במקום לפטר עובדים ולסגור קווי יצור – יעבור העובדים לעבוד 4 ימים בשבוע

30/12/2008

הצעתו של אלי יפה, יו"ר איגוד המתכת: במפעל המצוי בקשיים, ובשל אופי העבודה בו אינו יכול להוציא את עובדיו לחופשה ממושכת, יעבדו העובדים 4 ימים בשבוע וביום החמישי יהיו זכאים לתשלום מהביטוח הלאומי; 28% מהמפעלים בענף פיטרו כ-1,000 עובדים בתקופה האחרונה

 

בעקבות המשבר הכלכלי, ובמטרה לצמצם את היקף התופעה של פיטורי עובדים וסגירתם של קווי ייצור, מציע אלי יפה, יו"ר איגוד המתכת והחשמל בהתאחדות התעשיינים ומנכ"ל חישולי כרמל, הצעה לפיה, במפעל המצוי בקשיים ובשל אופי העבודה בו אינו יכול להוציא את עובדיו לתקופה לחופשה ממושכת, יעברו לעבוד 4 ימים בשבוע וביום החמישי יהיו זכאים העובדים לתשלום ע"ח מנגנון שיופעל ע"י הבטוח הלאומי, זאת לאחר שניצלו את יתרת ימי החופשה המגיעה להם.

יפה מסביר, כי מדובר בגירסה נוספת של סיוע למפעלים לצמצום הפיטורים. שכן התאחדות התעשיינים פועלת להפעיל גרסה משופרת המבוססת על יסוד לקחי העבר, של מנגנון החל"ת (חופשה ללא תשלום) שהופעל עד שנת 2003; מדובר בהוצאת עובדים לחופשה ללא תשלום של

3-4 חודשים שבהם, הביטוח הלאומי ישלם להם את שכרם והמעסיקים ישלמו את דמי הביטוח הפנסיוני.

 

יפה ציין, כי המשבר העולמי פוגע קשות בתעשיית המתכת והחשמל, וכי מבדיקה שערך לאחרונה איגוד תעשיות המתכת והחשמל בהתאחדות התעשיינים, בקרב 113 מפעלים, מתברר, כי מאז חודש ספטמבר מצטיירת תמונה עגומה על מצב תעשיית המתכת והחשמל, זאת לאחר צמיחה מהירה בשנים האחרונות ועד לחודש ספטמבר – פרוץ המשבר העולמי.

יפה ציין, כי מהבדיקה מתברר, ש-28% מהמפעלים דיווחו על פיטורי עובדים, ומספרם מגיע לכ- 1,000 בארבעת החודשים האחרונים. בתוך כך דיווחו המפעלים על נקיטת תוכניות התייעלות במפעלים שיהיו כרוכות בפיטורי עובדים נוספים.

 

עוד עולה מהבדיקה, כי 36% ממפעלי המתכת והחשמל נתקלים בבעיות אשראי, לרבות אצל לקוחות והקשחת הביטחונות מצד הבנקים. יחד עם זאת כ – 73% מתוכם ציינו כי מתן ערבות ממשלתית לנותני האשראי ע"י הממשלה תימנע את מחנק האשראי ההולך וגובר במשק.

 

מהבדיקה עולה, כי 33% מהמפעלים מדווחים על ירידה בהזמנות. לדעת רובם, הפשרת פרויקטי תשתית על ידי הממשלה יסייע למשק לצלוח את המשבר.

 

כן מתברר מהבדיקה שערך איגוד תעשיות המתכת והחשמל בהתאחדות התעשיינים, כי 27% מהמפעלים מדווחים על האטה ביצוא. לדעת רובם מגמה זו תימשך גם בתקופה הקרובה.

 

יפה קורא לממשלה ליישם הלכה למעשה את התוכנית להאצה בהשקעות, לקבוע תאריכי התחלה וסיום, כל זה בחוק, תוך הקמת ועדת מעקב ליישום התוכניות ובדיקת הביצוע.

 

הדפסשלח לחבר
כתבות נוספות
שרגא ברוש, יו"ר התאחדות התעשיינים: "שר הפנים מסייע למפעלים בשדרות ובעוטף עזה", 31/12/2008
חה"כ בנימין נתניהו יופיע בפני ראשי התאחדות התעשיינים בסוף החודש, 29/12/2008
סקר שביעות רצון אזורי תעשייה - 2008, 28/12/2008
קורס דירקטורים בתעשייה, 10 מפגשים - החל מ-11.01.09, 26/12/2008
המיתון לא הגיע לסופגנייה ולחנוכייה, 26/12/2008
פרויקט ייחודי לעידוד עלייה, הכשרה ועבודה בתעשייה - "עולים לתעשייה", 25/12/2008
הזמנה להשתתפות בפרויקט משותף להתאחדות התעשיינים ולפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב, 24/12/2008
התעשייה נערכת לרעידות אדמה - משנה: 98% ממפעלי התעשייה רכשו ביטוח נגד נזקים מרעידות אדמה, 23/12/2008
התעשיין גדי לסין - יו"ר איגוד תעשיות המזון בהתאחדות התעשיינים - מינויים חדשים, 22/12/2008
התעשיין יצחק בז'רנו - יו"ר חטיבת הבניה בהתאחדות התעשיינים. - מינויים חדשים, 21/12/2008
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

מקדמים כחול לבן "מטה מיוצר בישראל"
ריכוז תלונות של יצרנים לגבי אפלייתם
לרעה,מול מוצרי ייבוא.טיפול בתלונות
מפעל הנתקל בהעדפת רכש מתוצרת חוץ
שלא על בסיס מחיר ואיכות.
ניהול פעולות הסברה לטובת
המפעל או המוצר.ועוד...
לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share