פורום הבטיחות של ענף הגזים התעשייתיים

24/01/2009

תאונות אינן קורות, הן נגרמות, וכשהן נגרמות הן גובות מחיר יקר לא רק מהנפגעים אלא גם מהאחראים לבטיחותם. מנהלים, מהנדסים ומנהלי עבודה מופתעים פעמים רבות למצוא עצמם במרכזו של הליך משפטי שבו הם נתבעים כנושאים באחריות אישית לתאונה שהתרחשה

 

תחום הבטיחות אינו זוכה לתשומת לב רבה... עד שמתרחשת תאונה חמורה

 

תאונות אינן קורות, הן נגרמות וכשהן נגרמות הן גובות מחיר יקר לא רק מהנפגעים אלא גם מהאחראים לבטיחותם. מנהלים, מהנדסים ומנהלי עבודה מופתעים פעמים רבות למצוא עצמם במרכזו של הליך משפטי שבו הם נתבעים כנושאים באחריות אישית לתאונה שהתרחשה במפעלם ולתוצאותיה.

 

דוגמא בולטת למקרים מסוג זה הן תאונות הנגרמות בשל היעדר בולמי להבה באתרי הריתוך.

בולם להבה הוא שסתום המותקן בין הצינור למבער והינו אביזר בטיחות חיוני בכל תהליך עבודה בגזים תעשייתיים. בולמי הלהבה הם ההגנה המונעת מהלהבה שבמבער לעבור ולהתקדם במורד הצינור לכוון מיכל הגז או החמצן ולגרום לאסון. מדובר ברכיב זול מאוד וחשוב ביותר שהיעדרו עלול לגרום לתאונות ולמחיר כבד.

 

כל תכנון מערכת עבודה בגזים תעשייתיים מחייב תשומת לב מיוחדת לנושא הבטיחות. בעוד היום ניתן למצוא ממוני בטיחות בחברות ומפעלים רבים, לעתים רחוקות מחלחל המידע החשוב מעבר לנושאי התפקיד ומגיע למנהלים ולעובדים בשטח. בשל הסכנה המתמדת לחיי אדם הכרוכה בנושא זה ישנה חשיבות קריטית להבאתו לידיעת אותם עובדים ובעלי המקצוע בתחום זה, שאינם אנשי בטיחות  ואינם מודעים כלל לגודל הסיכון ולאחריותם.

 

מעבר לסיכון הברור של חיי אדם, יש להבין כי עיקר האחריות במקרים של תאונה, בגלל בעיה בציוד, תיפול על  המנהל בשטח ועל בעלי התפקידים האחראים בפועל על העבודה. כך למשל, בכל מקרה של תאונה הנגרמת בשל העדר בולמי-להבה האחריות העיקרית תיפול לא על העובד המבצע את הריתוך, אלא דווקא על מנהל העבודה, המהנדס או האחראי על עבודת הריתוך במקום. בעלי תפקידים אלו מנסים לעיתים קרובות לטעון בבית המשפט כי לא היו מודעים לדרישות הציוד בתחום זה, או לכך שלא היה מותקן אמצעי בטיחות, דוגמת בולם להבה, על הציוד.


טענות אלה עשויות להיות נכונות עובדתית, אולם בפועל רובן ככולן נדחות על ידי בתי המשפט כלא רלוונטיות ונימוקים כאלו אינם יכולים לשמש הגנה למנהלים ולבעלי תפקידים שלהם ידע ו/או ניסיון בתחום הריתוך במיוחד לאור העובדה שחיי אדם מוטלים כאן על כף המאזניים ולא רק כסף.


לכן, גם אם אתם מצוידים בעורך דין בעל מומחיות בתחום הבטיחות, יכולתו להגן עליכם בדיעבד, לאחר התרחשות תאונה, פחותה עשרת מונים מן ההגנה הפרואקטיבית הנובעת מהכרת דרישות הבטיחות והתארגנות לקראתן  מראש, ע"י
יישום הכלים הבטיחותיים המתאימים ובמילים פשוטות – טוב תעשו אם תשקיעו ביישום תקנות הבטיחות החיוניות במלואן, במקום בהגנה משפטית לאחר מעשה.


פורום הבטיחות בגזים תעשייתיים שהוקם באיגוד הכימיה הפרמצבטיקה ואיכות הסביבה של התאחדות התעשיינים שם לו למטרה ליצור ולהטמיע מערך תקנות, כללים ונהלים משותפים לכל העוסקים בענף הגזים התעשייתיים בישראל, מתוך רצון לפעול לקידום תעשיה בטוחה יותר לכולנו. הפורום מצרף לשורותיו חברות, מפעלים ובתי עסק העוסקים בתחום הגזים התעשייתיים.

 

הצטרפו אלינו ויחד נוביל את התעשייה הישראלית לעידן בטוח יותר.

 

פרטים  על פורום הבטיחות של ענף הגזים התעשייתיים ועל אופן הצטרפות לפורום זה תוכלו לקבל באיגוד הכימיה, הפרמצבטיקה ואיכות הסביבה בהתאחדות התעשיינים בישראל, בטלפונים
03-5198857/8/9.

 

 

דברים אלו הציג עו"ד יהודה קאופמן, מוסמך (M.Sc) בניהול והנדסת בטיחות, ויועץ הבטיחות של ענף הגזים התעשייתיים, בכנס הריתוך 2009 שמקיימת לשכת המהנדסים.

 

 

הדפסשלח לחבר
כתבות נוספות
מניתוח סקר הציפיות של התאחדות התעשיינים בקרב 165 חברות תעשייתיות: מצב התעשייה הקשה ביותר זה יותר מ-30 שנה; נסיגה דרמטית בתפוקת התעשייה ברבע האחרון של 2008, 31/01/2009
מפגש היסטורי בשדרות של ראשי הארגונים הכלכליים עם ראשי ההסתדרות, 30/01/2009
לראשונה זה 7 שנים - נסיגה חדה של 4.4% בתפוקת התעשייה , 29/01/2009
דיווח התאחדות התעשיינים על מצב התעסוקה במפעלים – מרבית המפעלים פתוחים, 29/01/2009
36% מהתעשיינים הצעירים סובלים ממצוקת אשראי, 28/01/2009
חדר המצב בדרום ממשיך לפעול, 27/01/2009
התייעלות וחיסכון בצריכות החשמל בתעשייה, 3.2.2009, 26/01/2009
מטה כחול לבן מנסה להתמודד עם הגידול באבטלה , 25/01/2009
יום עיון: "הורדת עלויות בשרשרת אספקה בצל המשבר הכלכלי" – 28.1.09, 23/01/2009
סדנה: אסטרטגיות שיווק באינטרנט – 4.2.09, 11.2.09, 22/01/2009
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

עושים בית ספר לתעשייה 
 המכללה לניהול בתעשייה
 עריכת מגוון ימי עיון, קורסים וסדנאות
 לבעלי התפקידים בהנהלות
 מפעלי התעשייה לצורך העשרה
 וקניית כלים ומיומנויות בתחומי פעילותן
 ההכשרות מתקיימות בשיתוף ובהנחיית
 גופים מקצועיים מהמובילים במשק,
 ומותאמות במיוחד לקהל היעד 
  לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share