נראה כי המחסור במים לא הגיע עדיין למשרד הפנים

26/02/2009

החלטת המשרד לעבות בכ-40% ויותר את הצנרת להולכת מים חמים וקרים בדירות - תביא לבזבוז משווע של כ-45 מיליון מ"ק מים בשנה - כמות השווה לתצרוכת השנתית של כל העיר ראשל"צ (העיר הרביעית בגודלה בישראל)

נראה כי המחסור החמור במים לא הגיע עדיין למשרד הפנים. כך טוען רמי טרבולסקי, יו"ר איסול – ארגון יצרני מערכות אנרגיה סולריות בהתאחדות התעשיינים.

טרבולסקי מתייחס לדרישות החדשות של הוועדה להוראות למתקני תברואה במשרד הפנים - הל"ת. עפ"י דרישות אלה, יש לעבות את הצנרת להולכת מים חמים וקרים בדירות בכ-40% ויותר – דבר שיביא לבזבוז משווע של כ-45 מיליון מ"ק מים בשנה, כמות השווה לתצרוכת השנתית של כל העיר ראשל"צ (העיר הרביעית בגודלה בישראל) . מדובר בהוצאות חינם של כ-150 מיליוני שקלים לשנה.

במכתב לתמר קסטל בראון, מנהלת היחידה לתאום תקנות בנייה, יו"ר ועדת הל"ת במשרד הפנים, דורש טרבולסקי להקפיא לאלתר את ישומן של דרישות אומללות אלה הפוגעות במשק המים במדינת ישראל וגורמות, כאמור, לבזבוז מים, בזבוז אנרגיה ובזבוז כספי הצרכנים.

במכתבו טוען טרבולסקי כי היום מקובל להשתמש בצנרת בעובי של 16 עד 20 מ"מ עבור הולכת מים חמים וקרים בדירות, ואילו על פי הדרישות החדשות של משרד הפנים, יגיע עובי הצנרת לקוטר של 25 מ"מ ויותר, דבר שיזרים כמות מים מוגברת בצנרת.

טרבולסקי מסביר במכתבו, כי בישראל יש כ-2 מיליון דודי שמש כאשר הדוד המקובל מכיל כ-150 ליטר מים. אורכה של הצנרת המובילה את המים החמים מהדוד לדירה הוא כ-20– 25 מטר בממוצע. בצנרת זו שקוטרה היום 16 מ"מ, יש בין 2.11 ליטר ל-2.64 ליטר מים.

בהתאם לדרישה החדשה של משרד הפנים, צנרת בקוטר  25  מ"מ תכיל בין כ-5 ליטר ל-6.35 ליטר מים. (בדירות שיש בהן 4 – 9 נקודות צריכה שהן למעשה רוב הדירות בישראל).

לטענת יו"ר ארגון  איסול בהתאחדות התעשיינים, משפחה ממוצעת החיה בדירה בישראל פותחת את ברז המים החמים כ-15 פעמים ביום ומזרימה 2.5 ליטר בכל פתיחת ברז עד לקבלת מים חמים.

ישום התקנות החדשות של משרד הפנים, יביא לכך כי אזרחי מדינת ישראל יזרימו לביוב כמחצית מכמות המים החמים הצבורה בדוד של 150 ליטר וכתוצאה מכך יאלצו להשקיע אנרגיה חשמלית לחימום המים, או לחילופין לרכוש דודים בנפחים גדולים יותר, דבר שיוריד את הכדאיות ברכישת מערכת סולריות ויחסל את ענף האנרגיה  סולרית בישראל .

טרבולסקי תמה על העובדה כי בדיונם שקיימה ועדת הל"ת שבמשרד הפנים, היא לא מצאה לנכון לשמוע את עמדתם של יצרני המערכות הסולריות.

יו"ר ארגון יצרני מערכות אנרגיה סולריות בהתאחדות התעשיינים תמה על התנהלות גורמי השלטון שמצד אחד קוראים לציבור לחסוך במים ומצד שני קובעים דרישות שישומן יביא, כאמור, לבזבוז אדיר של מים ושל אנרגיה.

טרבולסקי קורא להתערבותם של שרי הפנים, האנרגיה, והתשתיות ופעולתם הדחופה לשינוי ההחלטה התמוהה  בעיתוי הזה, הכם מנותקת ממציאות משק המים בישראל.

הדפסשלח לחבר
כתבות נוספות
שרגא ברוש: "תוכנית האוצר מתמודדת באומץ עם הבעיות המרכזיות של שוק ההון ועשויה להחזיר את אמון המשקיעים ביציבותו של המשק", 26/02/2009
שרגא ברוש בכנס התעשייה הקיבוצית: "יש 100 מפעלים גדולים המוכנים לקלוט לאלתר 10 אלפים עובדים אם הממשלה תאשר מענק להשקעות בכ-1 מיליארד שקלים", 26/02/2009
50% מהתעשיינים הבכירים מעריכים שהבורסה תתחיל להמריא מחדש בתוך שנה – שנתיים, 26/02/2009
"אם תינתן עדיפות לתעשייה הישראלית במכרז עיר הבה"דים בנגב, עשוי הדבר לתת תעסוקה לכ-6,000 עובדים חדשים כל שנה ב-5 השנים הקרובות", 26/02/2009
"אות רמון" על איכות, מצוינות ומנהיגות הוענק ל-7 תלמידי תיכון, 26/02/2009
האספה הכללית של איגוד תעשיות מוצרי בנייה וצריכה, 26/02/2009
האספה הכללית של איגוד תעשיות המזון, 26/02/2009
האספה הכללית של איגוד תעשיות הטקסטיל והאופנה , 26/02/2009
האספה הכללית של איגוד הכימיה והפרמצבטיקה, איכות הסביבה, 26/02/2009
האספה הכללית של איגוד מתכת, חשמל ותשתית, 26/02/2009
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

עושים בית ספר לתעשייה 
 המכללה לניהול בתעשייה
 עריכת מגוון ימי עיון, קורסים וסדנאות
 לבעלי התפקידים בהנהלות
 מפעלי התעשייה לצורך העשרה
 וקניית כלים ומיומנויות בתחומי פעילותן
 ההכשרות מתקיימות בשיתוף ובהנחיית
 גופים מקצועיים מהמובילים במשק,
 ומותאמות במיוחד לקהל היעד 
  לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share