המו"פ קוצצו מרמה של 1.8 מיליארד שקל בשנת 2000 לכ-1.1 מיליארד שקל בלבד בתקציב 2008 ותקציבי המדען הראשי הסתיימו במחצית שנת 2008.

ברוש דרש להקפיא לשנת 2009 את העלויות לתעשייה. ברוש אמר בדיון כי המשבר הכלכלי בעולם גורם לכך שבתקופה האחרונה היצוא, שהיווה את מנוע הצמיחה העיקרי בשנים האחרונות, כבה והולך.

רפי מאור - מנכ"ל אי.סי.איי אמר, כי הקשחת תנאי האשראי בבנקים המקומיים והזרים פוגעת ביכולת החברה להתחרות בשווקים הבינלאומיים. הוא דורש שהממשלה תעמיד לרשות החברה ולרשות חברות דומות, שהן יצואניות של ציוד תשתית לחברות גדולות ברחבי העולם, כלים וערבויות דרך החברה לביטוח סיכוני סחר חוץ - אשרא ובסס"ח. זאת כדי לקבל את המימונים הדרושים וכך לאפשר לאי.סי.איי לשמור על הגידול העסקי.

מאור ציין, כי אם לא יועמד האשראי המתאים נפסיד לקוחות שלנו למדינות שכן העניקו אשראי, כמו למשל: שבדיה שהעניקה אשראי לחברה המתחרה אריקסון, גרמניה שהעניקה אשראי לחברה המתחרה נוקיה סימנס, ואף בסין העניקו אשראי נדיב ובכך הבטיחו את העסקים שלהם, שכן הם קיבלו ביטחונות מהממשלה. "אם ייקחו מאיתנו את הביזנס ויעבירו להם - יהיו לכך משמעויות קשות על העסקים של אי.סי.איי בישראל, כולל בתחום מצבת כוח האדם".

מנכ"ל התעשייה הקיבוצית, עמוס רבין, אמר, כי היום התעשייה הקיבוצית מצויה במשבר שלא היה כמוהו בעשור האחרון ומחובת האוצר לסייע לה ככל האפשר, כולל בעידוד השקעות הון, אחרת בעוד שנה לא תהיה כאן תעשייה.

רן טוטנאור - מנכ"ל חברת טוטנאור אמר, כי אנו עדים לירידת ביקושים דרסטית. "יש קושי רב לגייס כספים בבנקים. החברות לסיכוני סחר חוץ לא נותנות ביטוח סיכוני סחר חוץ. למעשה אנו לא יכולים למכור לאותן מדינות, דוגמת סין, הודו, דרום אמריקה, אפריקה ועוד. המטבעות בכל העולם קורסים והמוצרים שלנו הופכים ליקרים מאוד. 70% מכל המפעלים בירושלים מעבירים קווי ייצור לחו"ל. הם מדברים על כאוס ועל מצב קשה מאוד".

יו"ר ועדת הכספים, חה"כ אבישי ברוורמן אמר, כי הממשל בישראל הוא הגרוע במדינות המערב ולשרים אין שום יכולת ביצוע. עוד אמר, "נמשיך להיאבק בנושא. במדינת ישראל קיימת אי הבנה לגבי המשבר הכלכלי. בשנה הבאה תהיה כאן האטה משמעותית, אך אין כל הערכות לכך והתקציב שהוגש אינו עונה על הצרכים. תקציב 2009, כפי שהוגש, אינו רלוונטי ואינו כולל שום התייחסות למשבר הכלכלי. זה הזמן לחתוך את כבלי הבירוקרטיה המפריעים להתחלה של פרויקטים של תשתיות ולהפעיל את הכלים המתאימים.

חה"כ יצחק ועקנין אמר, כי על ועדת הכספים לקבל החלטה ששום הצעה ממשלתית לא תעבור את ועדת הכספים, לפני הגדלת תקציבים משמעותית לטובת התעשייה בישראל.

הדפסשלח לחבר
כתבות נוספות
שרגא ברוש בוועידת ראש הממשלה ליצוא: ישראל תוכל לשוב ב-2010 לראש המדינות הצומחות והטכנולוגיות, 26/02/2009
שרגא ברוש: "לא ייתכן שהתעשייה תשלם את מחיר אוזלת היד של הממשלה", 26/02/2009
סקר הציפיות של התאחדות התעשיינים: הרבע האחרון של 2008 - הגרוע לתעשייה ב-5 השנים האחרונות , 26/02/2009
כ-700 עובדים פוטרו בתעשייה בחודשים יולי-אוגוסט 2008, 26/02/2009
ההתאחדות מתנגדת להבהרה שפרסמה הרשות לני"ע בנושא אי התלות של רואה החשבון המבקר, 26/02/2009
שאלת השבוע , 26/02/2009
איכות - היום ומחר, 20-18 נובמבר 2008 - רמדה, ירושלים, 26/02/2009
מהפך - עיבוד שבבי הופך למקצוע מבוקש, 26/02/2009
מדד להתפתחות חברות התעשייה שלהן פעילות יצרנית בחו"ל, בשיתוף עם עיתון "כלכליסט", 26/02/2009
ההתאחדות לממשלה: לקדם מהלך של רכישת גז טבעי במרוכז עבור מפעלי התעשייה, 26/02/2009
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

מייעצים לך בענייניי עבודה ויחסי עבודה

·  ייעוץ שוטף למפעלים בכל הנוגע
   לחוקי העבודה וליחסי עבודה 
   הן במישור הקיבוצי והן
   במישור הפרטני

·  מעורבות בהליכי חקיקה בכנסת
   ובוועדותיה.

·  טיפול במימוש חוקים,
   תקנות וצווים,
   מול גורמים ממשלתיים.ועוד...

לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share